بررسی عامل پاركینسون و ام اس در ایستگاه فضایی بین المللی

بررسی عامل پاركینسون و ام اس در ایستگاه فضایی بین المللی به گزارش گل سپید پژوهشگران ایستگاه فضایی بین المللی، آزمایش های خویش را جهت بررسی عامل بیماری های پاركینسون و ام اس شروع كرده اند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS)، اولین پژوهش از نوع خویش را برای كمك به بیماران مبتلا به پاركینسون و ام اس شروع كرده اند. آنها طی آزمایش های خود در ایستگاه فضایی بین المللی، تلاش دارند با بررسی تعامل میان عصب ها و سلول های ایمنی مغز، عامل این بیماری ها را كشف كنند.
پژوهشگران قصد دارند در این آزمایش كه وسایل مورد نیاز آن با كپسول فضایی "CRS-18" به فضا منتقل شده، عامل صدمه به سیستم عصبی كه در هر دو بیماری دیده می شود و تاثیر زندگی در فضا را بر سلول های مشابه در فضانوردان سالم بررسی نمایند.
"آندرس برات لیل" (Andres Bratt-Leal)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این نخستین باری است كه اثر ریزگرانش و سفرفضایی بر سلول ها مورد بررسی قرار می گیرند. بررسی این سلول ها در آزمایشگاه به خاطر تاثیر جاذبه بر آنها، كار دشواری است. بخش خوب پروژه ما این است كه می توانیم آنرا در فضا انجام دهیم.

قاتل نورون ها
پاركینسون و ام اس، بیماری هایی هستند كه به مغز و سیستم عصبی مركزی صدمه می رسانند. پژوهشگران باور دارند كه این صدمه می تواند عامل اشكال در عملكرد سیستم ایمنی بدن باشد. از آنجائیكه بعضی از فضانوردان طی مأموریت های فضایی، اثرات عجیبی همچون فعال شدن ویروس های خفته را در بدن خود مشاهده كرده اند، ناسا در نظر دارد تا تاثیر سفر فضایی را بر تغییر سیستم ایمنی بدن مشخص نماید.
"برات لیل" و "والنتینا فوساتی" (Valentina Fossati)، از پژوهشگران این پروژه، بر انواعی از سلول های مغز تمركز كردند كه به نظر می رسید نقشی كلیدی در هر دو بیماری بر عهده دارند. اولین نوع از این سلول ها، نورون ها و سلول هایی هستند كه آنها را به وجود می آورند و شبكه عصبی بدن را شكل می دهند تا مغز بتواند به بررسی و كنترل بدن بپردازد. دومین گروه كه "میكروگلیا" (microglia) نام دارند، سلول های ایمنی هستند كه به پشتیبانی از مغز می پردازند و از نورون ها در مقابل عوامل تهدیدكننده محافظت می كنند.
"فوساتی" اظهار داشت: میكروگلیا در هر بخشی از مغز دیده می شود و می تواند از مغز محافظت كند. تغییر در رفتار این سلول ها می تواند عامل از بین رفتن نورون ها و بروز بیماری باشد.بررسی سلول ها در آزمایشگاه
پژوهشگران باید برای درك این موضوع، رشد نورون ها و میكروگلیا را در افراد بیمار بررسی نمایند و سپس به مقایسه آنها با نتایج به دست آمده از افراد سالم در همان سن بپردازند.
"برات لیل" و "فوساتی" برای این كار، روش دیگری پیدا كردند. آنها روشی موسوم به "القای سلول های بنیادی پرتوان" (iPS) را به كار بردند تا نورون ها و میكروگلیای به دست آمده از سلول های پوست افراد بیمار و سالم را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهند.سلول ها در فضا
"برات لیل" و "فوساتی"، سلول های سالم و بیمار را به فضا بردند تا آنها را دور از جاذبه زمین مورد بررسی قرار دهند.
"برات لیل" افزود: ما می دانستیم كه نیروی جاذبه می تواند رفتار سلول ها را با تغییر جنبه های گوناگون همچون شكل آنها تحت تاثیر قرار دهد؛ در نتیجه تصمیم گرفتیم جاذبه را از پروژه خود حذف نماییم تا اطلاعات جدیدی در مورد واكنش سلول ها و نحوه عملكرد آنها به دست بیاوریم.
نتایج این پژوهش می تواند به دانشمندان در شناسایی روش های جدیدی برای درمان پاركینسون و ام اس كمك نماید. شاید كشف متد جدیدی جهت بررسی سلول های عصبی كه تحت تاثیر ریزگرانش هستند، به بهبود روش هایی برای محافظت از فضانوردان در فضا به خصوص در مأموریت های بلندمدت منجر شود.1398/05/11
16:09:18
5.0 / 5
4648
تگهای خبر: پارك , زندگی , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه