كلانتری: آب های زیرزمینی بی رویه بهره برداری می گردد

كلانتری: آب های زیرزمینی بی رویه بهره برداری می گردد گل سپید: گرگان - رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با وجود كمبود شدید منابع آبی كشور، آب های زیر زمینی و تجدیدپذیر به صورت بی رویه بهره برداری می گردد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، عیسی كلانتری روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری گلستان اظهار نمود: استاندارد بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی جهان 40 درصد است اما متاسفانه در ایران این منابع فدای توسعه كوتاه مدت شده و توجهی به خسارت های فراوان ناشی از آن نمی گردد.
معاون رییس جمهوری با اشاره به اینكه برداشت آب از منابع زیرزمینی كشور به 110 درصد رسیده است، اضافه كرد: تا زمانی كه چاه های عمیق در كشور حفر شده و به اصول توسعه پایدار توجه نمی گردد، نباید از ورود ریزگردها به كشور و مشكلات ناشی از كم آبی تعجب نماییم.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور اضافه كرد: محیط زیست و منابع طبیعی برای بهره برداری و استفاده انسان است اما باید در مسیر بهره مندی از آن، به قواعدی كه منجر به پایداری بیشتر این منابع می گردد توجه بیشتری كرد.
كلانتری ادامه داد: قواعد و قوانین محیط زیست دشوار و سخت نیست اما نباید در مسیر بهره برداری از آن، حق نسل های آینده از بین برود و توسعه فقط در خدمت نسل فعلی باشد.
وی ادامه داد: یكی از دلایل مشكلات فراوان زیست محیطی كنونی كشور، تصمیم های غلط 40 سال قبل است كه نتایجش آرام آرام در حال بروز است.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور بیان كرد: كمبود آب، ریزگردها، فرسایش خاك، پسماندها و خیلی از مشكلات دیگر، نتیجه اقدامات و تصمیمات غلط گذشته در كشور است.
كلانتری ادامه داد: در سال های گذشته چاه های عمیق فراوانی در كشور حفر شد تا كشاورزی پایدار بماند اما نتیجه این كار، ریزگردهایی است كه روز به روز بر وسعت مناطق تحت پوشش آن افزوده می گردد.
وی اظهار داشت: یكی دیگر از مشكلات زیست محیطی كشور كه رئیس جمهوری تاكید فراوانی بر حل آن دارند، بحران خشك شدن تالاب ها است كه علت وقوع آن، احداث بی رویه سدها در بالادست بدون در نظر گرفتن حق آبه تالاب ها است.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور اظهار نمود: هم اكنون مردم اصفهان، آب آشامیدنی ندارند و منصفانه نیست اگر به جای حل این مشكل، احیای تالاب گاوخونی را در اولویت قرار دهیم.
كلانتری اضافه كرد: در سال های گذشته برای اهداف كوتاه مدت، سدهای زیادی در كشور ساخته شد و برای پرشدن آنها، مسیر حركت رودخانه ها مسدود شد كه یكی از نتایج آن، خشك شدن تالاب ها است.
كلانتری اظهار داشت: استان های شمالی در سال های گذشته از استقرار صنایع بازداشته شدند و با توجیه توسعه گردشگری، جوانان این استان ها به سرایداران تهرانی ها تبدیل شدند.
وی اظهار داشت: سازمان محیط زیست در دوره دوم فعالیت دولت تدبیر و امید عزم جدی برای برداشتن این مانع در استان های شمالی كرده و امیدواریم نتیجه این اقدامات، حل مشكل بیكاری این مناطق و دیگر استان های كشور باشد.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور ادامه داد: از یك سال قبل تاكنون، 263 طرح راه اندازی صنایع در كشور كه از 13 سال قبل به دلایل غیرمنطقی در گیر و دار كسب موافقت محیط زیست بود، بررسی و برای خیلی از آن ها مجوز فعالیت صادر شد.
وی اظهار نمود: برای این طرح ها بیش از 26 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و 640 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی انجام شده بود كه راه اندازی كامل آن ها می تواند برای 176 هزار نفر شغل پایدار تولید كند.
كلانتری خاطرنشان كرد: از این پس هر طرحی در سازمان محیط زیست بیش از 45 روز معطل بماند و پاسخ كارشناسانه دریافت نكند، استانداران مجاز به اجرای طرح ها بوده و با مسوولیت خود می توانند این طرح ها را اجرا كنند.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور در ادامه به مشكل نگهداری و حفاظت از محیط زیست كشور اشاره نمود و اظهار داشت: درونی كردن حس همراهی مردم برای نگهداری از عرصه های جنگلی و طبیعی یكی از طریق حل های حراست از محیط زیست كشور است.
كلانتری اظهار داشت: هم اكنون همه منابع طبیعی كشور با سه هزار محیط بان نگهداری می گردد كه سهم هر محیط بان 50 هزار هكتار است كه فاصله فراوان با استانداردهای جهانی دارد.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور در سفر یك روزه خود به استان گلستان علاوه بر شركت در شورای اداری این استان، از مراحل ساخت پارك پسماند در گرگان هم بازدید كرد؛ بازدید از پارك ملی گلستان در شرق استان گلستان از دیگر برنامه های این سفر اعلام شده است.
3091/1860


1397/02/15
13:07:37
5.0 / 5
5253
تگهای خبر: آب , پارك , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه