رئیس اداره حفاظت زیست بوم دریایی گیلان:

شناگاه های فاقد پرچم، آلوده به باکتری مدفوعی هستند

شناگاه های فاقد پرچم، آلوده به باکتری مدفوعی هستند به گزارش گل سپید، از گیلان رئیس اداره حفاظت زیست بوم دریایی و پایش دریایی گیلان اظهار داشت: برپایه گزارش ها و آزمایشات انجام گرفته دو شناگاه در آستارا و دو شناگاه در تالش از آلوده ترین شناگاه ها بودند؛ پایش های میدانی نشان دهنده ورود فاضلاب و وجود جایگاه زباله در مجاورت این شناگاه ها بوده که به باکتری مدفوعی آغشته است.


احسان هادی پور در گفتگو با ایسنا در مورد پایش آلودگی دریای کاسپین و شناگاه ها استان، اظهار نمود: در استان گیلان ۳۱ شناگاه داریم که تحت رصد اداره محافظت از زیست بوم دریایی و پایش آلودگی های دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان هستند؛ عامل های فیزیکی، شیمیایی و بخصوص میکروبی نظیر کلیفورم مدفوعی و انترو کوک مدفوعی موجود در آب، در بازه زمانی خرداد تا شهریورماه(به صورت ماهانه) و پاییز و زمستان(به صورت فصلی) اندازه گیری می شوند. این نتایج به همراه گزارش ها و چک فهرست های تهیه شده، وفق دستورالعمل های موجود، جهت بررسی وضعیت شناگاه ها، رتبه بندی آنها و تعیین رنگ پرچم آنها مورد استفاده قرار می گیرند.
وی با تکیه بر این که هم استانی ها و گردشگران پیش از شنا به رنگ پرچم شناگاه توجه نمایند و این اخطار را جدی بگیرند، اضافه کرد: در آخرین گزارش جامع که متعلق به سال قبل است، ۷ شناگاه با وضعیت خوب و پرچم آبی، ۱۰ شناگاه با وضعیت نامناسب و قابل پیگیری با پرچم زرد، ۴ شناگاه با وضعیت ضعیف و بسیار آلوده فاقد پرچم در استان داریم.


هادی پور در پاسخ به سوال آلوده ترین شناگاه ها در کدام نقاط استان هستند و آلودگی آنها شامل چه موادی است؟ بیان نمود: برپایه گزارش ها و آزمایشات انجام گرفته در سال گذشته، دو شناگاه در آستارا و دو شناگاه در تالش از آلوده ترین شناگاه ها بودند، پایش های میدانی نشان دهنده ورود فاضلاب و وجود جایگاه زباله در مجاورت این شناگاه ها بوده بطوری که نتایج آنالیز آب در این شناگاه ها حکایت از آلودگی آب دریا دارد.
رئیس اداره حفاظت زیست بوم دریایی و پایش دریایی گیلان در پاسخ به این سؤال که چرا نسبت به تعطیلی این شناگاه ها اقدام نشده است؟ بیان نمود: سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی در اینباره تصمیم گیرنده نیست و گزارش های مکتوب و مستندات به مراجع متولی عرضه شده است.
هادی پور در پاسخ به این سؤال که چقدر این مورد به مردم اطلاع رسانی شده؟ خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی های لازم از راه رسانه ها، تعیین رنگ پرچم و همینطور اطلاع رسانی چهره به چهره صورت پدیرفته اما این مورد نیازمند توجه و همراهی بیشتر هموطنان است.
ایشان در ادامه شکوفایی جلبکی را نشانه وجود آلودگی در آب دریا عنوان نمود و اضافه کرد: شکوفایی جلبکی می تواند نشانه ای از ورود فاضلاب و یا شیرآبه های ناشی از استقرار جایگاه های دفع پسماند در نوار ساحلی باشد؛ این فاضلاب ها و شیرآبه ها حاوی انواع آلودگی ها نظیر عوامل بیماریزای میکروبی، فلزات سنگین و سموم مختلف بوده که متاسفانه هر روزه وارد دریای کاسپین می شوند و ما و فرزندان مان در چنین شرایطی برای تفریح وارد دریا می شویم و یا از ماهی آن تغدیه می نماییم.


رئیس اداره حفاظت زیست بوم دریایی و پایش دریایی گیلان بیان نمود: اغلب این فاضلاب ها از راه رودخانه ها وارد دریا می شوند که با عنایت به تغییرات اقلیمی و خشکسالی های مکرر و کمبود شدید آب، ورود این آلاینده ها به داخل رودخانه ها سبب می شود که ارزشمندترین دارایی مان (آب رودخانه ها) که مایه حیات مردم است ضمن غیر قابل استفاده شدن، خود تبدیل به یک بحران شده و صدمه های جدی برای سلامتی هموطنان به همراه آورد.
منبع:

1402/06/04
14:42:37
5.0 / 5
198
تگهای خبر: آب , آلودگی , بحران , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه