دكتر كلانتری:

برداشت51 میلیارد مترمكعب آب در كشور، تجاوز به حقوق نسل های آینده است

برداشت51 میلیارد مترمكعب آب در كشور، تجاوز به حقوق نسل های آینده است گل سپید: زنجان - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برداشت سالانه 51 میلیارد مترمكعب از آبهای زیرزمینی و قنات های ایران، در واقع تجاوز به حقوق نسل های آینده كشور است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، عیسی كلانتری روز پنجشنبه در چهارمین همایش منطقه ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین در زنجان، بابیان اینكه 47 میلیارد مترمكعب از این برداشتها از آبهای زیرزمینی است، اضافه كرد: اگر روند استحصال آب در كشور ادامه پیدا كند و مدیریت نشود، با كدام آب باید زندگی نماییم.
وی اظهار نمود: گرمایش زمین خود به تنهایی مصیبت بزرگی برای محیط زیست كشور بشمار می رود، اما در آینده اثر تغییر اقلیم در تغییر ژنتیك به خوبی مشاهده خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظ محیط زیست تصریح كرد: محیط زیست تضادی با توسعه ندارد و اگر توسعه نباشد اولین قربانی فقر محیط زیست خواهد بود.
كلانتری تصریح كرد: اما این مورد باید به گونه ای باشد كه همزیستی مسالمت آمیزی بین این 2 شكل بگیرد و آسیبی به محیط زیست وارد نشود.
وی تصریح كرد: در مسئله تغییر اقلیم و مسائل مشابه آن باید دانشگاه نقش خویش را ایفا و به سیاست گذاری های كشور كمك نماید، اما متاسفانه مشاركت این نهادها مشاركت مفهوم داری نیست.
این مسئول افزود: نباید برگزاری چنین همایش هایی با مبحث تغییر اقلیم، بهانه ای برای توجیه كم كاری ها و سومدیریت های 50 سال قبل و رفتار ما با محیط زیست باشد.
وی خاطرنشان كرد: با اینكه 40 درصد اجازه استفاده از اب های تجدید پذیر كشور را داریم، اما 110 درصد از این منابع را در كشور مورد استفاده قرار می دهیم.
كلانتری خاطرنشان كرد: طبق آمار سال 93 فقط 18 درصد از خشك شدن دریاچه ارومیه به تغییر اقلیم ارتباط دارد، مابقی خطاهای انسانی در این حوزه بوده، كه سبب خشك شدن دریاچه شده است.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، این همایش با محورهایی همچون موضوعات نوین در دانش اقلیم و تغییر اقلیم، تغییرات اقلیم و آموزش، تغییر اقلیم و بحران آب، تغییر اقلیم و مخاطرات زمین در 2 روز 16 و 17 اسفند به میزبانی دانشگاه علوم پایه زنجان برگزار گردید.
3216/8068


1396/12/17
20:48:44
5.0 / 5
4650
تگهای خبر: آب , دریا , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه