مرزهای شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان

مرزهای شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان گل سپید مرزهای شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، شاخص کیفیت هوا در جدول "سازمان صیانت از محیط زیست ایالات متحده" (EPA) از صفر تا ۵۰۰ به چندین سطح دسته بندی می شود. به عنوان مثال، عدد ۵۰ برای شاخص کیفیت هوا در این کشور، نشان دهنده کیفیت خوب هوا است که بر سلامتی افراد تاثیر منفی نمی گذارد. در همین حال عدد شاخص کیفیت هوای بیش از ۳۰۰، نشان دهنده شدت گرفتن آلودگی و کیفیت هوای بسیار پایین و خطرناکست.
شاخص کیفیت هوای ۱۰۰ بطور کلی با استاندارد ملی کیفیت هوا برای آلاینده ها در ایالات متحده مطابقت دارد. این مقدار، سطحی است که سازمان صیانت از محیط زیست آمریکا برای صیانت از سلامت عمومی تعیین کرده است. عدد شاخص کیفیت هوای زیر ۱۰۰ به طور معمول رضایت بخش در نظر گرفته می شوند. با اینحال هنگامی که عدد شاخص کیفیت هوا بالای ۱۰۰ باشد، کیفیت هوا در ابتدا برای گروههای حساس و خاصی ناسالم در نظر گرفته شده و سپس با بالاتر رفتن عدد شاخص، کیفیت هوا برای همه گروه ها ناسالم در نظر گرفته می شود.
دسته بندی شاخص کیفیت هوا در ایالات متحده به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان صیانت از محیط زیست آمریکا، شاخص کیفیت هوا در ایالات متحده در شش دسته قرار می گیرد که به شرح زیر است:
* شاخص کیفیت هوای صفر تا ۵۰ که "خوب" در نظر گرفته می شود. کیفیت هوا رضایت بخش در نظر گرفته می شود و آلودگی هوا خطر کمی برای سلامتی داشته یا خطری ندارد.
* شاخص کیفیت هوای ۵۱ تا ۱۰۰ که "متوسط" در نظر گرفته می شود. کیفیت هوا قابل قبول است. با اینحال ممکنست برای تعداد بسیار کمی از افراد یک نگرانی متوسط سلامتی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، افرادی که بطور غیرعادی به ازن حساس هستند ممکنست تعدادی از علایم تنفسی را تجربه کنند.
* شاخص ۱۰۱ تا ۱۵۰ که "ناسالم برای گروههای حساس" در نظر گرفته می شود. عموم مردم در این محدوده از شاخص کیفیت هوا به احتمال زیاد تحت تاثیر قرار نمی گیرند و بیشتر افراد مبتلا به بیماری ریوی، سالمندان و کودکان در معرض خطر هستند.
* شاخص ۱۵۱ تا ۲۰۰ که "ناسالم" در نظر گرفته می شود. همه افراد ممکنست تعدادی از اثرات نامطلوب در رابطه با سلامتی را تجربه کنند. با اینحال اعضای گروههای حساس ممکنست عوارض جدی تری را داشته باشند.
* شاخص ۲۰۱ تا ۳۰۰ که"بسیار ناسالم" در نظر گرفته می شود. این یک هشدار سلامتی است که ممکنست عوارض جدی برای سلامتی همه افراد داشته باشد.
* شاخص بیش از ۳۰۰ که "خطرناک" در نظر گرفته می شود. این شاخص موجب صدور هشدارهای بهداشتی در مورد شرایط اضطراری می شود. کل جمعیت افراد یک منطقه بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.
دسته بندی شاخص کیفیت هوا در اروپا برای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون * شاخص بین صفر تا ۱۰ "خوب" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۱۰ تا ۲۰ "قابل قبول" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۲۰ تا ۲۵ "متوسط" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۲۵ تا ۵۰ "بد" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۵۰ تا ۷۵ "بسیار بد" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۷۵ تا ۸۰۰ "به شدت بد" در نظر گرفته می شود.
دسته بندی شاخص کیفیت هوا در چین دسته بندی شاخص کیفیت هوا در چین نسبت به ایالات متحده کمی متفاوت و به شرح زیر است.
* شاخص بین صفر تا ۵۰ "عالی" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۵۱ تا ۱۰۰ "خوب" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ "کمی آلوده" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ "نسبتا آلوده" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ "بسیار آلوده" در نظر گرفته می شود.
* شاخص بین ۳۰۱ تا ۵۰۰ "به شدت آلوده" در نظر گرفته می شود.
معضل آلودگی هوا در هند آلودگی هوا در هند نیز معضلی است که سالانه سلامتی خیلی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و شاخص کیفیت هوا در برخی از بازه های زمانی در بعضی از شهرهای این کشور ناسالم برای همه گروه ها است. بتازگی زمانی که شاخص کیفیت هوا در دهلی نو، پایتخت این کشور به بالاتر از ۴۰۰ رسید یعنی در بازه "خطرناک" قرار گرفت، مدارس ابتدایی این منطقه تعطیل شدند. همین طور به مقاطع بالاتر تحصیلی نیز دستور توقف فعالیت ها در فضای باز برای دانش آموزان داده شد.
باید توجه داشت که دسته بندی شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان برمبنای تکرار این معضل در بازه های زمانی مختلف، شدت آن و اقداماتی که برای کاهش آن انجام شده، متفاوت می باشد. برای مثال در سالهای قبل در شرایطی که تعدادی از ایالات آمریکا همچون کالیفرنیا به سبب تشدید حریق های جنگلی گرفتار معضل آلودگی هوا شده بودند، تصمیم گیری درباره ی توقف فعالیت مدارس به عهده مسئولان مدرسه ها در هر ایالت و با مشورت مقامات بهداشتی محلی صورت گرفت.
همین طور در بعضی موارد، دستورالعمل آموزشی در مواقعی که شاخص کیفیت هوا پایین است شامل محدود کردن کارهای ورزشی در مدارس و عدم برگزاری کارهای آموزشی در فضای باز می شود. با اینحال در بیشتر نقاط جهان شاخص کیفیت هوای بالاتر از ۱۵۰ "ناسالم برای همه گروه ها" در نظر گرفته می شود.
منابع: ۱، ۲، ۳، ۴1401/11/05
13:07:08
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , جنگل , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه