سرگذشت دردناک فلامینگوهای تالاب بختگان

سرگذشت دردناک فلامینگوهای تالاب بختگان به گزارش گل سپید، کارگردان مستند «بازگشت فلامینگوها» می گوید: طی سالهای اخیر و با راه اندازی دو سد در بالادست تالاب بختگان، فلامینگوها دیگر نمی توانند زادآوری کنند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، مستند «بازگشت فلامینگوها» به کارگردانی محمدجواد آرمان مهر و سیدحسین آزادی در ششمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد و امشب (سه شنبه ۲۹ شهریور) از شبکه مستند پخش می شود.
آرمان مهر درباره ی این مستند اظهار داشت: مستند «بازگشت فلامینگوها» درباره ی زیست فلامینگوها در تالاب بختگان است و سرگذشت آنان در این منطقه محیط زیستی را بررسی می کند. فلامینگوها بر طبق غریزه ای که دارند همه ساله به این تالاب می آیند و تخم گذاری می کنند، اما طی سالهای اخیر و با راه اندازی ۲ سد در بالادست این تالاب، یعنی سدهای ملاصدرا و سیوند، این تالاب رو به خشکی رفته و این حیوانات نمی توانند زادآوری کنند.
او افزود: طی سالهای اخیر بواسطه رها شدن برخی حق آبه ها، تالاب احیا شده و فلامینگوها توانستند تخم گذاری کنند اما باز هم در فصول خشکی این روند مختل شده است. اگرچه، روش های گوناگون دیگری توسط سازمان محیط زیست برای زادآوری این حیوانات امتحان شده است اما باز هم به این نتیجه رسیدند که بهترین روش برای زادآوری آنان همان روش طبیعی است و در این راه تنها راهکار احیا تالاب است.این مستندساز با اشاره به این که ۶ سال درگیر تولید این فیلم بوده است، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۵ تا امسال درگیر تولید این فیلم بودیم و این اتفاق را در چندین مقطع و فصل مختلف به تصویر کشیدیم. از اسفندماه تا اوایل تیرماه دوره زادآوری فلامینگوهاست و نزدیک به ۷۰ روز طول می کشد که جوجه آنان به پرواز برسند. بیشترین زمان حضور ما در تالاب بختگان در همین فاصله زمانی بود.او درباره ی فرم روایی این اثر اظهار داشت: این مستند نریشن دارد و در آن مقدمه ای از سرگذشت تالاب و اتفاقاتی که بر آن گذشته است، بیان می شود. همین طور تصاویر مختلفی از حضور فلامینگوها در این تالاب به نمایش درمی آید.
عوامل تولید این مستند ۳۴ دقیقه ای عبارتند از:
تهیه کننده و سرپرست پژوهش: محمدجواد آرمان مهر، کارگردان: محمدجواد آرمان مهر و سیدحسین آزادی و تدوین: سیدحسین آزادی.
بر طبق این گزارش، این مستند امشب ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش می شود و بازپخش آن فردا ۹ بامداد و ۲۴ است.
منبع:

1401/06/30
10:39:27
5.0 / 5
400
تگهای خبر: آب , حیوان , خشكی , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه