۸ نکته درباره زاگرس و بلوط هایش

۸ نکته درباره زاگرس و بلوط هایش به گزارش گل سپید «زاگرس» قدمتی طولانی و نقش مهمی در تأمین آب کشور دارد. در سالهای اخیر بارها آتش به جان جنگل های آن افتاده است و بعضی از این آتشسوزی ها به دلیل صعب العبور بودن منطقه و اقدام دیرهنگام برای ارسال بالگرد چندین روز به طول انجامیده است و بلوط های زیادی طعمه آتش شده اند.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا با عنایت به ارزش بالای منطقه اکولوژیک زاگرس به بعضی از مهم ترین خصوصیت های آن بر مبنای اعلام سازمان جنگلها می پردازیم که به شرح زیر است:

* برخی منابع قدمت جنگل های بلوط زاگرس را ۵۵۰۰ سال ذکر کرده اند.

* ایجاد و گسترش جنگل در این ناحیه به خاطر بارندگی های ناشی از استقرار سیستم مدیترانه ای و دریای سیاه بوده است و از ناحیه سردشت آذربایجان غربی تا فیروزآباد فارس امتداد دارد.

* یکی از معیارهای تعیین مرز این ناحیه گونه گیاهی غالب آن، بلوط ایرانی است اما سایر گونه های اصلی این ناحیه رویشی بنه، بادام، کیکم و گلابی وحشی است.

* دو کارکرد مهم جنگل های بلوط زاگرس حفاظت آب و خاک هستند که با عنایت به غالب بودن آب و هوای خشک و نیمه خشک در کشور از اهمیتی انکارنشدنی برخوردارند؛ آنچنانکه هر نوع سرمایه­ گذاری حفاظتی و احیایی را توجیه­ پذیر نشان داده است.

* جنگل های زاگرس با عنایت به زادآوری محدود و پایین، جزو جنگل های حفاظتی و حمایتی قرار می گیرد.

*۴۰ درصد از آب کشور توسط پوشش گیاهی زاگرس ذخیره و به تدریج آزاد می شود.

* قطع درختان و قاچاق چوب از معضلات تهدیدکننده جنگل های زاگرس است. اغلب مردم در حاشیه روستاها و جنگلها بیکار شده اند و مشکلات معیشتی مهم ترین دلیلی است که سبب می شود مردم درختان را قطع و به ذغال تبدیل کنند سپس برای کسب درآمد و امرار معاش آنرا بفروشند.

* در سالهای اخیر بارها جنگل های زاگرس گرفتار آتشسوزی شده اند که بعضی از آنها گسترده بوده و انتقاداتی را از عملکرد سازمان جنگلها به دنبال داشته است. در این شرایط سازمان جنگلها از حل مشکل تأمین بالگرد برای اطفای آتشسوزی جنگلی، استقرار دائم بالگرد در زاگرس برای اطفای حریق جنگلها و تأمین سایر تجهیزات اطفای حریق اطلاع داد.
منبع:

1400/06/04
13:12:33
5.0 / 5
245
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , باد , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه