چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟

چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟ گل سپید: موضوع غذارسانی به سگ ها و گربه های بلاصاحب این روزها به محل اختلاف نظر برخی دوستداران حیوانات و کارشناسان حیات وحش تبدیل گشته است. طی سالهای اخیر جمعیت گربه ها و سگ های بلاصاحب در حاشیه و داخل شهرها همین طور مناطق چهارگانه که هدف از تعیین آنها حفاظت از گونه های شاخص حیات وحش است، افزایش قابل توجهی داشته است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، غذارسانی به سگ های بلاصاحب ارتباط مستقیمی با افزایش جمعیت آنها دارد. در این گزارش به ۱۰ نکته درباره نتایج غذارسانی به سگ های بلاصاحب که عبدالله سالاری - متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش - به آنها اشاره نموده است، می پردازیم:

* غذارسانی به سگ های بلاصاحب موجب افزایش مدیریت نشده جمعیت آنها و ایجاد معضلات مختلفی برای حیات وحش و جامعه می شود.

* سگ موجودی است که توسط بشر اصلاح نژاد و اهلی شده است. بدین جهت کارشناسان معتقدند که سگ جزو چرخه طبیعی اکوسیستم نیست و جایی در طبیعت ندارد و باید در کنار انسان زندگی کنند. بدین جهت نمی توان جایگاهی برای این موجود در طبیعت متصور شد.

* سگ های بلاصاحب در محیط های طبیعی دشمن زنده ای برای گونه های جانوری بومی یک منطقه هستند. از یک سو با گوشتخواران منطقه مانند گرگ، روباه، شغال و.... تعارض دارند. از سویی دیگر علاوه بر اینکه دشمن زنده ای برای سایر حیوانات مانند پرندگان و علفخواران به حساب می آیند و از آنها تغذیه می کنند، با سایر گوشتخواران بر سر این منابع غذایی رقابت می کنند.

* وجود سگ های بلاصاحب در مناطق حفاظت شده یکی از بزرگ ترین معضلاتی است که موجب کاهش غیرطبیعی جمعیت حیات وحش می شود چونکه سگ های بلاصاحب در فصل زادآوری به بره های تازه متولد شده علفخواران بزرگ جثه همچون قوچ و میش و کل و بز حمله و از آنها تغذیه می کنند و موجب کاهش منابع غذایی سایر گوشتخواران می شوند.

* یکی از موضوعات مهم و خطرناک در ارتباط با حضور سگ های بلاصاحب در محیط های انسانی، انتقال بیماری بوسیله این حیوان به دام، انسان و سایر گونه های جانوری است علاوه بر این به سبب تراکم جمعیتی بالایی که سگ های بلاصاحب در محیط های شهری پیدا کرده اند می توانند در صورت مبتلاشدن به بیماری هاری خطر زیادی برای انسان ها خصوصاً کودکان و گروه های ضعیف تر داشته باشند.

* سگ های بلاصاحب می توانند تهدیدی برای برخی گونه های حیات وحش موجود در شهرها همچون انواع پرندگان و روباه به حساب آیند.

* غذارسانی سازمان یافته به سگ های بلاصاحب یکی از دلیلهای اصلی افزایش مدیریت نشده جمعیت آنها است چونکه موجب تامین منابع غذایی آنها و در نتیجه افزایش مدیریت نشده جمعیت آنها می شود.

* در صورتیکه وضعیت حیات وحش در بعضی مناطق کشور بسیار شکننده است، نباید تنش مضاعفی با غذارسانی و در نتیجه افزایش سگ های بلاصاحب برای حیات وحش ایجاد نماییم. بدین جهت لازم است هرچه سریعتر برای کنترل و مدیریت جمعیت سگ های بلاصاحب چاره اندیشی شود.

* راهکارها و دستورالعمل های مدیریت جمعیت و پراکنش سگ های بلاصاحب وجود دارد که در سطح بین المللی پذیرفته و در خیلی از کشورهای دنیا اجرا شده است و نتیجه داده اند. سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) دستورالعملی را در زمینه مدیریت سگ های بلاصاحب در محیط های شهری دارد و در این دستورالعمل به روش های جمع آوری، عقیم سازی و نگهداری این سگ ها اشاره شده که در ایران نیز می توان از آنها بهره برد.

* کارشناسان معتقدند که تصور اینکه با غذارسانی به سگ ها کمکی به آنها یا حیات وحش کرده ایم نه فقط نادرست است بلکه با این کار خسارت های جبران ناپذیری به حیات وحش و محیط زیست جانوری کشور وارد می نماییم.

منبع:

1399/10/19
22:47:15
0.0 / 5
1353
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه