در پنج ماه نخست امسال اتفاق افتاد

افزایش روزهای ناسالم ناشی از ازون نسبت به ذرات معلق در تهران

افزایش روزهای ناسالم ناشی از ازون نسبت به ذرات معلق در تهران گل سپید: تهران - مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است تابستان امسال در تهران تعداد روزهای ناسالم ناشی از آلاینده ازون نسبت به ذرات معلق كمتر از دو و نیم میكرون افزایش داشته است.


شینا انصاری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: طی چند سال اخیر ازون به یكی از آلاینده های شاخص هوا در شهر تهران در فصل تابستان و روزهای گرم و آفتابی سال تبدیل گشته به صورتی كه از ابتدای سالجاری تابحال در مقایسه با آلاینده ذرات معلق با قطر كمتر از دو و نیم میكرون در هوای تهران پیشتاز بوده است.
وی تصریح كرد: داده های ایستگاه های پایش كیفی هوا نشان می دهند كه از ابتدای سال ۹۷ تا ۳۱ مرداد، ۲۶ روز هوای ناسالم در تهران وجود داشته كه 15 روز از نظر آلاینده ازون و 11 روز از نظر ذرات كمتر از ۲.۵ میكرون هوا ناسالم بوده است.
انصاری افزود: ازون از آلاینده های ثانویه هوا است، یعنی گاز ازون مستقیما از منابع متحرك یا ساكن مانند خودروها و صنایع منتشر نمی گردد بلكه با واكنش برخی گازها مانند اكسیدهای نیتروژن، تركیبات آلی و هیدروكربن ها تولید می گردد و میزان غلظت این آلاینده با شدت گرفتن نور خورشید در ماه های گرم سال افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: تشدید تابش خورشید و بالا رفتن دما، غلظت آلاینده ازون در هوا را بالا می برد و طی چند سال اخیر آلاینده ازون هم به یكی از آلاینده های شاخص هوا در فصل تابستان و روزهای گرم و آفتابی سال تبدیل گشته است.
انصاری اضافه كرد: منابع انتشار آلاینده های پایه برای تشكیل ازون، خودروها و صنایعی هستند كه با تولید آلاینده هایی مانند اكسید های نیتروژن و هیدروكربن ها و تركیب این آلاینده های گازی در كنار نور خورشید آلاینده ازن را تولید می كنند.
مدیر كل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست افزود: راهكار كاهش اوزن در هوای شهرها مشابه راهكارهایی است كه برای كاهش سایر آلاینده ها همچون ذرات معلق مطرح می گردد برای از بین بردن این آلودگی باید منابع انتشار پیش سازهای ازون یعنی اكسیدهای نیتروژن و هیدرو كربن ها را كاهش دهیم.
وی اضافه كرد: موتورسیكلت های كاربراتوری با انتشار هیدروكربن ها و خودروهای دیزلی با تولید اكسیدهای نیتروژن سهم قابل ملاحظه ای در تولید شرایط لازم برای آنكه گاز ازون بتواند در ایام گرم و آفتابی سال، مقام نخست را در میان پارامترهای آلاینده هوا از آن خود كند، دارند.

*** ترافیك و گرما باعث بالا رفتن سطح ازون شد
چندی پیش هم عیسی كلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ترافیك و گرما را عامل بالا رفتن سطح ازون در تهران اعلام نموده بود و اظهار داشت: در دو تا سه روز اول تیرماه سطح ازون در هوا به شدت افزایش یافت كه علت آن افزایش دما و ترافیك سنگین بود، ازون در جو مانند سپری مقابل اشعه مضر عمل می كند اما در زمین سم است.
وی اضافه كرد: در 10 تا 12 نقطه از شهر تهران كه ترافیك سنگینی داشتند میزان ازون به عدد 150 PPM رسیده بود، بنابراین باید مردم نسبت به خطرات استفاده زیاد از خودروهای شخصی آگاه نماییم.
انصاری به مقایسه وضعیت كیفی هوای تهران در 5 ماهه نخست سال طی سال های 95 تا 97 پرداخت و اظهار داشت: در سال 97 شهر تهران 8 روز پاك، ۱۲۱ روز سالم و ۲۶ روز ناسالم برای گروههای حساس و سال 96، 9روز پاك، 126 روز سالم و 20روز ناسالم برای گروه های حساس و سال 95، 11روز پاك، 127 روز سالم و 17روز ناسالم برای گروه های حساس بود.
وی درباره اصفهان تصریح كرد: پنج ماهه ۹۷، ۲۱ روز پاك، ۱۲۳ روز سالم و ۱۱ روز ناسالم برای گروه های حساس گزارش شده است.
انصاری افزود: همینطور در این مدت مشهد، ۱۷ روز پاك، ۱۱۸ روز سالم، ۱۷ روز ناسالم برای گروه های حساس و سه روز ناسالم برای تمامی افراد بوده است.
مدیر كل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: شهر اراك هم در این مدت ۱۱ روز پاك، ۱۲۸ روز سالم و ۱۶ روز ناسالم برای گروه های حساس بوده است كه نسبت به سال قبل تعداد روزهای آلاینده 40 درصد كاهش داشته است.
وی تصریح كرد: كرج هم در این مدت 20 روز پاك، 127 روز سالم، 7 روز ناسالم برای گروه های حساس، 1 روز ناسالم برای تمام افراد داشته است.
انصاری اظهار داشت: همینطور تبریز در این مدت ۵۷ روز پاك، ۸۹ روز سالم، ۵ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۴ روز ناسالم برای تمام گروه ها بوده است.
علمی 9014**1440


1397/06/04
20:13:42
5.0 / 5
5047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه