مهار آتش و دود در هورالعظیم از سرگرفته شد

مهار آتش و دود در هورالعظیم از سرگرفته شد گل سپید: اهواز - مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: عملیات اطفای حریق در تالاب هورالعظیم در خاك عراق توسط بالگردهای آبپاش، از روز پنجشنبه دوباره شروع شده است.


احمدرضا لاهیجان زاده پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: 2 بالگرد آبپاش از عصر روز چهارشنبه در اهواز مستقر شده و امروز عملیات اطفای حریق را در بخش عراقی هورالعظیم آغاز كرده اند.
وی با اشاره به اینكه هشت نقطه هورالعظیم دچار آتش سوزی است، اضافه كرد: تیم آتش نشانی بامداد امروز بازدید هوایی كاملی از تالاب داشته و تمام نقاط آتش سوزی را شناسایی كرده است.
به گفته وی، محل های آتش سوزی در فاصله پنج تا 25 كیلومتری مرز ایران به صورت پراكنده است و بر مبنای آخرین برآوردها در این آتش سوزی بیش از 25 هزار هكتار از تالاب سوخته است.
لاهیجان زاده افزود: تیم آتش نشانی مقرر است امروز و فردا روند خاموش شدن آتش را بررسی و در صورت نیاز درخواست اعزام هواپیمای آبپاش را مطرح كند.
وی همینطور از نتیجه فراخوان كشور عراق برای درخواست كمك های بین المللی در خاموش كردن آتش هورالعظیم اظهار بی اطلاعی كرد و اظهار داشت: هورالعظیم در عراق زیر نظر وزارت آب این كشور است و ارتباط ما با آنها با استفاده از وزارت خارجه است.

*آلودگی چهار برابری
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه اظهار داشت: دود غلیظ ناشی از آتش سوزی هورالعظیم در 2 شب گذشته هم برخی شهرهای استان از سوسنگرد و رفیع تا اهواز را فراگرفته است.
وی اضافه كرد: تصاویر ماهواره ای نشان داده است كه این دود به صورت نواری به طول 90 كیلومتر و به عرض 10 كیلومتر از هورالعظیم تا شهرهای استان منتشر می گردد.
لاهیجان زاده افزود: این دود علاوه بر گاز، حاوی ذرات دوده (ذرات ریز با اندازه 2.5 میكرون) است و آلودگی هوای شهرها را گاهی تا بیش از چهار برابر حد مجاز بالا می برد.
خودسوزی هورالعظیم در خاك عراق حدود 20 روز پیش شروع شد و آتش در این تالاب روبه گسترش است. در ایران هم حدود 2 هزار هكتار از هور در همین مدت دچار آتش سوزی شده است.
عملیات اطفای حریق در خاك عراق از 29 تیر ماه آغاز و سوم مرداد، به دنبال اعلام مهار آتش توسط هوافضای سپاه، متوقف گردید. در چهار روز نخست از بالگردهای آبپاش و در دو روز آخر از هواپیمای آبپاش نیروی هوافضای سپاه برای مهار آتش سوزی استفاده شد.
وزش باد باعث انتشار دود غلیظ در شهرهای خوزستان می گردد به صورتی كه گاهی تا 6 شهرستان را درگیر كرده است.
بنابر اعلام مركز بهداشت خوزستان دود ناشی از این حریق 150 نفر را راهی مراكز درمانی كرده است.
وزارت منابع آب عراق روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای از سازمان های بین المللی برای خاموش كردن آتش هور و نجات جان ساكنان آن درخواست كمك كرد. بخش عراقی هورالعظیم (هور الهویزه) بعنوان میراث جهانی ثبت شده است.
هورالعظیم در تابستان امسال هیچ آبی از كرخه و دجله (منابع تغذیه كننده اش) دریافت نكرده است، بخش عراقی تالاب به كلی خشك شده و در ایران هم قسمت های وسیعی از آن خشك شده است.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور، در خوزستان قرار دارد كه یك سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.

9754/6002


1397/05/11
22:38:23
5.0 / 5
4456
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , آلودگی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه