منتظر فرزندان ایران باشید

منتظر فرزندان ایران باشید به گزارش گل سپید سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: شواهد نشان داده است که احتمال حاملگی «ایران» - یوزپلنگ تحت اسارت در استان سمنان - بالاست.حسن اکبری در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به آخرین وضعیت «ایران» و «فیروز» اظهار نمود: جفت گیری در شرایط طبیعی انجام شد و برنامه ما این است که کمترین استرس را به ایران وارد نماییم. میتوان با روش سونوگرافی به صورت دقیق از حاملگی آگاه شد اما چون این روش نیازمند بیهوشی است از آن صرف نظر می نماییم. علایم ظاهری نشاندهنده حاملگی «ایران» هستند.

وی اضافه کرد: تا ۱۰ اردیبهشت ماه میتوان به صورت دقیق درباره حاملگی ایران اظهار نظر کرد. در این زمان تغذیه «ایران» کنترل می شود اما رفت و آمد کاسته شده تا کمترین فشار و استرس به گونه وارد شود همینطور بیماری های احتمالی با کمک تیم متخصصان و دامپزشکان استان سمنان کنترل می شود.

اکبری افزود: یوزپلنگ گونه خاصی به حساب می آید و در کشور ما تا کنون زاداوری در اسارت را تجربه نکرده است. در آفریقا هم که تجربه این اتفاق وجود دارد احتمال موفقیت خیلی بالا نیست. بنابراین نباید انتظار بیجایی ایجاد شود و امکان دارد توله ها سقط شوند یا مرده به دنیا بیایند. نباید انتظار داشت که همه توله ها زنده متولد شوند و به بلوغ برسند.

وی در ادامه اظهارکرد: تیمی برای تغذیه « ایران» همینطور توله های احتمالی در صورت نخوردن شیر مادر و پس زدن مادر درنظر گرفته شده است. برای نحوه بزرگ شدن و تغذیه این گونه هم سناریوهای مختلفی توسط ما در نظر گرفته شده است.

احمدی در انتها تصریح کرد: تمرکز هزینه های ما در ارتباط با یوز برای زیستگاه های توران و اطراف مانند میاندشت است. گونه های یوز که به صورت طبیعی در این زیستگاه حضور دارند بسیار مهم تر از گونه های تحت اسارت هستند. مرکز تکثیر در اسارت یوز در سمنان برای ذخیره ژنوم این گونه است که به آن هم توجه کافی می شود.

منبع:

1401/01/15
23:11:18
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه