در همایش توانبخشی عصبی ابن سینا مطرح شد؛

روزانه 400 ایرانی سكته می كنند

روزانه 400 ایرانی سكته می كنند به گزارش گل سپید ایسنا/همدان مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی اظهار داشت: در ایران سالانه ۱۵۰ هزار نفر و روزانه ۴۰۰ نفر به سكته مغزی گرفتار می شوند كه این بیماری رتبه نخست بیماری های كشور است.


دكتر محمدتقی جغتایی سه شنبه ۲۱ آبان در چهارمین همایش توانبخشی عصبی ابن سینا(سكته مغزی و ام اس) كه در مركز همایش های دانشگاه علوم پزشكی ابن سینای همدان برگزار شد، با اشاره به اینكه خدمات بهداشتی روز به روز گسترده تر شده و احتیاج به توانبخشی نه تنها كم بلكه افزایش می یابد، اضافه كرد: افزایش امید به زندگی، تغییر سبك زندگی، تغییر الگو بیماری ها از واگیر به غیرواگیر، تغییر رویكرد و تعریف توانبخشی و زنده ماندن كودكان كم توان از علل توسعه توانبخشی در جامعه است.
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با تاكید بر اینكه خدمات توانبخشی روز به روز توسعه پیدا می كند، بیان كرد: هدف توانبخشی بازگرداندن فرد به جامعه است ازاین رو خدمات توانبخشی به صورت زنجیره ای، پیوسته، مداوم و قابل جدا شدن از نظام سلامت و رفاه نیست.
وی با اشاره به اینكه توانبخشی باید در سطح اول خدمات قرار بگیرد و بیمارستان ها یونیت هایی برای این بیماران داشته باشند، خاطرنشان كرد: در آمریكا سالانه ۸۰۰ هزار نفر به سكته مغزی گرفتار می شوند كه ۲۰ درصد آنها می میرند و دوم سوم آنها به توانبخشی نیاز دارند.
جغتایی با اشاره به اینكه ۳۰ درصد كسانی كه در ایران به سكته مغزی گرفتار می شوند، زیر ۵۰ سال هستند و میانگین این عارضه در كشور ما ۵۰ سال است كه كاهش سن سكته عاملی هشداردهنده است، تصریح كرد: اگر درمان در چهار ساعت اول وقوع سكته صورت بگیرد، ۳۰ درصد بیماران بهبود می یابند ازاین رو توانبخشی سكته مغزی جزء ضروریات است.
مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اینكه وزارت بهداشت طی دو سه سال گذشته پیشنهاد داده كه شناسنامه استاندارد خدمات سكته مغزی ایجاد شود چون كه سكته مغزی به مدیریت نیاز دارد، افزود: توانبخشی كار تنهایی نیست و باید تیمی صورت گیرد.
توانبخشی باید وارد منازل شود
رئیس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا هم با اشاره به اینكه این همایش برای چهارمین سال است كه برگزار می گردد و آرزو داریم در مرحله بین المللی هم برگزار شود، اظهار نمود: این واقعیت تلخ را باید بپذیریم كه از جمعیت جوان دهه ۶۰ عبور كرده ایم و تا سال ۲۰۳۰ جمعیت كشور ما سالخورده خواهد بود.
دكتر رشید حیدری مقدم با اشاره به اینكه ما با تعریفی از توانبخشی كه كلینیكی با فضای بسته است، عبور خواهیم كرد و اگر نتواند نیاز روز را جواب دهد با چالش بزرگی مواجهه خواهیم شد، افزود: كاهش ازدواج و افزایش طلاق پیری جمعیت را به دنبال خواهد داشت و با عوارض زیادی مواجه خواهیم بود بعد از الان باید توانبخشی را بعنوان نیاز اصلی جامعه در دستور كار قرار دهیم.
وی با اشاره به اینكه در حوزه كیفیت توانبخشی رشد زیادی داشتیم، خاطرنشان كرد: اگر توانبخشی را به داخل خانواده نبریم ما را زمین گیر خواهد نمود و اگر فرد را مدیریت نماییم كه مشكلات خویش را حل كند،
نیاز جامعه بسیار بیشتر از این خواهد بود.
حیدری مقدم خاطرنشان كرد: تا سال ۲۰۳۰ حدود ۷۰ درصد مشاغل از بین خواهد رفت و خانه ها هوشمند خواهد شد و اگر توانبخشی به روز شده و نیازها مطابق حالا به روز شود، مشكلات ما را برطرف خواهند كرد.
وی با اشاره به اینكه افزایش وزن، بی تحركی و جزیره ای زندگی كردن مشكلات زیادی را برای ما به وجود آورده است، اظهار داشت: برنامه ای برای مدیریت فضای مجازی انجام دادیم و از ۱۰۰ دانش آموز یك مدرسه مرفه نشین تست دو گرفتیم و دریافت كردیم كه چهار درصد این دانش آموزان نمی توانند بدوند كه این میزان برای آینده جامعه ما فاجعه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا بیان كرد: بخش عمده نگاه ما این است كه بچه ما به پول نیاز دارد و باید نیازهای مادی وی را برطرف نماییم درحالیكه این اشتباه است و فرزندان ما به پدر و مادر نیاز دارند.
وجود ۱۸۰۰ بیمار ام اس در همدان
دبیر همایش توانبخشی عصبی هم اظهار داشت: از هر پنج ایرانی یك نفر زیر ۵۰ سال سكته مغزی و سالانه ۱۰۰ هزار نفر در ایران سكته می كنند.
دكتر امیر رحمانی سبك زندگی مدرنیته را از علل بروز سكته مغزی عنوان و خاطرنشان كرد: در كل دنیا از هر چهار نفر یك نفر در معرض سكته است و باید تلاش نماییم تا ما جز آن چهار نفر نباشیم.
وی با اشاره به اینكه ما ركورددار بروز ام اس در خاورمیانه هستیم، تاكید كرد: تعداد ۷۲ هزار ایرانی گرفتار بیماری ام اس هستند كه بیشترین شمار مبتلایان به این بیماری در اصفهان و تهران ساكن هستند.
رحمانی با اشاره به اینكه ۱۸۰۰ بیمار مبتلا به ام اس در همدان وجود دارد، خاطرنشان كرد: در دو روز برگزاری همایش ۵۰ سخنرانی از اساتید كاردرمانی، پروتز، مغز و اعصاب عرضه خواهد شد.1398/08/21
14:33:44
5.0 / 5
4844
تگهای خبر: آب , بهداشت , جزیره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه