۱۷ نکته در رابطه با امید تک درنای سیبری

۱۷ نکته در رابطه با امید تک درنای سیبری به گزارش گل سپید، تک دُرنای سیبری - پرنده ای در معرض خطر انقراض از خانواده «کلنگان» است. این درنا پرنده ای بزرگ با قدی نزدیک به یک ونیم متر و فاصله دو بال بیشتر از ۲ متر و بدنی یکدست سفید است که پاهای بلند سرخ رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمزرنگ آن نشسته است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، «امید» تنها بازمانده از گونه رو به انقراض درناهای سیبری که حالا ۱۵ سال است به تنهایی مهاجرت می کند و سال جاری دو روز زودتر از قرار هر ساله (۵ آبان) خودش را به ایران رسانده است. به سبب اهمیت این گونه پرارزش به ۱۷ نکته از عبداله سالاری - یک کارشناس اکولوژی و مدیریت حیات وحش - اشاره می کنیم:

*در دنیا ۱۵ گونه درنا وجود دارد که از این تعداد تنها سه گونه از آنها که شامل درنای خاکستری، درنای طناز و درنای سیبری است به ایران مهاجرت می کنند.

*اولین بار در سال ۱۳۵۴، ۱۸ درنای سیبری به ایران وارد شدند.

*سه جمعیت مهاجر از این گونه در دنیا داشتیم. یک جمعیت مرکزی که مقصد نهایی آنها از سیبری به هند بود که این جمعیت به صورت کلی از بین رفته اند. جمعیت غربی که در ایران زمستان گذرانی می کند و تنها «امید» از آنها باقی مانده و در نهایت جمعیت شرقی که بیشترین تعداد را در حدود ۳۲۰۰ درنا دارد و مقصد نهایی آنها چین است.

*درنای سیبری گونه ای بشدت در معرض خطر انقراض است.

*طول عمر درناهایی که در اسارت نگهداری می شوند تا حدود ۷۰ سال تخمین زده شده است اما گونه هایی که در طبیعت زندگی می کنند بین ۳۵ تا ۴۰ سال عمر می کنند.

*سن امید حدود ۲۵ سال تخمین زده شده است. به عبارتی بیشتر از نیمی از عمر امید گذشته است.

*جمعیت غربی درناها - که «امید» همچون آن هاست - از سیبری روسیه به سمت قزاقستان، آذربایجان و در نهایت ایران مهاجرت می کنند و برای بازگشت هم باردیگر همین مسیر را طی می کنند.

*آن ها در هر مسیر مهاجرت حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ کیلومتر را طی می کنند. به عبارتی در مجموع بین ۱۲ تا ۱۴ هزار کیلومتر پرواز می کنند. در طول یک روز حدود ۸۰۰ کیلومتر پرواز سپس استراحت می کنند.

*یکی از خصوصیات درناها نوع همسرگزینی شان است که به صورت تک همسری است. اگر اتفاقی برای جفت آنها بیفتد به سختی باردیگر امکان جفت یابی برایشان مهیا می شود.

*«امید» و «آرزو» با هم به ایران مهاجرت می کردند. در سال ۸۶ «آرزو» به دلیلی نامعلوم تلف شد و بعد از آن هم امید جفت گیری نکرد و تنها مسیر مهاجرت خویش را طی می کند. تلاش هایی هم برای جفت یابی «امید» با درناهای موجود در شرایط اسارت انجام شد تا بتوانند جمعیت او را باردیگر احیا کنند اما موفقیت آمیز نبود.

بیشتر بخوانید: چرا «امید» تنهاست؟

*به صورت طبیعی امکان تداوم نسل «امید» وجود ندارد اما امکان دارد باردیگر تلاشهای برای معرفی جفت به این گونه صورت بگیرد و موفقیت آمیز هم باشد تا بتوانیم نسل او را حفظ نماییم.

*از لحاظ زادآوری، درنای سیبری رشد جمعیت بسیار پایینی دارد و معمولاً در یک فصل بیشتر از دو تخم نمی گذارد. علل مختلفی مانند پرورش گوزن های شمالی در سیبری و تداخل مهاجرت با آنها و سگ های نگهبان گوزن های شمالی که جوجه ها و تخم های درناها را می خورند مزید بر علت است. همینطور این گونه هم به صورت طبیعی معمولاً از هر دو تخم تنها یکی از آنها به ثمر می رسد.

*در کل طی سالیان دراز رشد جمعیت سالانه درناها حدود ۱۰ درصد بوده است. به عبارتی چنین نرخ رشد پایینی در این گونه ها وجود دارد.

*ایران یکی از اصلی ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر زمستان گذران است. عواملی مانند تغییر یا از بین رفتن زیستگاه سبب از بین رفتن جمعیت ها به صورت محلی می شود همینطور امکان دارد مسیر مهاجرت خویش را تغییر دهند و به ایران مهاجرت نکنند چونکه بدون زیستگاه، غذا و دیگر موارد مورد نیازشان، دلیلی برای حضور در ایران ندارند.

*علت مهاجرت درنای سیبری از روسیه به ایران، سرمای هوا و پیدا نکردن غذا است که به عرض های پایین تر جغرافیایی مهاجرت می کنند تا شرایط محیطی برایشان مساعد شود. بعد از آن برای دوران جفت گیری، تخم گذاری و پرورش جوجه ها باردیگر به سیبری برمی گردند.

*خشکسالی، تغییر اقلیم و تخریب زیستگاه سبب حضور جمعیت کمتری در ایران می شود همینطور گونه های بومی و محلی خودمان هم روز به روز درحال افت جمعیت و نزدیک شدن به خطر انقراض هستند.

*اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی خوبی میتوان در این حوزه مانند دیگر کشورها انجام داد. در گذشته پروژه ای بین المللی به نام درنای سیبری در ایران درحال انجام بود که متوقف و تعطیل شد. قطعا پروژه های بین المللی، اقدامات پژوهشی و تحقیقات موثر هستند. آنها به شناخت بهتر اکولوژی و بیولوژی درنا، همینطور رفتارشناسی این گونه کمک خواهند کرد تا شاید بتوانیم نسبت به احیای این جمعیت هم اقدام نماییم.

منبع:

1401/09/03
16:39:25
5.0 / 5
376
تگهای خبر: آب , پرنده , خاك , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه