دستاورد محققان

ساخت سریع و به صرفه مگنزیت برای پاكسازی دی اكسید كربن از جو

ساخت سریع و به صرفه مگنزیت برای پاكسازی دی اكسید كربن از جو گل سپید: تهران- گروهی از دانشمندان كانادایی مسیری سریع برای تولید مگنزیت یافته اند كه ماده ای معدنی است و توان ذخیره سازی دی اكسید كربن موجود در جو را دارد.


به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی فیز/phys، اگر این روش تا حد نمونه صنعتی توسعه یابد درها را برای زدودن دی اكسید كربن از اتمسفر و ذخیره طولانی مدت آن مهیا می سازد و می توان با آثار گرم شدن زمین در نتیجه وجود دی اكسید كربن در اتمسفر مقابله نمود.
دانشمندان از قبل در حال كار برای كند كردن روند گرم شدن زمین با پاكسازی اتمسفر از دی اكسید كربن هستند اما محدودیت های عملی و اقتصادی جدی برای توسعه فناوری در این زمینه وجود دارد. اكنون برای نخستین بار این گروه از محققان كانادایی توانسته اند توضیح دهند چطور مگنزیت در دما پایین شكل می گیرد و راهكاری را برای تسریع در روند كریستالی شدن آن عرضه كرده اند.
یك تُن از مگنزیت طبیعی تولیدشده می تواند نزدیك به نیم تُن از دی اكسید كربن را از اتمسفر پاكسازی كند، اما سرعت تشكیل آن بسیار كند است.
پروفسور یان پاور مسئول این پروژه از دانشگاه ترنت ایالت اونتاریو كانادا می گوید: تحقیقات ما مبتنی بر دو یافته است؛ اول نشان داده ایم چطور و با چه سرعتی مگنزیت به صورت طبیعی شكل می گیرد، این فرایندی است كه صدها هزار سال در طبیعت در سطح زمین طول می كشد. دوم اینكه، مسیری یافته ایم كه این فرایند را بسیار تسریع می بخشد.
بر پایه این گزارش، محققان توانسته اند نشان دهند كه با استفاده از نوعی كاتالیست، مگنزیت طی 72 روز تشكیل می گردد مواد تشكیل دهنده این كاتالیست در نتیجه واكنش شیمیایی تغییر نمی كنند، ازاین رو قابل استفاده مجدد هستند.
استفاده از كاتالیست به این معناست كه توانسته ایم سرعت تشكیل مگنزیت را با عنایت به میزان قدرت سرعت ببخشیم، ضمن اینكه روند در دما محیط انجام می گردد و از نظر انرژی به صرفه است.
وی اضافه كرد: اكنون می دانیم این مسیر هنوز در مرحله آزمایشگاهی است و ما باید قبل از اینكه مطمین شویم مگنزیت قابل استفاده در روند ذخیره سازی كربن در اندازه صنعتی است، بیشتر تحقیق نماییم.
این امر به متغیرهای فراوانی؛ شامل قیمت كربن و اصلاح فناوری ذخیره سازی بستگی دارد. اما ما اكنون می دانیم كه دانش این امر را ممكن می سازد.
پروفسور پیتر كلمن از دانشگاه كلمبیا در این مورد می گوید: واقعا شگفت انگیز است كه این گروه روی كریستال سازی مگنزیت در دمای پایین كار كرده و به نتیجه رسیده اند، همینطور احتمال تسریع بخشیدن به این روند هم قابل توجه است، چونكه به شكل بالقوه می تواند روشی ارزان و سالم برای ذخیره سازی دی اكسید كربن و احیانا پاكسازی آن از هوا عرضه می دهد.
علمی**9157**1440


1397/05/25
21:07:24
5.0 / 5
4842
تگهای خبر: دما , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه