رییس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان كرد

سیر نزولی آلودگی هوا در تهران و 7 شهر دیگر

سیر نزولی آلودگی هوا در تهران و 7 شهر دیگر به گزارش گل سپید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به مسئله آلودگی هوا بعنوان یکی از حقوق عامه مردم اظهار داشت: محیط زیست و رسیدگی به وضعیت آلودگی هوا یکی از اولویت های اجرائی دولت سیزدهم است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا علی سلاجقه مراسم روز ملی هوای پاک که امروز با حضور محمد مخبر - معاون اول رئیس جمهوری - در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن اشاره به اولویت های اجرائی دولت سیزدهم تصریح کرد: دو مبحث زنان و محیط زیست برای دولت سیزدهم اهمیت فراوانی دارد. هوا خصوصاً در کلانشهرهای کشور شرایط مناسبی ندارد اما خوشبختانه درحال بهتر شدن است.

وی در ادامه اظهار داشت: ما در تهران و هفت شهر کشور روند کاهشی آلودگی هوا را داشتیم. سال قبل ۹ روز ناسالم آلودگی هوا در تهران گزارش شد و امسال این عدد به شش روز رسیده و کاهش پیدا کرده است البته شرایط شهرهای اراک و کرج مناسب نمی باشد که با کنترل تراکم صنایع فعال در این دو شهر مشکل آلودگی آنها برطرف خواهد شد.

سلاجقه ضمن اشاره به همکاری مثبت وزارت کشور برای حل معضل آلودگی هوا اظهار داشت: از سال ۷۶ که ۲۹ دی ماه بعنوان روز هوای پاک شناخته شد، تا حالا این مسئله با این میزان حساسیت روبه رو نبوده است. روز ملی هوای پاک آلوده ترین روز سال ۷۴ بود که بعد از آن به این نام شناخته شد. خوشبختانه وزارت کشور بعنوان دستگاه هماهنگ کننده جلسات خوبی برگزار کرده است و دستگاههای مربوطه نیز در آن حضور داشتند. در این جلسات ۶۲ حکم برمبنای فرد یا نهاد مجری، زمان و ظرفیت مالی طرح ها صادر شد و امیدواریم که عملیاتی شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر عزم جدی دولت سیزدهم برای حل مشکل آلودگی هوا اظهار نمود: خوشبختانه دولت سیزدهم با عزم عملیاتی وارد این مسئله شده است و با این عزم ما به سمت ترمیم سقفی خواهیم رفت که با آلودگی هوا به آن لطمه زده ایم. در این راه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت نیرو و شهرداری ها کنار سازمان حفاظت محیط زیست هستند و به آن کمک خواهند کرد.
بسیاری از مواد قانون هوای پاک قابلیت اجرا ندارند
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - ضمن اشاره به اهمیت حل معضل آلودگی هوا اظهار داشت: هوایی پاک، حقی عامه و متعلق به همه مردم است.

وی اضافه کرد: عزم دولت حل معضل چند دهه ای آلودگی هواست. این یک حق عامه است. دستگاههای اجرائی باید پاسخگوی این تقاضا باشند. وضعیت آلودگی هوا در شهر تهران بگونه ای بوده که امسال شش روز هوای ناسالم داشتیم و می توان گفت وضعیت نه بهتر و نه بدتر شده است. شهری مانند شیراز در مقطعی از زمان هوای ناسالم داشت اما سال پیش و دوسال قبل وضعیت کیفیت هوای این شهر خوب بوده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: وضعیت هوای تعدادی از شهرها در این سال ها بدتر شده اما وضعیت اهواز تغییر محسوسی نداشته است. آلودگی هوا در شهرهای اراک و کرج بهتر نشده است بدین سبب باید اقداماتی برای رفع آن صورت بگیرد چونکه مردم مطالبه گر هستند.

تجریشی ضمن اشاره به وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی کشور و تاثیر آن بر آلودگی هوا اظهار داشت: یک سال به عمر ناوگان ما افزوده و میزان انتشار آلاینده آنها بیشتر شده است. با تصمیم دیوان عدالت اداری حذف ناوگان فرسوده کنار گذاشته شده است و برای ناوگان فرسوده محدودیت در نظر گرفته می شود.

وی ضمن اشاره به کلیت قانون هوای پاک اظهار نمود: با اهمیت ترین نکته درباره این قانون قابلیت اجرای آنست. این قانون، قانون مترقی و خوبیست و ما موظفیم که آنرا اجرا نماییم اما باید قابلیت اجرا داشته باشد. متاسفانه خیلی از مواد این قانون قابلیت اجرا ندارد.

تجریشی درباره ایرادات این قانون اظهار داشت: قانون هوای پاک در وضعیت عادی و با فرض نبودن محدودیت هایی مانند تحریم نوشته شد همین طور زمانبندی و هدفگذاری مشخصی در این قانون دیده نمی گردد علاوه بر این منابع مالی این قانون معین نیست و این سبب شده است دستاوردهای این قانون محقق نشود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای قانون هوای پاک اظهارکرد: وظیفه سازمان محیط زیست مشخص کردن ضوابط است و آنرا انجام داده است. وظایفی همچون پایش توسط سازمان به انجام رسیده است.

وی ضمن اشاره به محدودیت های موجود در اجرای این قانون توسط نهادهای مسئول اظهار داشت: وظایف اجرائی که به دوش نهادهای دیگر است، به دلایلی انجام نشده است. برای مثال توان مالی اجرای طرح تعویض و استاندارد سازی گازوئیل درسه سال وجود ندارد. در زمان تصویب قانون گفته می شد که این طرح در صورت تامین منابع مالی انجام می شود که این مهم محقق نشد همین طور ما به توان فنی کشور مانند ظرفیت های کارخانه، خودروساز و تکنولوژی کشور توجه نکردیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مقبولیت کافی برای اجرای برخی مواد قانون هوای پاک وجود ندارد، اظهارکرد: برای مثال پارسال تغییر استانداردهای ازن در پی تغییر استانداردهای ازن ای پی ای ایالات متحده انجام و محدودیت ها مشکل تر شد. این مساله سبب افزایش تعداد روزهای ناسالم ما شد و این مساله را اثبات کرد که نباید بدون توجه به استانداردهای داخلی سیاست های خودرا تغییر دهیم.

وی ضمن تاکید بر خاصیت های متفاوت شهرهای درگیر آلودگی کشورتاکید کرد: مشکل ازن و آلودگی هوا با انجام اقداماتی حل می شود که در شهرهای مختلف متفاوت می باشد. ما نباید در مسئله ذرات معلق تابع دنیا شویم چونکه کشور ما غبارخیز است. برای مثال شهر چابهار با وجود نبودن فعالیت شدید صنعتی گاهی میزان آلودگی بالایی دارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره سامانه پایش عملکرد دستگاهها اظهار نمود: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست ارزیابی عملکرد دستگاههای اجرایی می باشد. سازمان باید روند پیشرفت، چالش های پیش رو و برنامه های دستگاه مربوطه را پایش کند. بمنظور این کار سامانه ای طراحی شد که در ابتدا مورد قبول دستگاهها نبود اما اکنون همه نهادهای مربوطه از آن استفاده می نمایند.

تجریشی ضمن اشاره به همکاری سازمان و نهادهای علنی و دانشگاهی اظهار داشت: راه حل بهبود وضعیت هوای ۹ کلانشهر به وسیله کنسرسیوم دانشگاه های برتر که سازمان حفاظت محیط زیست با آنها قرارداد امضا کرده در دبیرخانه اصلی این کنسرسیوم در تهران تبیین شده است. این راه حل ها برمبنای اصول روش شناسی و داده های پایگاه های اطلاعاتی مشخص شده اند.

ادامه داردمنبع:

1400/10/29
19:23:06
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه