تفاهم نامه دانشگاه اصفهان و بخش خصوصی در زمینه سوخت زیستی منعقد شد

تفاهم نامه دانشگاه اصفهان و بخش خصوصی در زمینه سوخت زیستی منعقد شد گل سپید: اصفهان- تفاهم نامه همكاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و مشاوره ای بین دانشگاه اصفهان و سرمایه گذار بخش خصوصی در زمینه طرح ؛بایوفیول؛ (سوخت زیستی) منعقد شد.


سوخت زیستی (Biofuel) یكی از انواع سوخت های تجدید پذیر است كه از گیاهان یا سوخت و ساز محصولات فرعی (مواد زاید آلی یا مواد غذایی) مانند ضایعات چوبی، تفاله های محصولات كشاورزی، نیشكر، غلات، روغن گیاهان و سبزیجات تولید می گردد.
مشاور رئیس دانشگاه اصفهان روز دوشنبه درباره این تفاهم نامه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یك سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج در صدد تولید و راه اندازی كارخانه های تولید سوخت زیستی در خوانسار از توابع استان اصفهان و یكی از شهرهای شمال كشوراست.
محمد صالح طیب نیا اضافه كرد: این كارخانه ها با طراحی و اجرای شركت های ایتالیایی و فرانسوی در ایران تولید می گردد و دانشگاه اصفهان هم بر مبنای تفاهم نامه امضا شده با این طرح همكاری های علمی و آموزشی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه پیش بینی شده هریك از این كارخانه ها حدود 400 میلیون لیتر سوخت زیستی در سال تولید كنند، اظهار نمود: از باقیمانده فرایند تولید سوخت در این كارخانه ها، خوراك غنی دام حاصل می گردد.
وی تصریح كرد: سوخت تولید شده در این طرح، قابل استفاده در خودرو و صنایع مختلف است و زمان بهره برداری از كارخانه ها تا سه سال آینده پیش بینی شده است.
این تفاهم نامه همكاری با هدف تولید زمینه مناسب برای گسترش ارتباط دو جانبه در بخش های مختلف علمی، پژوهشی، مشاوره ای و تحقیقات كاربردی در زمینه صنعت سوخت زیستی به امضا رسید.
صاحب طرح مذكور در این تفاهم نامه متعهد شد كه چهار درصد از كل مجموع سود كسب شده از اجرای طرح بایوفیول را به دانشگاه اصفهان تخصیص دهد.
دانشگاه اصفهان هم متعهد شد كه برای آموزش كاركنان طرح در زمینه های فنی، خاك شناسی، كشاورزی، شیمی و اقتصاد و جهت تحقیق، آموزش و عرضه مشاوره در زمینه صنعت سوخت زیستی و دامداری و خوراك دام و ضایعات آن كه شامل خاك شناسی، آب، مواد اولیه، تولید و فروش محصولات در مصارف صنعتی و خوراك دام است، همكاری كند.
افزایش روز افزون مصرف انرژی و استفاده از سوخت های فسیلی بعنوان اصلی ترین منبع تأمین انرژی و در نظر گرفتن محدودیت منابع سوخت های فسیلی و نگرانی هایی كه در مورد مسائل زیست محیطی وجود دارد، باعث توجه به یافتن منابعی جایگزین در سال های اخیر شده است.
در این راستا روش های مختلف تولید سوخت های زیستی (بایوفیول ها) بعنوان یكی از گزینه های مهم و جدی جهت جایگزینی سوخت های فسیلی مطرح شده است.
مطالعات نشان داده است كه صنعت تولید سوخت زیستی (بایوفیول) در سال های آینده با وجود موانع مختلف به دلایلی همچون پاك بودن این نوع از انرژی و مباحث امنیت انرژی در كشورهای توسعه یافته رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
دانشگاه اصفهان با 70 سال قدمت بعنوان یكی از دانشگاه های جامع و برتر كشور دارای حدود 15 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی است.
ت/3011/ 6022


1396/12/21
14:28:57
5.0 / 5
5203
تگهای خبر: خاك , كشاورزی , گیاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه