واکنش ترکیه درباب منشاء گرد و غبار در ایران

واکنش ترکیه درباب منشاء گرد و غبار در ایران گل سپید: سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه این نظر را که سدهای کشورش موجب ایجاد طوفان های شن و گرد و غبار در ایران شده غیرعلمی دانست.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، تانژو بیلگیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار اطلاعیه ای کتبی در واکنش به دیدگاه ایران مبنی براین که «ترکیه موجب آلودگی هوا با طوفان شن و گرد و غبار در ایران شده است»، گفت: این ادعا که سدها در ترکیه موجب ایجاد طوفان های شن و گرد و غبار در جغرافیای ما می شوند، علمی نیست. طوفان های شن و گرد و غبار تا حد زیادی یک پدیده طبیعی است و این مورد مورد قبول عموم است.

وی معتقد است: علت اصلی طوفان های شن و گرد و غبار در ترکیه و ایران، گرد و غبار بیابانی است که از آفریقا و خاورمیانه که دو منبع مهم گرد و غبار در جهان هستند، است. در حقیقت، تخریب زمین، جنگل زدایی، بیابان زایی و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی نیز موجب افزایش این طوفان ها می شود.
بیلگیچ اضافه کرد: این ادعا که سدهای تولید شده توسط ترکیه موجب مشکلات زیست محیطی ناشی از طوفان های شن و گرد و غبار اخیر در ایران شده و آلودگی هوای تهران به اوج خود رسیده است، به شدت در رسانه های ایران بازتاب پیدا کرده؛ این مساله از طرف سیاستمداران نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: مقصر دانستن ترکیه در حوادث طبیعی از طرف دولت تهران نگاهی واقع بینانه نیست. برای جلوگیری از طوفان های شن و گرد و غبار و کاهش اثرات منفی آن، هر کشوری باید ابتدا به وظیفه خود عمل کند و در برای استفاده پایدار از منابع آب و خاک اقدامات لازم را انجام دهد.
بیلگیچ با اشاره به اینکه «ترکیه به موضوع آب از منظری کاملا بشردوستانه برخورد می کند»، اذعان داشت: ترکیه معتقد می باشد که آب های فرامرزی بجای تضاد بین کشورهای ساحلی، عنصر همکاری هستند. ترکیه همیشه به مقررات بین المللی پایبند است.
وی اشاره کرد: ترکیه آماده هرگونه همکاری منطقی و علمی با ایران دراین زمینه است.1401/02/23
12:35:07
5.0 / 5
191
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه