طاعون نشخوارکنندگان کوچک در تهران دیده نشده است

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در تهران دیده نشده است گل سپید: در حالی در بعضی از استانهای همجوار تهران مانند البرز بیماری طاعون نشخوارکنندگان مشاهده شده است که بگفته رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی استان تهران این بیماری امسال در استان تهران دیده نشده است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، درپی ابتلای برخی گونه های جانوری به طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استانهای همجوار تهران مانند شهرستان طالقان استان البرز محمد کرمی - رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست استان تهران - در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: خوشبختانه امسال موردی از شیوع این بیماری در استان تهران گزارش نشده است.

وی درباره ی احتمال شیوع این بیماری در استان تهران اظهار نمود: امیدواریم این اتفاق رخ ندهد اما احتمال آن باتوجه به تمهیدات اندیشیده شده در اداره حفاظت حیات وحش استان تهران و فاصله بسیاری که بین شهرستان طالقان و استان تهران وجود دارد، کم است. بعلاوه ارتفاعات بسیار بین دو منطقه تهران و طالقان و عوارض طبیعی و غیرطبیعی موجود موجب می شود این اتفاق رخ ندهد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران اضافه کرد: رعایت اصول بهداشتی، انجام واکسیناسیون، خودداری از استفاده از دام های قاچاق و آلوده به این بیماری به سبب ارزان بودن شان که گاهی نیز واکسینه نشده اند، انتقال بیماری به دام را نزدیک به صفر می کند چونکه انتقال بیماری به گله و دام واکسینه شده تقریباً ناممکن است.

کرمی رعایت اصول بهداشتی را مهم ترین اصل در پیش گیری از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک ذکر و اظهارکرد: در صورت رعایت آن، شیوع بیماری در هیچ نقطه ای از کشور رخ نمی دهد.

وی به اندیشیدن تمهیداتی جهت پیش گیری از شیوع این بیماری در حیات وحش استان تهران اشاره نمود و توضیح داد: هر ساله در فصل بهار در ابتدای زمان کوچ عشایر بر طبق دستورالعمل های صادرشده به همکاران هشدارهای لازم داده می شود. بر طبق این دستورالعمل ها باید رصد و پایش زیستگاه های حیات وحش را بیشتر کنند، آبشخورها را با استفاده ازمواد ضدعفونی - که در اختیار آنها قرار می دهیم - تمیز و از ورود دام هایی که واکسینه نشده اند یا پروانه واکسیناسیون از دامپزشکی ندارند، جلوگیری نمایند.

کرمی اضافه کرد: این موارد بسیار دارای اهمیت است که باید رعایت شود چون دام هایی که وارد زیستگاه های حیات وحش می شوند باید حتما واکسینه شده باشند علاوه بر آن لازم است دام مازاد بیرون رود همین طور مکاتباتی با دامپزشکی استان تهران خواهیم داشت که واکسیناسیون مقابل طاعون نشخوارکنندگان و دیگر بیماریها مانند تب برفکی را پیش از ورود عشایر به مناطق و زیستگاه های حیات وحش تسریع و تکمیل کنند.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که چرا برخلاف سالهای قبل امسال بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فصل گرما مشاهده شده است، اظهارکرد: شیوع این بیماری با فصول ارتباطی ندارد بلکه در زمان کوچ عشایر این بیماری به دلایلی مانند آلوده بودن دام یا گله، استفاده از دام های غیربهداشتی، رعایت نشدن اصول بهداشتی و واکسینه نشدن دام، در راه حرکت با بهره گیری از آبشخور و مراتع مشترک بین دام اهلی با حیات وحش شیوع پیدا می کند.

کرمی در آخر تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی را بر شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اثیرگذار دانست و اظهار داشت: در مقاطعی از سالهای اخیر به سبب شرایط خاص آب و هوایی و منابع آبی کم، دام ها و حیات وحش مجبور به استفاده از آبشخور و مراتع مشترک شده اند که بطور قطع این استفاده مشترک به سبب کمبود منابع آبی بی تاثیر در شیوع این بیماری نبوده است.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) یکی از با اهمیت ترین بیماریهای ویروسی واگیر دامی است که طی سالهای قبل سبب تلفات زیادی در میان علفخواران وحشی کشور شده است. عامل این بیماری یک ویروس می باشد که منجر به بروز یک بیماری حاد می شود و بطور معمول در درجه اول کل و بز و قوچ و میش را تحت تاثیر قرار می دهد. طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایران بیش از دام های اهلی آلوده به این بیماری که واکسیناسیون نشده اند و بوسیله آلوده شدن علوفه مرتعی و آبشخورهای مشترک میان حیات وحش و دام اهلی به حیات وحش منتقل می شود. حیات وحش نیز به سبب حساسیتی که به این بیماری دارند در خیلی از موارد بعد از مبتلاشدن تلف می شوند.
1401/06/04
11:25:06
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آب , بهداشت , پزشك , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه