گزارش گل سپید؛

کشل آزاد سرا آستانه اشرفیه سراوانی دیگر

کشل آزاد سرا آستانه اشرفیه سراوانی دیگر به گزارش گل سپید نزدیکی محل دپوی زباله ها به مناطق مسکونی در گیلان و صدمه و آلودگی های ناشی از آن در سالهای اخیر به معضلی برای مردم این استان تبدیل گشته و وعده های داده شده تابحال عملی نشده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: دپوی زباله و دفن غیر بهداشتی آن در مناطق مختلف گیلان بخصوص در منطقه سراوان در سالهای اخیر به معضلی بزرگ برای این استان سر سبز تبدیل گشته و از طرفی هیچ اراده جدی در بین مسؤلان برای ساماندهی به این وضعیت و حل این معضل دیده نمی گردد.
متأسفانه مبحث دپوی زباله در گیلان تنها به منطقه سراوان ختم نمی گردد در این سالهای بارها از گوشه و کنار استان شنیده و دیده شده که زباله ها بدون هیچ برنامه ریزی و سیاستی به صورت غیر بهداشتی دپوی می شود شاید اگر در همین زمان فکری برای آنها نشود در سالهای آینده شهروندان گیلانی و مسافرانی که به این استان سفر می کنند به جای دیدن کوه های سر به فلک کشیده با کوهی از زباله رو به رو شوند.
طی روزهای اخیر کلیپی از منطقه کشل آزاد سرا از توابع شهرستان آستانه اشرفیه در فضای مجازی و رسانه ای انتشار یافته که در دید اول همه را به یاد منطقه سراوان و کوه ۱۰۰ متری زباله، بوی متعفن، حضور حشرات موذی و شیرابه های روان شده به سمت سپیدرود بیاندازد اما اینجا سراوان جدید گیلان است که به علت اقدام نادرست و اشتباه شهرداری آستانه اشرفیه طی ۲۰ سال قبل بوجود آمده است.
شهریور ماه سال جاری بود که شورای شهر کشل آزاد سرا طی نامه ای به فرمانداری شهرستان آستانه اشرفیه معضل دپوی زباله در این منطقه و گلایه و نارضایتی ساکنان آنرا اعلام نمود اما به قول ساکنان این منطقه بارها این مورد به اطلاع مسؤلان شهرستان رسیده است اما هیچ اقدامی برای حل این مشکل انجام نشده است.

مسئولی پاسخگو نیست
یکی از اهالی این منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سالی است که شهرداری آستانه اشرفیه زباله ها را در این منطقه بدون هیچ نکات بهداشتی رها می کند، اظهار نمود: این سال ها بارها مردم این منطقه به مبحث اعتراض کرده اند اما اتفاق خاصی رخ نداده است.
وی ضمن اشاره به وعده های مسؤلان برای حل این معضل، اظهار داشت: وعده ها عملی نشده و مردم از این وضعیت خسته شده اند.
این شهروند کشل آزاد سرایی با اشاره به اینکه فاصله منازل مسکونی با این محل ۱۰ الی ۱۰۰ متر است، افزود: با وجود مشکلاتی که دپوی زباله در این محل بوجود آورده شهرداری همچنان به کار خود ادامه می دهد.
وی ضمن اشاره به این که این محل گنجایش این حجم از زباله را ندارد، افزود: به دلیل عدم رعایت دفن بهداشتی زباله، بهداشت محیط در خطر است و بوی تعفن و مگس زندگی را برای مردم این منطقه سخت و غیر قابل تحمل کرده است.

زمین های کشاورزی غیر قابل استفاده شده است
یکی دیگر از اهالی این محل در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به روزانه ۵۰ تن زباله در این محل تخلیه می شود، اظهار نمود: در اطراف این محل منازل مسکونی و چند هکتار باغ کیوی وجود دارد و اساسا شیرابه این خارج شده زباله روی زندگی مردم و محصولات تولیدی آنها تاثیر می گذارد.
وی با اشاره به اینکه شیرابه خارج شده از این حجم از زباله وارد رودخانه سپیدرود می شود، اظهار داشت: ساکنان این منطقه از بوی متعفن زباله در آرامش نیستند و به خاطر وجود این مورد حتی نمی توانند با فروش محل سکونت خود از اینجا مهاجرت کنند.
این شهروند ضمن اشاره به این که زمینهای کشاورزی اطراف این محل غیر قابل استفاده شده است، اضافه کرد: خیلی از زمینهای که در سالهای گذشته بادام زمینی کشت می شد امروز به علت شیرابه های این زباله ها غیر قابل کشت شده است.
حال باید دید پس از بازدید رئیس کل دادگستری استان گیلان و دستوراتی که به فرماندار، دادستان و رئیس دادگستری شهرستان آستانه اشرفیه و همینطور شهرداری این شهر داده تغییری در وضعیت این منطقه ایجاد می شود یا نه؟

1400/07/21
10:07:25
5.0 / 5
245
تگهای خبر: آلودگی , باد , باغ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه