در همایش روز جهانی تنوع زیستی مطرح شد رتبه یكی مانده به آخر ایران در مدیریت تالاب ها

در همایش روز جهانی تنوع زیستی مطرح شد رتبه یكی مانده به آخر ایران در مدیریت تالاب ها گل سپید در همایش روز جهانی تنوع زیستی مطرح شد؛ رتبه یكی مانده به آخر ایران در مدیریت تالاب ها


به گزارش گل سپید به نقل از خبر آنلاین؛ عیسی كلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در همایش روز جهانی تنوع زیستی كه بامداد امروز سازمان حفاظت محیط زیست با حضور مسعود پزشكیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، احمدعلی كیخواه عضو شواری عالی آب و برگزارشد، مرتبط با وضعیت بازداشت فعالان محیط زیست توضیح داد: برای این موضوغ دولت یك گروه چهار نفره شامل وزیر دادگستری، وزیر كشور، معاون حقوق و وزیر اطلاعات تشكیل داده است و تابحال مشخص شده كه این افراد بدون اینكه كاری بكنند، بازداشت شده اند.

او اضافه كرد: همینطور وزارت اطلاعات به این نتیجه رسیده كه هیچ مدركی درباره جاسوس بودن این افراد وجود ندارد. معاون رییس جمهور توضیح داد: هیات چهارنفره دولت به این نتیجه رسیده است كه فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت هایی كه به این افراد زده شده، وجود ندارد. همینطور كلانتری در حاشیه همایش روز جهانی تنوع زیستی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد روند الحاق به توافقنامه پاریس اظهار نمود: این توافقنامه را مجلس تایید نمود البته شورای نگهبان نظراتی روی آن دارد ازاین رو برنامه مشاركت ملی ایران برای الحاق به توافقنامه پاریس نیاز به اصلاحات دارد. او ادامه داد: بر مبنای برنامه مشاركت ملی ایران، چهار درصد كاهش انتشارگازهای گلخانه ای را قبول كرده ایم و ۸ درصد دیگر منوط به لغو تحریم ها شده است. در حقیقت سهم ایران از كاهش گازهای گلخانه ای همان ۴ درصد است و بیهوده به سمت ۸ درصد اضافه رفته ایم. همین هشت درصد است كه صحبت از عدم توسعه یافتگی را مطرح كرده است. او سپس درباره وضعیت حیات وحش كشور اظهار داشت: برخی حیات وحش را در صرفا با آهو و یوز پلنگ می شناسند در حالیكه سایر گیاهان منابع ژنتیك كشور هستند و دولت مصمم است با مصوبات اخیر خود این منابع ژنتیك را مورد توجه قرار دهد. رئیس سازمان محیط زیست درباره تصویب نشدن لوایح محیط زیستی مثل لایحه خاك در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: این لایحه حدود۵۰ ماده دارد ازاین رو بررسی آن طول می كشد البته بررسی مواردی كه با مسائل اجتماعی مرتبط می باشد طولانی می گردد ازاین رو نباید انتظار داشته باشیم این لایحه ها سریع در مجلس تصویب شود. ضمن اینكه لوایح فوری و دو فوریتی و لایحه بودجه هم به مجلس می رسد كه در اولویت بررسی قرار دارند. مگر می گردد توسعه داشت و به آب و خاك توجه نكرد؟ همینطور مسعود پزشكیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی در همایش بامداد امروز اظهار داشت: مگر می توان توسعه داشت و به آب و خاك بی توجه بود؟ این توسعه بی مفهوم است و همه چیز ما را به خطر می اندازد.

مسعود پزشكیان اضافه كرد: ما بعنوان پزشك هم تنها وقتی داده ها را جمع كردیم می توانیم نسخه بنویسم. اگر داده های لازم را جمع نماییم و مبنای علمی درست داشته باشد می توانیم تصمیم درست بگیریم. در غیر این صورت نسخه ما جواب نخواهد داد. در همه چیز این مملكت، برای هر تصمیمی قدم اول داشتن داده های درست و جامع است. وی در ادامه با اشاره به اینكه در ابتدا باید تصمیم درست را بگیریم و بعد آن را اجرا نماییم، اظهار داشت: دو مساله وجود دارد، تصمیم درست گرفتن و بعد تصمیم درست را اجرا كردن. به نظر من برای همه مسائلی كه در این جلسه عنوان شد، قدم اول این است كه داده های موجود را در اختیار داشته باشیم. در دنیای كنونی به دست آوردن داده و كنترل داده مثل آب خوردن است. الان نرم افزاری از آن سر دنیا كوچه پس كوچه های ما را به رانندگانمان نشان داده است و به ما می گوید از كدام طرف برویم. بعد در این مملكت خاك ما را از بین می برند و زمین های ما را از بین می برند و نمی توانیم كاری نماییم. نایب رییس مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: چندین سال پیش مجلس مصوب كرده كاداستر و نقشه زمین هایمان را در بیاوریم و بر آن اساس به سادگی با متخلفان برخورد نماییم. این كار را نكرده ایم و ستاد مبارزه با زمین خواری و قاچاق و پولشویی درست می نماییم. تا زمانی كه داده های درست را نداریم صد تا ستاد هم درست نماییم به جای نمی رسیم. پزشكیان ادامه داد: در استان ما راحت زمین را برمی دارند و شخم می زنند و بعد هم سند درست می كنند و زمین خواری می گردد اما مسئول مربوطه در اتاقش نشسته و بیرون نمی آید. وقتی ابزار نداری از داخل اتاقت كه نمی توانی برخورد كنی. باید ببینی و بخواهی كه بتوانی جلوی تخلف را بگیری. اگر ما زمین و آب را از دست بدهیم و با طبیعت، خشن برخورد نماییم طبیعت چنان برخوردی با ما خواهد نمود كه هیچ یك از ما نتوانیم در این سرزمین زندگی نماییم. شوخی به طبیعت به نابودی ما منجر می گردد.

در سال ۲۰۱۳ در حوزه مدیریت تالاب ها رتبه یكی مانده به آخر را داشتیم

احمدعلی كیخا عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی هم در این همایش اظهار داشت: هیچ وقت یادم نمی رود كه در نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم ماموریت یافتم گزارشی از وضعیت محیط زیست را عرضه كنم. یكی از مواردی كه آورده بودند این بود كه طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ ما در مدیریت اكوسیستم های آبی شامل تالاب ها و رودخانه ها بین ۲۳۲ كشور رتبه ۲۳۱ را آورده بودیم. برفرض هم كه شاخص ها درست نبوده باشد ما را به رتبه یكم تا پنجم نمی آورد و معلوم بود كه اوضاع خوب نیست. او اضافه كرد: رئیس جمهور از من پرسید كه یعنی چه و چرا این وضعیت را داریم. من عرض كردم شما خوزستان را ملاحظه بفرمایید. درباره میزان منابع آبی آن اظهارات مختلفی می گردد. حداقل ۲۰ میلیارد مترمكعب تا ۳۰ میلیارد متر مكعب آورد آب آن اعلام می گردد. اما آنجا هم مشكل آب داریم. آب شرب و صنعت و كشاورزی همه مشكل دارند. در گیلانی كه میزان بارندگی بسیار بالایی دارد هم مشكل آب داریم. تپه های ماسه بادی سیستان را گاهی میان جنگل های شمال هم می گردد دید. كیخا داد: زمانی كه معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست بودم به یزد رفتم و به استاندار گفتم من اگر جای شما بودم كه تنها ۵۰ میلی متر بارندگی در سال دارید اصلا شب خوابم نمی برد. آب شرب مردم سیستان را اكنون فقط تا آخر شهریور ماه داریم. اگر جلبك ها رشد نكنند با آن میزان آفتاب و تبخیر این آب خیلی زودتر هم تمام می گردد. عضو شورای عالی آب عنوان كرد: در مجلس هشتم به تمام مسئولان نظام، نامه و گزارش نوشتم و برخی ما را متهم به نادانی می كردند. از سوی كمیسیون كشاورزی ۲۰ دی ماه سال ۱۳۹۰ خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و آنجا عرض كردم كه وزیر وقت نیرو گزارش داده متوسط بارندگی كشور تا این لحظه ۱۹ میلی متر است. من عرض كردم هیچ تضمینی نیست كه در سال های پیش رو به جای ۲۰ دی ماه در ۲۰ بهمن ماه چنین گزارشی بدهند و به نظر می رسد ما برای این مساله برنامه نداریم. كیخا در ادامه با اشاره به كاهش جمعیت حیات وحش ایران، توضیح داد: در این حوزه هم این مشكل وجود دارد. یك روز خدمت آقای كلانتری هم گفتم در صحن علنی مجلس هم گفته ام. وقتی با مردم صحبت می نماییم می گویند جالب است كه خود مسئولان هم شاكی اند بالاخره پس این مسائل را چه كسی باید حل كند؟ مردم باید آستین بالا بزنند یا نمایندگان و مسئولان؟ اگر محیط زیست با همین روند پیش برود و خدای نكرده چیزی برای ما نماند بالاخره یك نفر باید جرات كند كاری انجام دهد. وی خطاب به كلانتری اظهار داشت: در حوزه محیط زیست طبیعی در مجلس در برنامه ششم سعی كردیم فرصت هایی قانونی خیلی خوبی را فراهم نماییم، اگر از این فرصت استفاده نكنید تاریخ درباره شما قضاوت خوبی نخواهد كرد. سازمان محیط زیست گاهی حین نظارت، خویش را جای دستگاه اجرایی می گذارد تا شرایط آن را در نظر بگیرد این رویكرد خوبی نیست. كار ما كار اجرایی نیست. محیط زیست باید مطالبه گر باشد. ۴۲۲۳۷

1397/03/01
19:57:37
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: آب , بارندگی , خاك , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه