معاون سازمان محیط زیست:

پرورش ماهی تیلاپیا با نگاه علمی انجام می گردد

پرورش ماهی تیلاپیا با نگاه علمی انجام می گردد گل سپید: تهران - معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مبحث پرورش ماهی تیلاپیا در كشورگفت: اجازه دهید سازمان این گونه كارها را با نگاهی علمی پیش ببرد زیرا ما هم نگران محیط زیست كشور هستیم.


به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، حمید ظهرابی روز شنبه در نشست خبری آخر سال اضافه كرد: حرف های زیادی درباره تولید ماهی تیلاپیا در كشور وجود دارد و به جهت اینكه مشكلی پیش نیاید اجبار كرده ایم كه پرورش در محیط هایی مانند گلخانه صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه هنوز درخواستی برای این منظور به سازمان محیط زیست نیامده است، اظهار داشت: تاكید كرده ایم كه ماهی باید تك جنسیتی باشد تا قابلیت تكثیر نداشته باشد، تمام این تمهیدات دیده شده و ما هم نگران محیط زیست هستینم ازاین رو اجازه دهید كارها را علمی پیش ببریم.
ظهرابی در ادامه درباره پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اظهار داشت: این یك پروژه بین المللی بود كه از سال 1380 میان سازمان محیط زیست و UNDP (برنامه عمران ملل متحد) شروع شد.
وی اظهار نمود: موسسه میراث پارسیان در برهه از زمان بعنوان همكار وارد شد اما بودن یا نبودن آن تاثیری در حفاظت از یوزپلنگ ندارد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تمدید پروژه بین المللی یوز اظهار داشت: بر خلاف برخی ادعاها UNDP قرار داد خویش را فسخ نكرده است بلكه اخیرا برای همكاری اعلام آمادگی كرده است اما تاكید دارد كه دولت ایران باید در بحث مالی این پروژه مشاركت داشته باشد و هم اكنون دنبال تعریف منابع مالی مشترك هستیم.
ظهرابی با اشاره به اختصاص منابع مالی داخلی به اجرای پروژه یوز اظهار نمود: 500 میلیون تومان از منابع معاونت محیط زیست طبیعی برای حفاظت از یوز بلوكه شده است. همینطور یك و نیم میلیارد تومان اعتبار ویژه برای حفاظت از یوز در نظر گرفته شده كه تابحال رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور آن را داده است و منتظر واریز وجه هستیم، علاوه بر این یك میلیارد تومان دیگر تحت عنوان همكاری ویژه برای حفاظت از یوز در نظر گرفته شده است كه سازمان برنامه و بودجه باید این منابع را در اختیار سازمان محیط زیست قرار دهد.
وی اظهار نمود: زمانی كه این اعتبارات در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرد نسبت به انجام اقدامات لازم همچون ایمن سازی جاده عباس آباد بعنوان محل گذر یوزپلنگ و خروج دام از خارتوران و میاندشت اقدام خواهیم كرد.
ظهرابی درباره سیاست سازمان محیط زیست برای حفاظت از یوزپلنگ اظهار داشت: پیش از این سیاست حفاظت از یوز با تاكید بر حفاظت از زیستگاه بود تا یووز بتواند در شرایط طبیعی تكثیر شود اما در شرایط فعلی به این نتیجه رسیده ایم كه باید به تك تك یوزپلنگ ها توجه داشته باشیم.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: بر این اساس لقاح مصنوعی را مد نظر قرار دادیم و در این راستا مركز تكثیر در اسارت پردیسان با جدیت بر روی این مووضع كار می كند.
وی ادامه داد: در این راستا تفاهم نامه ای میان پژوهشكده محیط زیست و یك طرف خارجی با هدف باررور سازی یوز در اسارت پردیسان منعقد شود، قرار بود 20 روز پیش گروهی برای این كار وارد كشور شوند اما به دلیل مشكلات بوجود آمده این مسئله به تعویق افتاد و مقرر است در قالب یك قرارداد رسمی چارچوب دار لقاح مصنوعی صورت گیرد.
ظهرابی در ادامه با اشاره به افت جمعیت یوزپلنگ در استان یزد اظهار داشت: تغییر اقلیم دلیل اصلی افت جمعیت یوز در استان یزد است چون همزمان با افت جمعیت در یزد شاهد وضعیت بهتر جمعیت یوز در شاهرود، میاندشت و خارتوران هستیم.
وی در مورد تولید محوطه ای بزرگ برای حفاظت و تكثیر یوزپلنگ ها اظهار داشت: مقرر است یك منطقه طبیعی محدود شده را برای تكثیر یوز در نظر بگیریم، این محدوده بطور قطع به شكل پناهگاه حیات وحش به معنای واقعی آن خواهد بود. قصد داریم در این محدوده با تامین غذا و مدیریت رقبای غذایی تعداد یوزها را به شكل طبیعی افزایش دهیم. این طرح در صورت تامین منابع مالی اجرایی خواهد شد.
علمی 9014**1440


1396/12/27
12:47:12
5.0 / 5
4860
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه