توانایی یک گیاه در تصفیه پساب صنعتی

توانایی یک گیاه در تصفیه پساب صنعتی گل سپید: پژوهشگران دانشگاه گیلان با انجام یک مطالعه دریافتند که گیاه «وتیور» می تواند فلزات سنگین روی و کروم را جذب نماید و می توان از آن برای تصفیه پساب صنعتی استفاده نمود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، با افزایش جمعیت جهان و به دنبال آن توسعه صنایع مختلف، میزان پساب های واردشده به محیط زیست بالا رفته است. بیشتر این پساب ها حاوی فلزات سنگین و آلاینده های مختلف هستند و تاثیرات مخربی بر سلامت گیاهان و جانوران دارند.

تاکنون در مطالعات مختلف، روش های متفاوتی برای حذف این آلاینده ها مطرح گردیده است. یکی از روش ها برای پالایش محیط زیست، استفاده از گیاهان است. گیاهان قابلیت جذب فلزات سنگین را دارند و می توانند این آلودگی ها را از خاک و آب جذب کرده و در ریشه و اندام های هوایی خود ذخیره کنند.

یکی از گیاهانی که نقش مهمی در صیانت از آب و خاک دارد، گیاه «وتیوِر» است. این گیاه با آب و هواهای مختلف سازگاری دارد و به سبب خاصیت های منحصر به فرد، مقاومت بالایی در وضعیت نامتعارف مانند شیرابه ها، پساب ها، فاضلاب ها و فلزات سنگین دارد.

با توجه به خاصیت های منحصر به فرد گیاه وتیور، پژوهشگران دانشگاه گیلان با انجام یک مطالعه میزان جذب و انباشت فلزات سنگین در این گیاه را بررسی کردند.

در این مطالعه گیاهان، در دو گروه تیمار و کنترل قرار گرفتند. گیاهان گروه تیمار، با پساب صنعتی و گیاهان گروه کنترل با آب شهری آبیاری شدند. همین طور میزان فلزات سنگین یک گلدان بدون گیاه نیز اندازه گیری شد. این مطالعه به مدت ۶ ماه ادامه یافت و بعد از مدت زمان آزمایش، تاثیر آبیاری با پساب بر عملکرد گیاه وتیور مورد بررسی قرار گرفت.

یافته های این تحقیق نشان داد که بیشترین فلزات سنگین موجود در پساب صنعتی، روی و کروم بودند و این عناصر بیشتر در ریشه گیاه وتیور ذخیره شده بودند و میزان کم تری در اندام های هوایی گیاه تجمع یافته بود.

همچنین مشخص شد که برخی خاصیت های فیزیولوژیک این گیاه نیز تحت تاثیر آبیاری با پساب، تغییر پیدا کرده بود. برای مثال شاخصهای قندهای محلول و پرولین در گیاهان گروه تیمار بالا رفته بود و میزان غلظت مالون دی آلدهید در این گروه کاهش داشت.

به علاوه بررسی ها نشان داد که قطر ریشه، قطر استوانه مرکزی و تعداد دستجات آوندی نیز در گیاهانی که با پساب صنعتی آبیاری شده بودند نیز بالا رفته بود.

در مجموع یافته های این مطالعه حاکی از آن بود که در پروسه جذب فلزات سنگین، تغییراتی در بعضی صفات آناتومیکی و فیزیولوژیکی گیاهان در معرض پساب صنعتی ایجاد می شود.

همچنین مشخص شد که گیاه وتیور می تواند فلزات سنگین روی و کروم را جذب نماید و توانایی تصفیه این آلاینده ها را از پساب صنعتی دارد.

در انجام این تحقیق صاحبه حاجی پور، مرتضی محمدی دیلمیانی، محدثه مؤمن زاده و منصور افشار محمدیان؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشگاه گیلان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «تصفیه تعدادی از آلودگی های پساب صنعتی ورودی به حوضه آبریز دریای خزر با بهره گیری از گیاه وتیور» در فصل نامه علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی انتشار یافته است.

منبع:

1401/04/04
14:03:40
5.0 / 5
164
تگهای خبر: آب , آبریز , آلودگی , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه