اندازه گیری آلاینده های آب دریا با ابزار نانو

اندازه گیری آلاینده های آب دریا با ابزار نانو گل سپید: تهران - یك گروه تحقیقاتی موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه ای شده كه می تواند برخی آلاینده های آب دریا را رصد كند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یك گروه تحقیقاتی از دانشگاه كوردوبا موفق به طراحی و ساخت ابزاری شده است كه می توان با استفاده از آن آلودگی های موجود در آب دریا را با سرعت و كارایی بالا شناسایی كرد، با این ابزار می توان آلودگی ها را در غلظت های بسیار كم هم شناسایی كرد.
این كار با همكاری محققانی از دانشگاه بالریك آیلند انجام شده است، محققان این پروژه روی چند ماده ویژه متمركز شدند؛ موادی كه در لوسیون، صابون و دئودورانت ها یافت شده و در نهایت وارد آب دریا می گردد. پارابن ها و تری كلوزان ها همچون مهمترین تركیباتی هستند كه كمیسیون اروپا درصدد است تا استفاده از آنها را محدود كند.
این دو ماده در شامپو و خمیردندان برای مقابله با رشد باكتری ها و قارچ ها استفاده می شوند، اما وارد شدن این تركیبات به آب دریا باعث بروز مشكلاتی خواهد شد. هدف از این پروژه، عرضه روشی برای رصد این تركیبات است.
محققان برای این كار از فناوری نانو استفاده كردند. آنها آزمایشگاه روی تراشه ای ساختند كه می تواند تركیبات موجود در آب دریا را آنالیز كند. در این آزمایشگاه روی تراشه از نانو لوله های دی اكسید تیتانیوم دارای پوششی از جنس كربن استفاده شده است.
استفاده از نانو لوله ها برای ساخت آزمایشگاه روی تراشه با مشكل تجمع آنها در محیط آبی مواجه بوده است. برای حل این مشكل محققان نانو ذراتی سنتز كردند كه به سادگی در داخل سیال پخش می شوند.
از آنجایی كه این سامانه به صورت خودكار عمل می كند، خطاهای اندازه گیری در آن به حداقل می رسد. ابعاد نانومتری در این آزمایشگاه روی تراشه باعث می گردد تا كارایی آن نسبت به مواد جاذب جامد رایج در بازار افزایش یابد.
لازم به ذكر است كه وارد شدن این تركیبات به آب دریا باعث بروز مشكلاتی برای اكوسیستم آبی شده و باید میزان این تركیبات در آب دریا به دقت رصد شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Analytical Chemistry به چاپ رسیده است.
علمی 9014** 1701


1397/03/26
10:55:35
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: آب , آلودگی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه