به بهانه روز جهانی خاك تاكید شد

خاک سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین

خاک سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین به گزارش گل سپید، هر ساله در تاریخ پنج دسامبر ˮروز جهانی خاکˮ به منظور توجه به اهمیت خاک سالم برای حفظ زندگی روی زمین گرامی داشته می شود.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، هدف اصلی از گرامیداشت این روز جهانی افزایش آگاهی در مورد تخریب خاک است که می تواند سبب مشکلات زیست محیطی جدی همچون فرسایش، از بین رفتن مواد آلی و کاهش حاصلخیزی خاک شود.
وضعیت خاک به علت صنعتی شدن یا مدیریت ضعیف زمینهای کشاورزی در خیلی از نقاط دنیا درحال بدتر شدن است. روز جهانی خاک مردم جهان را تشویق می کند تا به راه های پایدار برای مدیریت منابع خاک فکر کنند.
خاک مخلوطی از مواد معدنی، مواد آلی، گازها، مایعات و ارگانیسم ها است که در کنار هم حیات را امکان پذیر کرده اند. خاک ها منبع حیاتی عمده مواد غذایی مورد نیاز ما هستند. با عنایت به ارتباط مستقیم خاک با گیاهان و درختان، مدیریت پایدار خاک یک اولویت طبیعی برای بخش کشاورزی و جنگل داری است. خاک همینطور سایر خدمات مهم اکوسیستم مانند تصفیه آب و چرخه مواد مغذی، تنظیم آب و هوا و پیشگیری از سیل را عرضه می دهد. مدیریت پایدار خاک برای تولید مواد غذایی در صنایعی مانند آبزی پروری و ماهیگیری و همینطور برای بخش های محیط زیست و بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
تشکیل خاک ها به عواملی چون گذشت زمان، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر، آب و هوا، فعالیت موجودات زنده و بالاخره توپوگرافی ناحیه ای که خاک در آن تشکیل می شود، بستگی دارد.
روز جهانی خاک هر ساله در تاریخ پنج دسامبر مصادف با سالروز تولد "بومیپول آدولیاده"، پادشاه تایلند که به صورت رسمی این رویداد را برگزار کرد، گرامی داشته می شود. در دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم با تعیین تاریخ پنج دسامبر ۲۰۱۴ بعنوان نخستین روز جهانی خاک به این واکنش پاسخ داد. این روز جهانی به پاس حمایت های پادشاه تایلند از ایجاد این روز انتخاب شده است.
کارشناسان خاک را بعنوان بستر تولید اصلی ترین منبع مطرح می کنند چون که بیشتر مواد غذایی منشاء از خاک دارند.
شعار سال جاری (۲۰۲۲) روز جهانی خاک با عنوان "خاک: جایی که غذا از آن شروع می شود" تعیین شده است. هدف از تعیین این شعار افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفظ یک اکوسیستم سالم با پرداختن به چالش های رو به رشد در مدیریت خاک، افزایش آگاهی در مورد خاک و تشویق جوامع به بهبود کیفیت خاک است.
به گزارش cnbctv۱۸، تخریب خاک که در نتیجه شور شدن و سدیمی شدن خاک ایجاد می شود، تهدیدی برای اکوسیستم است و تهدیدی برای تولیدات کشاورزی، امنیت غذایی و پایداری در سطح جهانی هم به حساب می آید. ازاین رو، روز جهانی خاک برای پشتیبانی از مدیریت دراز مدت منابع خاک مهم می باشد.
منبع:

1401/09/15
11:52:43
5.0 / 5
264
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , بهداشت , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه