با اعلام مدیر كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛

تولید روزانه ۱۱۰ تن پسماند بیمارستانی در تهران

تولید روزانه ۱۱۰ تن پسماند بیمارستانی در تهران به گزارش گل سپید مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اعلان اینکه یکی از موارد بسیار مهم درمقوله سلامت اجتماعی موضوع مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی است، اظهار داشت: مدیریت نامناسب پسماندهای بیمارستانی می تواند سبب انتشار عفونت و عوامل بیماری زا و گسترش خیلی از بیماریهای خطرناک مانند ایدز، هپاتیت های B، C بوسیله زخم های حاصل از پسماندهای تیز و برنده شود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا شینا انصاری در وبینار نقش مدیریت بهینه پسماندها در ارتقای سلامت و بهداشت که به مناسبت هفته سلامت توسط سازمان مدیریت پسماند برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت موضوع سلامت شهری، طی سالهای قبل شهرداری تهران و بطور مشخص سازمان مدیریت پسماند نسبت به جمع آوری، دفع و امحای پسماندهای پزشکی اقدام نموده است، درحالی که طبق قانون و بخشنامه های اجرائی مترتب بر آن می بایست بعد از تبدیل این پسماندها به پسماندهای عادی، شهرداری آنها را جمع آوری کند.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اعلان اینکه بخش اعظم پسماندهایی که در مراکز بزرگ و کوچک واحدهای درمانی تولید می شوند، در گروه پسماندهای خطرناک قرار می گیرند و انجام کنترل های لازم و مدیریت صحیح و هوشمندانه آنها بسیارحائز اهمیت است، اشاره کرد: مدیریت نامناسب پسماندهای بیمارستانی می تواند سبب انتشار عفونت و عوامل بیماری زا و گسترش خیلی از بیماریهای خطرناک مانند ایدز، هپاتیت های B، C بوسیله زخم های حاصل از پسماندهای تیز و برنده شود. ضمن این که عوامل شیمیایی و فلزات سنگین مانند جیوه، برم و نقره که در بعضی تجهیزات پزشکی وجود دارد، تا مدت های مدیدی در طبیعت باقی می ماند.

انصاری اشاره کرد: بیمارستان های کشور بعنوان یکی از بزرگ ترین منابع تولید پسماندهای پزشکی روزانه ۴۰۰ تن پسماند تولید می کنند که این آمار در شهر تهران در روزهای کرونا بیش از ۱۱۰ تن در روز بوده است. قسمتی از این پسماندها، پسماندهای خطرناکی هستند که در صورت عدم اعمال مدیریت مناسب مخاطرات زیادی برای محیط زیست، بهداشت محیط و سلامتی شهروندان ایجاد می کنند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به این که از سال ۱۳۸۶ با تصویب و ابلاغ ضوابط و روش های مدیریت اجرائی پسماندهای پزشکی و وابسته در کشور روش های تصفیه و بی خطرسازی غیرسوز مطرح گردیده است و متعاقب آن بیمارستان های کشور مجهز به سیستم های غیرسوز شدند، اظهار داشت: نکته قابل توجه این است که استفاده و راهبری این سیستم ها بصورت مجزا در واحدهای درمانی به نحوی که بتواند پسماندهای ویژه بیمارستانی را به مفهوم واقعی کلمه بی خطر و نه کم خطر و فقط ضدعفونی یا disinfect کند به سختی قابل حصول است.

انصاری اضافه کرد: در مرحله پایش پسماندهای پزشکی، طبق قانون، تولیدکنندگان پسماند پزشکی موظفند پسماندهای تولیدی خودرا شناسایی و آمار تولید را به تفکیک چهار دسته اصلی یعنی «عفونی»، «تیز و برنده»، «شیمیایی - دارویی» و «عادی» بصورت روزانه ثبت کنند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اشاره کرد: موضوع بعدی نگهداری این پسماندها در مراکز درمانی در اتاق مبرد همین طور مدت زمان نگهداری پسماند است که در صورت نبود سیستم خنک کننده، زمان نگهداری موقت پسماندهای عفونی یعنی فاصله زمانی بین تولید و ضدعفونی شدن در وضعیت آب و هوای گرم ۲۴ ساعت و سرد ۴۸ ساعت است.

وی با تاکید بر اهمیت پایش دستگاه های ضدعفونی کننده پسماندهای عفونی مراکز پزشکی اظهار داشت: هر یک از انواع دستگاه های ضدعفونی کننده باید مجهز به تجهیزات ثبت کامپیوتری یا گرافیک باشد تا بطور اتومات و مداوم پایش شده و تاریخ، زمان، روز، تعداد بار در زمان مشخص شود. دستگاه ضدعفونی کننده باید حداقل سالی یکبار کالیبره شود و مستندات در زمان بازدید موجود باشد تا محصولات جانبی سمی یا خطرناک در حین کار تولید نشود. مرحله بعد پایش میکروب زدایی پسماندهای عفونی توسط دستگاه های غیرسوز است که با بهره گیری از اندیکاتورهای باکتریایی می توان میکروب زدایی پسماندهای پزشکی را صحه گذاری کرد. به نحوی که هر دستگاه ضدعفونی کننده باید قابلیت غیرفعال سازی میکروبی اسپورهای باکتری به میزان حداقل شش کاهش لگاریتمی در پایه ۱۰ را داشته باشد.

انصاری با اعلان اینکه بررسی ها حاکی از وجود مشکلات گوناگون در عملکرد دستگاهها به سبب نقایص فنی، عدم کالیبراسیون، عدم نگهداشت و راهبری مناسب و نبود امکانات برای رصد و نظارت کافی و وافی بر عملکرد تک تک این تجهیزات دارد، اظهار نمود: حال اگر علاوه بر مراکزی که این تجهیزات را دارند یعنی بیمارستان ها، مراکز زیادی مانند مطب های پزشکی، مراکز تزریقات محلی، کلینیک ها، وآزمایشگاه های تشخیص طبی و پژوهشی و سایر مراکز خرد که بیش از ۴۲۰۰ مرکز در تهران هستند را در نظر بگیریم، خواهیم دید که تنها در ارتباط با مدیریت بهینه پسماندهای بیمارستانی به خصوص پسماندهای عفونی و تیز و برنده با مشکلات عدیده ای روبه رو هستیم که فشار مدیریتی و اجرائی آن باوجود عدم الزام و تکلیف قانونی شهرداری ها همچنان بر دوش شهرداری تهران سنگینی می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، انصاری در آخر تصریح کرد: علاوه بر مساله پسماندهای ویژه پزشکی، مساله دیگر پسماندهای ویژه و صنعتی است که لازم هست باتوجه به خطرات جدی این دسته از پسماندها همچون پسماندهای برق و الکترونیک و پسماندهای حاوی جیوه و الزام جایگزینی لامپ ها و تجهیزات پزشکی دارای جیوه با انواع فاقد جیوه، باتوجه به الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون میناماتا برای مدیریت آنها هم اقدامی اثرگذار از جانب متولیان صورت گیرد.

منبع:

1401/02/22
23:04:31
5.0 / 5
197
تگهای خبر: آب , برند , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه