معاون موسسه خاك و آب كشور:

تنها 5 میلیون هکتار خاک خوب در کشور داریم

تنها 5 میلیون هکتار خاک خوب در کشور داریم به گزارش گل سپید، کرمانشاه معاون پژوهش و فناوری موسسه خاک و آب کشور با اعلان اینکه عمده خاک های کشور به خاطر وضعیت خشک و نیمه خشک کشور کیفیت خوبی ندارند، اظهار داشت: تنها پنج میلیون هکتار خاک خوب در کشور داریم.


ناصر دوات گر، امروز (۱۳ آذر) در آیین روز جهانی خاک در کرمانشاه، با اعلان اینکه کشور ما یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، اظهار داشت: فقط در ۱۸.۵ میلیون هکتار از مساحت کشور می توانیم کشاورزی نماییم.
وی با اعلان اینکه بجز استانهای شمالی کشور بقیه کشور در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد، اظهار داشت: عمده خاک های کشور به خاطر وضعیت خشک و نیمه خشک کشور کیفیت خوبی ندارند.
معاون پژوهش و فناوری موسسه خاک و آب کشور با با اعلان اینکه تنها پنج میلیون هکتار خاک خوب در کشور داریم، اظهار داشت: استان های گیلان، مازندران، گلستان، چهارمحال و بختیاری و قسمتی از شمال کردستان خاک خوب دارند.
دوات گر با اعلان اینکه هفت میلیون هکتار از خاک کشور درجات مختلفی از شوری را دارند، اظهار داشت: بجز استانهای شمالی، چهارمحال و بختیاری و قسمتی از کردستان، خاک بقیه نقاط کشور درجاتی از شوری را دارد.
ایشان سپس اشاره ای هم به چالش های پیش روی خاک کشور داشت و اظهار داشت: عمده این چالش ها به نحوه برخورد انسان با خاک برمی گردد، چون خاک به شدت به تغییرات اقلیمی حساس است.
دوات گر با اعلان اینکه تغییر کاربری اراضی و تبدیل اراضی کشاورزی، جنگلی و مرتعی به منازل مسکونی به ما خیلی لطمه زده، اظهار داشت: توسعه شهرها بیشترین لطمه را متوجه خاک کرده است.
وی با اعلان اینکه در همه استانها لطمه زدن به خاک به سبب توسعه شهرها را کم و بیش شاهد می باشیم، اظهار داشت: در این بین استان تهران سالانه هزار هکتار تغییر کاربری دارد و استان های شمالی هم تغییر کاربری سالانه زیادی دارند.
دوات گر در ادامه با اعلان اینکه فرسایش خاک انواع و اقسام مختلفی دارد، اظهار داشت: آمارهای در رابطه با فرسایش سالانه خاک بسته به اقلیم و دیگر شرایط متفاوت می باشد و هنوز آمار دقیقی دراین زمینه به دست نیامده، با اینحال واقعیت این است که خاک به آسانی از بین می رود، اما به سختی ایجاد می شود.
وی مصرف نامتوازن کودها در کنار عدم رعایت الگوی کشت را در تخریب منابع خاک موثر عنوان و اظهار داشت: واقعیت این است که مصرف کود در کشور ما به سبب گرانی کم شده که این مساله می تواند در از دست رفتن کیفیت خاک تاثیر داشته باشد.
ایشان سپس اشاره ای هم به اخبار دروغین در حوزه آلوده بودن تولیدات کشور داشت و اظهار داشت: نمی گویم تولیدات کشور بطور کل آلوده نیست، اما بررسی های انجام شده نشان میدهد که اگر آلودگی هم وجود داشته باشد در حدی نیست که اعلام می شود.
منبع:

1401/09/13
15:00:20
5.0 / 5
304
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه