وزش باد و خیزش گرد و خاک در نیمه شرقی کشور

وزش باد و خیزش گرد و خاک در نیمه شرقی کشور سازمان هواشناسی با صدور یک هشدار نارنجی و دو هشدار زرد رنگ از وزش باد شدید در شرق و جنوب شرق کشور و فعالیت سامانه بارشی در استانهای شمالی کشور آگاهی داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از افزایش گرادیان فشاری از روز پنج شنبه( ۵ خرداد ماه) تا ظهر یک شنبه( ۸ خرداد ماه) با مخاطره ای نظیر افزایش سرعت بادهای شمالی ۱۲۰ روزه آگاهی داد. منطقه اثر این سامانه شمال سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر این مخاطره وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال لطمه به سازه های موقت، اختلال در تردد و تاخیر و احتمال لغو پرواز خواهد بود.

توصیه می شود اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای تمام گروه ها، خصوصاً افراد لطمه پذیر، استواری سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت وزش باد (شمال غربی) طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه( ۷، ۸ و ۹ خرداد ماه) آگاهی داد. نوع مخاطره حاصل از این سامانه افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فر اساحلی ۱.۵ تا ۲ متر خواهد بود.

شنبه تنگه هرمز، نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس و شرق دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مناطق اثر این سامانه هستند.

یکشنبه و دوشنبه نیز نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس و شرق دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان درگیر این پدیده خواهند بود.

اثر این مخاطره سبب بالا رفتن احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق های صیادی و شناورهای کوچک می شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از شنا خصوصاً در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق های سبک و تفریحی و کارهای شیلاتی، احتیاط در ورود و خروج کشتی ها به بندر و محدود کردن کارهای پشتیبانی صنایع خصوصاً در فراساحل است.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری زرد از فعالیت سامانه بارشی طی روزهای پنج شنبه و جمعه ( ۵ و ۶ خردادماه) با مخاطراتی نظیر بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد آگاهی داد.

پنجشنبه شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در گیلان، مازندران، گلستان و شمال شرق سمنان و جمعه خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی تحت تاثیر این سامانه قرار خواهند گرفت.

اثر این مخاطره سبب لغزندگی جاده، بالارفتن احتمال برخورد صاعقه، ریزش تگرگ در مناطق مستعد، بالارفتن احتمال آب گرفتگی معابر به طور محلی، کاهش دید، احتمال لطمه به سازه های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد می شود.

توصیه می شود عدم اتراق در کنار رودخانه ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها، احتیاط در کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در چرای دام و استواری سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در آخر از وزش باد و گردوخاک از روز پنج شنبه( ۵ خردادماه) تا یک شنبه( ۸ خردادماه) آگاهی داد.

وزش باد شدید موقت و گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید از مخاطرات این پدیده است.

منطقه اثر این سامانه پنجشنبه استانهای خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و اصفهان و جمعه استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، خراسان رضوی، کرمان و اصفهان خواهد بود.

شنبه استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد و نوار شرقی کرمان و یک شنبه نیز استانهای خراسان جنوبی، نوار شرقی کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان رضوی تحت تاثیر این پدیده خواهند بود.

اثر این مخاطره سبب کاهش کیفیت هوا، کاهش دید افقی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال لطمه به سازه های موقت، اختلال در ترددهای جاده ای و پرواز بالگرد و احتمال تاخیر در پروازها می شود.

توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز، به ویژه گروههای حساس، استواری سازه های موقت و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره است.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1401/03/06
12:32:36
5.0 / 5
250
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه