مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان:

کوچ زودرس بهاره عشایر به اصفهان خسارت زا است

کوچ زودرس بهاره عشایر به اصفهان خسارت زا است به گزارش گل سپید، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: کوچ زودرس بهاره عشایر سبب از میان رفتن پوشش گیاهی مراتع استان اصفهان شده و لازم است برای این معضل با خرد جمعی چاره اندیشی شود.به گزارش گل سپید به نقل از مهر، ابوطالب امینی بامداد سه شنبه در جلسه کارگروه استانی ساماندهی و مدیریت کوچ که با حضور مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استانداری اصفهان برگزار شد، گفت: کمتر از ۱۰ درصد عشایر کوچ رو قانون را رعایت نمی کنند و با نافرمانی، سریع به مراتع وارد و دیرهنگام خارج می شود.
وی با اشاره به این که این افراد به طور معمول دامداران بدون مجوز هستند، اظهار داشت: درصد کمی از عشایر کوچ رو با رعایت نکردن قانون و ورود سریع بصورت پنهانی و قاچاقی سبب خسارت به مراتع استان می شوند و این در شرایطی است که سایر عشایر که در زمان مقرر کوچ خودرا شروع می کنند همیشه گلایه مند هستند که چرا از عشایر متخلف جلوگیری نمی گردد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، عشایر را قشری زحمت کش دانست و اظهار داشت: این قشر کم درآمد اما نقش قابل توجهی در تولید کشور دارند و بدین جهت لازم است در جلسه امروز راه حل ها و اهداف برای خدمت به جامعه عشایری و نیز برخورد با متخلفان بررسی و برای مسائل موجود چاره اندیشی شود.
امینی اضافه کرد: هدف جامعه عشایری است که اوایل بهار آغاز به کوچ می کنند و لازم است راهکاری برای تخلف شمار معدود این قشر اندیشیده شود تا طبق قانون همه در کنار هم با محوریت استانداری و پلیس اقدام گردد برای اینکه گاهی مشاهده شده که عشایری که سریع وارد مراتع می شوند حتی با همکاران ما درگیر شدند.
وی افزود: همه عشایر متخلف نیستند اما معدود افرادی که تخلف می کنند سبب خسارت و نابودی پوشش گیاهی می شوند که معضلاتی چون فرسایش خاک، تولید گرد و غبار و کاهش تولید را بدنبال دارد و بدین جهت باید در کنار یکدیگر با خرد جمعی درباره ی این مسئله مهم تدبیری اساسی برای بهار پیش رو داشته باشیم.
تولید سالانه ۴۶۰ هزار تن علوفه در مراتع استان اصفهان
در ادامه حسینعلی نریمانی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به این که برمبنای حکم وزیر محترم کشور ستاد مدیریت کوچ استانها به ریاست استانداران تشکیل می شود، گفت: جلسه کارگروه استانی ساماندهی و مدیریت کوچ به طور معمول در اسفندماه برگزار می گردد برای اینکه از ۱۵ اسفند تا پایان اردیبهشت درگیر کوچ عشایر به هشت شهرستان استان هستیم.
وی با اعلان اینکه عشایر تامین کننده ۴۰ درصد تولید گوشت کشور هستند، اشاره کرد: ۵ هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری استان دارای مجوز است و ۱۵ درصد خانوار مرتع داران استان اصفهان عشایری هستند که از اردیبهشت ماه شهرستان های استان پذیرای ایشان است.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اعلان اینکه سالانه نزدیک به ۴۶۰ هزار تن علوفه در مراتع استان تولید می شود، افزود: از این مقدار ۲۳۰ هزار تن علوفه قابل برداشت است که اگر بخوبی مدیریت شود، پیش بینی این است که ۹۶۰ هزار واحد دامی و ۹ هزار ۵۰۰ تن گوشت قرمز در استان اصفهان تولید و صادر شود که این مهم هم برای عشایر و هم برای چرخه گوشت کشور مثمر ثمر است.
خسارات ناشی از کوچ سریع به عشایر تفهیم شود
در ادامه مراد الیاس پور فرماندار سمیرم با اشاره به این که میزان بارش های این شهرستان در سال زراعی جاری تا حالا حدود ۶۰۰ میلیمتر بوده است، گفت: میزان بارش این شهرستان تنها طی هفته گذشته ۲۴۰ میلیمتر بوده که میزان بارش های دریافتی تا حالا این شهرستان حاکی از افزایش ۱۰۰ درصدی بارش ها است.
وی با اعلان اینکه بارش های امسال نوید بخش بهاری شاداب و مطلوب خواهد بود، اشاره کرد: سمیرم بزرگترین شهرستان عشایری استان شمرده می شود که پنج هزار خانوار عشایری دارد که قشلاق آنان در استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد و ییلاق ایشان بخش های چهارگانه سمیرم همچون پادنای علیا، پادنای وسطی، بخش مرکزی و وردشت است.
فرماندار سمیرم با اشاره به این که درباب کوچ سریع باید تلاش نماییم که عرصه های منابع طبیعی و آب و خاک حفظ شود، اشاره کرد: خشکسالی های متوالی سالیان گذشته سبب شد کوچ سریع داشته باشیم و این اثرات مخربی بر پوشش گیاهی شهرستان داشته و واقعاً پوشش گیاهی ضعیف شده است.
الیاس پور با اعلان اینکه ضرر از میان رفتن پوشش گیاهی متوجه دامداران و عشایر می شود، اظهار داشت: لازم است ادارات امور عشایر استانها و شهرستان در مناطق قشلاق عواقب کوچ سریع را به عشایر تفهیم کنند و تامین علوفه و امکاناتی که آنان بتوانند گذران زندگی داشته باشند، مورد توجه باشد.
عشایر برای کاهش خسارات جانی باید با کامیون تردد کنند
همچنین مجتبی کاظمی نماینده پلیس راه استان در این نشست با اشاره به این که سال قبل در موسم کوچ عشایر تصادفاتی داشتیم، گفت: عشایر کوچ رو نیاز به آموزش دارند که تردد در جاده برای کوچ ممنوعست و لازم است برای کاهش خطرات جانی ایشان با کامیون تردد کرده و از حرکت در زمان تاریکی و شب هنگام اجتناب کنند.
همچنین علیرضا کاظمی نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در این نشست با اعلان اینکه برغم تمهیدات و اطلاع رسانی هرساله اما شاهد مشکلاتی در موسم کوچ هستیم، اظهار داشت: با وجود مدیریت هرساله مشکلات ادامه دارد و بدین جهت آموزش و تفهیم موضوع و تشکیل صنف یا اتحادیه برای عشایر کوچ رو ضرورت دارد.
وی افزود: همین طور نیاز است برای ایجاد نظم هوشمند سازی پروانه های کوچ مورد توجه باشد تا تمامی موضوعات تشویقی و تنبیهی بوسیله آن اعمال شود.
کمبود نیرو و ممنوعیت استفاده از سلاح چالش یگان حفاظت منابع طبیعی است
در ادامه سرهنگ علیرضا طاهری فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان کمبود نیرو و مسلح نبودن نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان را از چالش های طرح مدیریت کوچ دانست و اظهار داشت: نیاز است که پلیس راه در صدور بارنامه اداره راه نظارت کند برای اینکه از مبدا نباید صورت گیرد و مصوبه ای باشد که مأموران از ورود خودرویی که در طول این زمان وارد حوزه استحفاظی اصفهان می شود و فاقد بارنامه است جلوگیری نمایند و جریمه اعمال شود.
وی بر لزوم همکاری کلانتری ها با یگان حفاظت منابع طبیعی اصرار کرد و اظهار داشت: امسال ۸۷۸ فقره پرونده برای دامداران متخلف با ۱۵۱ هزار و ۱۷۳ رأس دام تشکیل شده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: طی ۱۵ روز گذشته چهار اکیپ از منابع طبیعی استان به استانهای جنوبی برای جلوگیری از کوچ سریع اعزام شده اند.
به گزارش گل سپید به نقل از مهر، جلسه کارگروه استانی ساماندهی و مدیریت کوچ با حضور فرمانداران شهرستان های سمیرم، شهرضا، فریدونشهر، فریدن، خوانسار، چادگان و نجف آباد و نماینده پلیس راه، اداره امور عشایر استان و راهداری و حمل و نقل جاده ای بامداد سه شنبه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان برگزار و درباب ساماندهی عشایر در موسم کوچ بهاره بحث و تبادل نظر شد.


منبع:

1401/12/03
07:46:47
5.0 / 5
259
تگهای خبر: آب , باد , بارش , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه