مطالبات مردم گیلان از دولت- ۳

مرگ تالاب انزلی نزدیک است

مرگ تالاب انزلی نزدیک است گل سپید: کوتاهی در نگهداری و احیای تالاب انزلی سبب مرگ تدریجی این تالاب و نگرانی مردم و دوستداران محیط زیست شده و یکی از مطالبات مهم آنها در مسافرت دولت به گیلان توجه به این سرمایه عظیم است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: وقتی سخن از سفر رئیس جمهور و بررسی مشکلات گیلان به میان می آید، صدای نفس های به شماره افتاده تالاب انزلی بیشتر از همیشه شنیده می شود. رنجوری تالاب انزلی و گسترش سایه مرگ بر فرازش قدمتی چندین ساله دارد و این گنجینه پرارزش سال ها است که از نبود مشارکت و عزم ملی جدی در جهت نجاتش رنج می برد. حالا اما سفر هیئت دولت به گیلان بهانه ای است تا صدای تالاب باشیم و بار دیگر فریادرس طلب نماییم.
«ساسان کفایی» مدیرکل وقت محیط زیست گیلان مهرماه سال جاری در جلسه احیای تالاب انزلی عنوان نمود که برای احیای تالاب انزلی به ۱۴ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.
وی همینطور در این نشست اظهار نمود: تالاب انزلی با سابقه ۵۰ سال حفاظت زیست محیطی مانند نگینی در شمال کشور می درخشد اما به علت مشکلات متعدد، رشد ناپایداری دارد و وضعیت فعلی تالاب مساعد نیست.
واقعیت این است که بد احوالی تالاب انزلی مدت های زیادی است که از جانب مردم، کارشناسان، کنشگران محیط زیست و رسانه ها مطرح می شود و بدون شک نگاه همگان به سمت متولیان امر است تا چاره بیاندیشند و برنامه ای اصولی، کارآمد، مدون و دقیق به منظور نجات تالاب عرضه کرده و اجرا کنند و باز آنچه به وضوح پیش چشم همگان است نشان از این دارد که درخشش نگینی به نام تالاب انزلی در پس غبار بی توجهی ها چنان به کدورت گراییده که با تماشایش تنها آه از نهاد آدمی برمی خیزد.
گستره وسیع صدمه ها
تالاب انزلی زیست بوم ارزشمندی است که در معرض صدمه های بسیار قرار دارد. پای حرف حاشیه نشینان تالاب انزلی اگر بنشینیم، رنج های تالاب بیشتر برایمان هویدا می شود. «احمد» صیاد میان سالی است که در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: زندگی ما به تالاب گره خورده و کاهش آب تالاب، افزایش رسوبات، آلودگی آب، کاهش بارندگی، رشد و گسترش زیاد سنبل آبی همچون مشکلاتی است که در تالاب انزلی مشاهده می شود.
«لیلا حقگوی» از فعالان رسانه ای شهر انزلی هم در اینباره به خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که درباره تالاب انزلی و مشکلات آن حرف بسیار است، اظهار نمود: ورود فاضلاب های خانگی و صنعتی، پسماندها، سموم کشاورزی، گیاهان مهاجم و همینطور تصرف اراضی و ساخت و سازها در حریم تالاب بارها و بارها از جانب فعالان رسانه ای، فعالان محیط زیست و گروههای مردم نهاد مطرح شده، اما متأسفانه انگار هیچ گوش شنوایی برای دردهای تالاب نیست.
وی افزود: حقیقت این است که هم اکنون کاهش این مشکلات بیشتر از هر چیز دیگری نیازمند یک مدیریت مشخص و واحد است و بی گمان اگر همین امروز به داد تالاب نرسیم اساسا فردا دیگر اثری از آن باقی نمی ماند.

ضرر نابودی تالاب انزلی قابل جبران نیست
تبعات مرگ تالاب انزلی بسیار دامنگیر است. و اما «محمد لاهوری» مسئول کمیسیون محیط زیست مؤسسه موج شکن انزلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: محیط زیستی که در آن زندگی می نماییم، تاثیر مستقیم بر کیفیت زندگی ما دارد و گاهی تخریب آن می تواند سبب ایجاد اختلال شود.
وی با اشاره به اینکه عدم رسیدگی و در نتیجه صدمه به تالاب سبب بروز یک بحران جدی و غیر قابل جبران می شود عدم رسیدگی و در نتیجه صدمه به تالاب سبب بروز یک بحران جدی و غیر قابل جبران می شود، اضافه کرد: این روزها منابع آبی کشور محل بروز بحران های جدیدی شده و زمانی که باید تمام نگرانی ما حفظ آب و منابع آبی باشد، متأسفانه در تالاب بین المللی انزلی شاهد بی تفاوتی نسبت به ظرف نگهداری آب هستیم.
لاهوری با اشاره به اینکه هیچ منبعی تا به امروز ضررهای نبود تالاب انزلی را محاسبه نکرده است، خاطرنشان کرد: تخریب تالاب به حدی زیاد و غیر قابل جبران است که می تواند سبب بروز کانون جدیدی از بحران غیر قابل مهار باشد؛ ولی با عنایت به اهمیت غیر قابل وصف این پهنه آبی کشور، هیچکس تخریب آنرا جدی نگرفته است.
رسیدگی به ترک فعل
وی ضمن اشاره به نابودی تالاب انزلی با وجود حضور سازمان های مرتبط، اظهار داشت: این مورد چندان هم پیچیده نیست. ظاهر امر چنان است که همه این سازمان ها در کوشش برای نجات تالاب هستند، اما حلقه گمشده همه این تلاش ها در یک کلمه «ترک فعل» خلاصه شده است.
لاهوری در ادامه با اشاره به اینکه می دانیم برای رسیدگی به یک مبحث که احتیاج به فعالیت فیزیکی دارد تنها تهیه آمار، جمع آوری داده، نشست، سمینار و در نهایت ارسال گزارش وضعیت نگران کننده به بالادست چاره نیست، اظهار داشت: در واقع مدیران قدیم و بدون شک مدیریت جدید این سازمان ها و نهادها، با «ترک فعل» وظیفه ای که بر عهده آنها بوده و رها کردن تالاب در انبوهی از داده ها سبب بروز این بحران شده اند.
این کنشگر محیط زیست خاطرنشان کرد: طبق اخطار سازمان بین المللی فائو، حضور گیاه مهاجمی به نام «سنبل آبی» در هر محیط آبی بسیار خطرناک بوده و باید به سرعت معدوم شود، اما در سه دوره مدیریتی اداره کل محیط زیست استان گیلان، با وجود ارسال گزارش و تهیه آمار و شناسایی مناطق رشد این گیاه مضر، هیچ عمل فیزیکی مناسبی که بر دوش این سازمان بوده، انجام نشده است.
وی افزود: امروزه سنبل آبی یک بحران جدید بر پیکره زخمی تالاب انزلی است که حاصل «ترک فعل» مدیران این سازمان بوده است.

تصمیمات غیر کارشناسی
لاهوری با اشاره به اینکه برآیند فعالیتهای کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادها و سازمان های مرتبط در برابر محیط زیست گیلان، خصوصاً تالاب انزلی، منفی بوده است، خاطرنشان کرد: عملکرد اداره کل نشان داده است که برای کنترل بحران و ایجاد چاره ناتوان است، شاهد ماجرا هم عدم توانایی تعامل با سایر سازمان ها مانند منابع طبیعی در به چالش کشیدن این سازمان برای پیشگیری از تخریب بالادست که منشأ رسوبات است، همینطور محل دفن زباله سراوان، عدم پیگیری ساخت تصفیه خانه ها و مدیریت زباله، و رها کردن تالاب انزلی و مرگ تدریجی آن است.
وی ضمن اشاره به این که پیگیری اخبار هر کدام از این منابع تولید بحران، این نتیجه مهم را نشان داده است که تصمیمات مدیریتی برای کنترل هر یک از این وظایف، به طور عمده غیر کارشناسی و شتابزده است، اظهار داشت: در حالیکه برای جمع آوری سنبل آبی از تالاب، احتیاج به چاره جدیدی بود، مدیریت اداره کل و تیم کارشناسی تصمیم به مشابه سازی ماشین غیر قابل استفاده ای گرفت که در نهایت در بستر کم عمق تالاب واژگون شد تا زمان و منابع مالی را با لجاجت در تصمیم گیری به هدر دهد.
لاهوری در ادامه به نقش نیروهای مردمی و سازمان های مردم نهاد برای حفظ تالاب انزلی اشاره نمود و اظهار داشت: همیاری سازمان های مردم نهاد در صورتی نتیجه می دهد که عزمی از سوی سازمان های دولتی برای حفظ داشته ها وجود داشته باشد همیاری سازمان های مردم نهاد در صورتی نتیجه می دهد که عزمی از سوی سازمان های دولتی برای حفظ داشته ها وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه توان سمن ها برای به چالش کشیدن مدیران برای «تصمیمات اشتباه» و «ترک فعل» شاید بیشتر از این نباشد، افزود: هم اکنون مهم خطر نابودی تالاب در عرصه ملی است. ظاهراً مدیریت استانی از این جهت که نگران پاسخگویی نیست، درگیر روزمرگی شده است.
فعال محیط زیستی ضمن اشاره به این که ملی شدن خطر نابودی تالاب، اساسا می تواند سبب ایجاد تغییرات اساسی در این دیدگاه شود، اظهار داشت: باید توجه داشت در روزهایی که شاهد نگرانی منابع آبی کشور هستیم، نگهداری و نگهبانی از این ظرفیت آبی باید بسیار پراهمیت باشد.

احیای تالاب انزلی مهم ترین مطالبه مردم
لاهوری ضمن اشاره به این که تالاب بین المللی انزلی به اندازه ای به خطر نزدیک شده که نیروهای محلی با دست خالی توان یاری رساندن به آنرا ندارند، اضافه کرد: متأسفانه به نظر می آید مسؤلان استانی انگیزه و یا تمایلی به حفظ تالاب ندارند، ازاین رو تنها راه چاره جلب نگاه مسؤلان در سطح ملی است.
وی با اشاره به اینکه تکمیل تصفیه خانه ها که مدت ها از وعده آن گذشته اولین راهکار برای بهبود وضعیت تالاب است که باید به آن توجه گردد، افزود: خود تصفیه خانه ها به شکلی مستهلک شده اند و اگر قرار باشد روزی کار کنند، شاید نتوانند تمام ظرفیت خویش را داشته باشند اما همین تصفیه خانه ها می تواند کمک بسیاری به کاهش بار آلودگی مواد آلی و خودپالایی تالاب کند.
لاهوری در ادامه ضمن اشاره به این که شرایط تحریم و مشکلات مالی کشور نمی تواند بهانه خوبی در این عرصه باشد، اضافه کرد: این مشکلات شاید بزودی حل شوند، اما عدم اختصاص بودجه در زمان حال، می تواند خسارت جبران ناپذیری در آینده به بار آورد که اصلاح آن ناممکن باشد.
وی با اشاره به اینکه بدون شک بازخواهی از مدیرانی که هر یک به شکلی در مورد نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی کوتاهی و «ترک فعل» کرده اند، می تواند راه را در آینده بر مدیرانی که گرفتار روزمرگی می شوند، ببندد بدون شک بازخواهی از مدیرانی که هر یک به شکلی در مورد نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی کوتاهی و «ترک فعل» کرده اند، می تواند راه را در آینده بر مدیرانی که گرفتار روزمرگی می شوند، ببندد، اظهار داشت: مدیری که در برابر مسئولیت خود نگران پاسخگویی نباشد، بدون شک می تواند زیر بار برخی مسئولیت هایی که احتیاج به فعالیت و پیگیری بیشتری داشته باشد، نرود.
فعال محیط زیست ضمن اشاره به این که تعامل بین سازمان ها این روزها به یکی از معضلات محیط زیست گیلان تبدیل گشته است، اضافه کرد: معضل تالاب ناشی از مشکلات محلی نیست قطع درختان و فعالیتهای غیر اصولی در بالا دست با چراغ سبز سازمان منابع طبیعی سبب شده تا سیل عظیمی از رسوبات روانه تالاب شود.
وی با اشاره به اینکه تهیه طرح جامع برای تالاب بین المللی انزلی یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه گردد، خاطرنشان کرد: توجه به این بخش بر مبنای مطالعات جایکا، می تواند دورنمای حفظ این منبع بزرگ طبیعی و میراث برای آیندگان باشد.
لاهوری افزود: این سند هم اکنون موجود است، اما موارد آن برای سازمان ها تفهیم نشده و یا در صورت علم به آن، اجرایش در اولویت ایشان نیست.


منبع:

1400/11/05
23:00:46
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه