تدوین آئین نامه اجرایی طرح منع حیوان آزاری تا ۶ ماه آینده

تدوین آئین نامه اجرایی طرح منع حیوان آزاری تا ۶ ماه آینده به گزارش گل سپید به دنبال اعلام وصول طرح منع حیوان آزاری در مجلس شورای اسلامی، یك فعال حوزه محیط زیست تاكید كرد: در صورت تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی حیوان آزاری به هر شیوه و با هر انگیزه ای ممنوع خواهد شد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، طرح «ممنوعیت حیوان آزاری» در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. در روز دوشنبه (۱۱ شهریور) در انتها جلسه علنی علی اصغر یوسف نژاد - عضو هیأت رئیسه مجلس - اعلام وصول طرح ممنوعیت حیوان آزاری را قرائت كرد.

در این باره كتایون جهانگیری فعال حوزه محیط زیست با بیان اینكه دو روز پیش، تمام مراحل تایید طرح «منع حیوان آزاری» طی شد، به ایسنا گفت: منع حیوان آزاری در چارچوب «طرح» در مجلس پیگیری می شود و آقای تابش - رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس- با پیگیری و گفت و گو با نمایندگان از تمام طیف ها ۱۰۰ امضا از نمایندگان برای پشتیبانی از طرح منع حیوان آزاری گرفتند تا اینكه در نهایت روز دوشنبه (۱۱ شهریور) این طرح را اعلام وصول كرد.

وی در مورد جزئیات طرح منع حیوان آزاری خاطرنشان كرد: طرح منع حیوان آزاری در ۸ ماده در شكل یك قانون مستقل مطرح خواهد شد. با تصویب این طرح، نخستین قانون برای پشتیبانی از حیوانات در قوانین ایران وضع می شود.

این فعال محیط زیست در ادامه با اشاره به بخش هایی از طرح منع حیوان آزاری اظهار داشت: حیوان آزاری شامل ضرب و شتم، شكنجه، مجروح كردن عمدی، جراحی های غیرضروری، مثله كردن، نسل كُشی و استفاده از ابزارهای كشتار گروهی، تخریب مكان زیست یا آشیانه، مسموم كردن حیوان، آب یا خوراك آن و یا تلف كردن حیوان به هر روش، ربودن، زندانی كردن، رها كردن حیوان صاحب دار و یا گونه های غیر بومی در محدوده و حریم شهر و روستا و طبیعت است.

جهانگیری افزود: هر نوع بهره كشی و یا استفاده از حیوان كه با طبیعت و روش زندگی و توان حیوان همگون و متناسب نباشد همچون سوءاستفاده جنسی و نسل كشی، كارهای نمایشی، تربیت و استفاده از حیوانات در مقاصد غیرقانونی همچون جنگ انداختن، عدم رعایت اصول بهداشتی و اخلاقی در تكثیر و پرورش، نگهداری، تحقیقات، حمل و نقل، خرید و فروش، واردات و صادرات حیوانات به صورتی كه باعث رنج و عذاب یا بیمار شدن و صدمه به حیوان شود، در دایره حیوان آزاری قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینكه آئین نامه اجرائی قانون منع حیوان آزاری طی مدت شش ماه در مجلس با مشاركت فراكسیون محیط زیست و ادارات حقوقی و تنقیح مجلس همینطور مركز پژوهش های مجلس با همكاری سازمان های متولی بخصوص سازمان دامپزشكی تهیه خواهد شد، تاكید كرد: پایه اصلی طرح منع حیوان آزاری، موادی است كه در سال ۹۵ در سازمان حفاظت محیط زیست با دعوت از سازمان ها و وزارتخانه های مختلف همچون وزارت كشور تهیه شد البته حقوقدان ها و فعالان حوزه محیط زیست در تهیه مواد اصلی نقش قابل توجهی داشتند كه در جلسات مختلف از آنها دعوت شد. هم اكنون هم باید آیین نامه اجرایی این طرح با پیگیری رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس تهیه شود. طبیعتا در این فرایند هم از سازمان های متولی بخصوص سازمان دامپزشكی دعوت خواهند شد تا در مورد جزئیات اظهار نظر كنند.

این فعال محیط زیست در پاسخ به این پرسش كه مگر قرار نبود معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مبحث ممنوعیت حیوان آزاری را در چارچوب یك لایحه پیگیری كند، گفـت: سال قبل معاونت حقوقی ریاست جمهوری قرار بود با كمك نهادهای مختلف همچون سازمان حفاظت محیط زیست لایحه منع حیوان آزاری ارسالی را بررسی كند و به مجلس عرضه كنند اما اقدام جدی در اینباره انجام نشد و چون زمان زیادی گذشت با رایزنی با دكتر تابش و حساسیتی كه خود او هم روی این مورد داشت و طی جلساتی كه با گروه گذاشت، به سرعت اقدام لازم برای به صحن رساندن «طرح منع حیوان آزاری» را به انجام رساند و خوشحالیم كه تاكید دارد این قوانین به صورت مستقل به تصویب برسد.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، وصول طرح منع حیوان آزاری در حالی انجام شده كه بنا به آخرین اظهارات سازمان محیط زیست مقرر است لایحه از جانب معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای مقابله با حیوان آزاری تنظیم شود.

منبع:

1398/06/13
20:20:43
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: آب , بهداشت , حیوان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه