فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی كشور:

شناسایی مناطق جنگلی مستعد حریق

شناسایی مناطق جنگلی مستعد حریق به گزارش گل سپید، سمنان فرمانده یگان محافظت از منابع طبیعی کشور وظیفه یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری مجموعه کلان عرصه های منابع طبیعی ارزیابی کرد و اظهار داشت: باید محافظت از منابع طبیعی جایگزین شعار محافظت از منابع طبیعی شود.


سرهنگ رضا اکبری در مسافرت به استان سمنان و در حاشیه دیدار با مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان بر لزوم تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع کشور تاکید و اظهار داشت: مردم و جوامع محلی، یگان حفاظت و حاکمیت سه رکن مهم در صیانت از اراضی ملی و جنگلها شمرده می شود که اگر نباشند، تمام امکانات نیز نمی تواند به ما کمک نماید در نتیجه یگان حفاظت در کنار ارتقای تجهیزات، نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها را نیز دنبال می کند.
وی با اعلان اینکه یگان حفاظت منابع طبیعی وآبخیزداری کشور مسئولیت سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری کلان مجموعه های در رابطه با صیانت از منابع طبیعی کشور را عهده دار است اظهار داشت: هیچ توسعه ای در کشور چه عمومی و چه عمرانی نباید بدون پیوست حفاظتی منابع طبیعی انجام شود
سرهنگ اکبری با اعلان اینکه نقطه عطف حرکت به سمت امنیت پایدار عرصه های منابع طبیعی فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به اقشار مردم و خصوصاً کودکان و نوجوانان است، اشاره کرد: اگر بتوانیم با روش ها و الگوهای آموزشی ترویجی فرهنگ مراقبت از اراضی ملی و طبیعی را نهادینه نماییم نیاز به تشکیل پرونده تخلف و رسیدگی به جرایم و… نیست چونکه نسلی حساس برای صیانت از عرصه های منابع طبیعی پرورش داده و تربیت خواهد شد و این خود به صورتی پیش گیری از تخریب عرصه های منابع طبیعی است.
این مقام مسئول اشاره کرد: مدیریت صیانت از عرصه های منابع طبیعی با بهره بردن از تمام ظرفیت دستگاهها و سازمان ها و نیز مردمی کردن منابع طبیعی اولویت نخست ما در انجام وظایف سازمانی است.
وی با اشاره به چالش های جدی پیش روی جنگلها و خصوصاً مساله مهم حریق ها بر هدف گذاری اساسی در حوزه مدیریت صیانت از اراضی ملی تاکید و اشاره کرد: بر این باوریم که مدیریت صیانت از منابع طبیعی می بایست جایگزین شعار صیانت از منابع طبیعی شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضعف در فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ صیانت از عرصه های طبیعی در میان مردم را از چالش های اساسی دیگر در صیانت از اراضی ملی دانست و خواهان افزایش اطلاع رسانی و آموزش عمومی برای صیانت از این عرصه ها از طرف وزارت آموزش و پرورش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور شد.
وی بر لزوم همکاری با دیگر دستگاهها تاکید و افزود: باید با انعقادد تفاهنامه های جدید بتوانیم مشکلات فرهنگ سازی را برطرف نماییم.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: در بحث پیش گیری از حریق و کنترل حریق در حوزه های ملی حمایت و پشتیبانی سایر دستگاهها از منابع طبیعی و هماهنگی با این مجموعه می تواند به قانونمند شدن ضوابط این سازمان در اجرای وظایف اصلی خود در حفاظت بهتر از عرصه های ملی کمک شایان توجهی کنند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی آبخیزداری کشور با اعلان اینکه مردم محلی نقش مهمی در صیانت از عرصه های منابع طبیعی دارند، از مدیران استانی خواست که برای پیشگیری و اطفای حریق در جنگلها و مراتع از مجریان طرح ها و بهره برداران منابع طبیعی، همیاران طبیعت، دهیاران، مدیریت بحران استانداری، هلال احمر، نیروهای نظامی و انتظامی و شورای اسلامی روستاها در مناطق بحرانی کمک بگیرند.
سرهنگ اکبری با اشاره به نزدیک شدن به فصل گرم سال بر لزوم شناسایی نقاط بحرانی و عرصه های مستعد حریق اصرار کرد و اضافه کرد: برای کنترل و پیش گیری از حریق در جنگلها و مراتع بهره گیری از دیده بان ها بسیار مهم و اساسی است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همین طور از مسؤولان روابط عمومی ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استانها خواست با اطلاع رسانی بوسیله رسانه های ملی و محلی در مناطقی که مردم بیشترین تردد را برای دستیابی به طبیعت دارند هشدارهای لازم را اعلان و سامانه امدادی ۱۵۰۴و ۱۳۹ را در اختیار مردم قرار دهند تا بمحض رؤیت هرگونه تخریب، تصرف و یا حریق، به این دو سامانه در ستاد ملی و استانها اطلاع دهند.
وی خواهان برگزاری مانورهای مشترک و تقویت گشت و مراقبت توسط یگان های حفاظت منابع طبیعی در استانها شد و از یگان حفاظت خواست باتوجه به شروع فصل تابستان گشتهای مراقبت در حوزه های منابع طبیعی افزایش یابد.
منبع:

1402/03/08
12:27:23
5.0 / 5
211
تگهای خبر: آب , ارزیابی , بحران , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه