هواپیماهای محلول پاش به داد جنگل های آذربایجان غربی رسید

هواپیماهای محلول پاش به داد جنگل های آذربایجان غربی رسید گل سپید: ارومیه- مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اظهار داشت: 2 فروند هواپیمای محلول پاش، جنگل های بلوط پیرانشهر و سردشت را از امروز محلول پاشی می كند.


میرصمد سید موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه این اقدام جهت مقابله با آفت جوانه خوار بلوط حدود 2 هفته به طول می انجامد، اضافه كرد: محلول پاشی جنگل های استان برای چهارمین سال متوالی انجام می گردد.
وی ادامه داد: امسال سه میلیارد ریال اعتبار به همین منظور در نظر گرفته شده است تا 2 هزار هكتار از جنگل های بلوط در این شهرستان ها محلول پاشی شود.
وی اظهار داشت: آفت جوانه خوار بلوط از سال 1377 جنگل های بلوط سردشت و پیرانشهر را در معرض تهدید قرار داده و علاوه بر درخت بلوط به درختان همجوار مانند بنه، بادام و زالزالك هم حمله كرده است.
سید موسوی اضافه كرد: خوردن برگ درختان بخصوص درخت ˈدارمازوˈ كه گونه ای بلوط است، زمینه ساز تداوم زندگی این پروانه از زمان تخم تا تكامل است و این امر صدمه جدی به برگ های درختان می زند و باعث خشك شدن این درختان در دراز مدت می گردد.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، 2 میلیون و 745 هزار هكتار عرصه های منابع طبیعی در آذربایجان غربی وجود دارد كه 2 میلیون و 653 هزار هكتار آن مراتع و 101 هزار هكتار آن را عرصه های جنگلی در بر می گیرد.
جنگل های آذربایجان غربی در حالی در خطر نابودی قرار دارد كه سرانه جنگل و فضای سبز در این استان چهار صدم هكتار برآورد شده كه بسیار كمتر از سرانه كشوری ( 0.17 ) و حدود یك شانزدهم سرانه جهانی ( 0.62 ) است.
به گفته مدیركل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور امسال نزدیك به 10 میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط در جنگل های زاگرسی اختصاص یافته است.
در استان های زاگرسی كشور، حدود 130 هزار هكتار از جنگل ها به آفت جوانه خوار بلوط آلوده شده كه 10 تا 15 هزار هكتار آن در وضعیت بحرانی است و نیاز به مبارزه دارد.
8137/3072


1397/02/18
12:47:20
5.0 / 5
5724
تگهای خبر: آب , بلوط , جنگل , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه