در جلسه با ضرغامی مطرح شد

حقابه باغستان سنتی قزوین را به یغما نبرید

حقابه باغستان سنتی قزوین را به یغما نبرید قزوین عضو هیئت مدیره انجمن توسعه حیات شهر در قزوین اظهار داشت: باید دانش بومی و اصیل را در کنار پیشرفت تکنولوژی استفاده نمائیم، قزوین از آبی که توسط باغستان در سفره های آب زیرزمینی ذخیره می شود برخوردار شده است اما حقابه این باغستان به طرق مختلف به یغما می رود.


شکوه کرمانشاهانی در نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مدیران دستگاه های اجرائی و تشکل های مردم نهاد قزوین که امروز ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ در سالن شهید سلیمانی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار نمود: در ثبت ملی باغستان هیچ شبهه ای وجود ندارد؛ اما وقتی اثری به ثبت ملی می رسد باید برای آن، طرح حفاظت و احیا نوشته شود.
وی اظهار داشت: باغستان سنتی قزوین شریان حیاتی شهر است که چهار رودخانه آن به ثبت ملی رسیده و باغ ها را تغذیه می کند که این طرح در پشتیبانی از مالکیت آثار تاریخی است، در این جهت باید باغستان را بصورت ملی حمایت نماییم تا طرح حفاظت و احیای آن نوشته شود.
رییس انجمن تخصصی باغستان سنتی قزوین اظهار داشت: آب باغستان با انواع طرح های توسعه ای شهری تهدید می شود. طرح توسعه نسیم شمال و کمربندی شرق قزوین تهدیدی برای باغستان سنتی است. باید این محور برای گردشگری و پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده گردد در حالی که هم اکنون به محور کمربندی پر سرعت تبدیل گشته که امنیت جانی، مالی و محصولات باغداران را به خطر انداخته است.
وی اشاره کرد: باید دانش بومی و اصیل را در کنار پیشرفت تکنولوژی استفاده نمائیم، قزوین از آبی که توسط باغستان در سفره های آب زیرزمینی ذخیره می شود برخوردار شده است اما حقآبه این باغستان به طرق مختلف به یغما می رود.
کرمانشاهانی اظهار داشت: باغستان ۲۰۰۰ سال است که توسط صدها مالک شخصی اداره شده که چهار رودخانه را در جهت منافع شهر به درستی مدیریت کرده اند و سالیان سال سیستمی پایدار برقرار بوده تا این باغستان به نسل ما رسیده است.
وی با اشاره به این که مداخلات بی فکر و غلط دستگاه های متولی استان این اتفاقات را رقم زده است، اشاره کرد: باغدار انگیزه ای برای ادامه فعالیت در باغش ندارد چون جاده از میان باغستان عبور کرده است، بدین سبب در ابتدا باید برای باغدار انگیزه فعالیت ایجاد شود.
رییس انجمن تخصصی باغستان سنتی قزوین عنوان کرد: باید مقابل جاده کشی در دل باغستان ایستاد برای اینکه هیچ خدماتی به داخل شهر داده نشده است. راه حل ترافیک استان، کنارگذر جنوبی خارج از باغستان است پس چرا باید به خاطر ترافیک ملی، باغستان را به خطر بیاندازیم؟
وی اظهار داشت: چرا بوستان ملی باراجین که منبع آب آن در اسناد بالادستی از تصفیه پساب مشخص شده است حق آبه باغستان را مصرف می کند؟ این امر زمینه غیراقتصادی شدن باغستان را رقم زده است.
کرمانشاهانی در آخر اشاره کرد: باید در کنار حفظ باغستان و امنیت آن، با بهره گیری از تکنولوژی نامحسوس، باغستان را از نابودی نجات دهیم.
مشکلات ترافیکی ایجاب می کند که از دل باغستان عبور نماییم
مهدی صباغی، شهردار قزوین نیز در این نشست اظهار نمود: اعتقاد به حفظ باغستان داریم، اما شاهد سوء مدیریت در آثار میراثی استان هستیم که شهرداری را درخت قطع کن و میراث فرهنگی را مدافع هویت شهری نشان میدهد.
وی اظهار داشت: باید مدیریت میراث در اختیار مردم قرار گیرد، درباب باغستان از باغداران سلب مالکیت نشود تا محصولاتشان به یغما نرود. طرح توسعه شهری و مشکلات حمل و نقل ایجاب می کند که از دل باغستان عبور نماییم.
شهردار قزوین عنوان کرد: هرجا که عنوان میراث روی آن گذاشته می شود تصاحب شده و به حال خود رها می شود تا به مرز نابودی برسد. در گذشته در قزوین به بافت تاریخی و فرهنگی خدمات داده می شد؛ اما هم اکنون جنوب شهر را بافت تاریخی عنوان می کنند که به این طریق به اسم هویت تاریخی برای بازآفرینی شهری مردم را به بازی گرفته اند و هویتشان خدشه دار شده است.1401/05/14
14:01:41
5.0 / 5
414
تگهای خبر: آب , باغ , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه