معاون اول رییس جمهوری درجلسه شورای عالی آب:

انتظار داریم عراق به تامین حقابه تالاب هورالعظیم پایبند باشد

انتظار داریم عراق به تامین حقابه تالاب هورالعظیم پایبند باشد گل سپید: اهواز - اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز سه شنبه در جلسه شورای عالی آب كه به ریاست وی در تهران برگزار گردید اظهار داشت: انتظار داریم دولت عراق به وظیفه خود در تامین حقابه تالاب هور العظیم پایبند باشد.


به گزارش گل سپید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش های ارائه شده در مورد آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم و تلاش انجام شده برای مهار آتش در این تالاب، اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در زمینه خاموش كردن آتش تالاب هورالعظیم كمك لازم را به دولت عراق انجام دهد.
جهانگیری با اشاره به اینكه دولت و ملت ایران در مشكلات و مقاطع مختلف از هیچ كمكی به دولت و ملت عراق دریغ نكرده اند، تصریح كرد: دو كشور دوست و برادر باید تمام مساعی خویش را برای حل و فصل مشكلات این چنینی بكار بندند و امیدواریم با استقرار دولت جدید این كشور شاهد گسترش همكاری ها در همه عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی باشیم.
وی با اشاره به روابط مستحكم و صمیمانه تهران و بغداد اظهار داشت: خوشبختانه تردیدی در اراده تهران و بغداد برای افزایش مناسبات دو طرف وجود ندارد. البته برخی مسایل هم میان دو كشور وجود داشته و دارد كه امكان دارد به توسعه همكاری ها صدمه وارد كند كه باید با استفاده از مذاكره و گفت وگو نسبت به حل و فصل آنها اقدام گردد.

**آتش سوزی هورالعظیم زندگی مردم شریف خوزستان را با مشكل روبه رو كرده است
جهانگیری نتایج زیانبار زیست محیطی ناشی از آتش سوزی تالاب هورالعظیم بر زندگی ساكنان خوزستان را خاطرنشان كرد و اضافه كرد: متاسفانه آثار این آتش سوزی شرایط زندگی در خوزستان را به مخاطره انداخته و مردم شریف این استان را در وضعیت بدی قرار داده است كه امیدوارم با همكاری دولت عراق هر چه سریعتر شاهد رفع این مسایل باشیم.
وی افزود: با وجود محدودیت منابع آب و خشكسالی در كشور، ایران همواره به تعهدات خود در تامین سهم 20 درصدی آب هورالعظیم پایبند بوده و انتظار این است كه عراق هم در تامین سهم خود كوشا باشد.
معاون اول رییس جمهوری از اقدامات صورت گرفته توسط نیروهای مسلح، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و مدیران استان خوزستان در كمك به خاموش كردن آتش تالاب هورالعظیم قدردانی كرد و از آنان خواست تمام مساعی خویش را برای كمك به دولت عراق به منظور مهار آتش در تالاب هورالعظیم بكار بندند.
در این جلسه كه وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان هم حضور داشتند، رییس سازمان هواشناسی كشور گزارشی از آخرین وضعیت آب و هوای كشور و پیش بینی بارش ها برای فصل پاییز ارائه كرد و اظهار داشت: برپایه پیش بینی ها میزان بارش ها در كشور در فصل پاییز نرمال خواهد بود.
در ادامه این جلسه مبحث آتش سوزی در تالاب هورالعظیم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان هر كدام گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در كمك به خاموش كردن آتش سوزی در این تالاب ارائه كردند.
آتش سوزی گسترده در تالاب هورالعظیم در خاك عراق اواسط تیر امسال آغاز شد، و كار مهار آتش در این بخش از 29 تیر شروع و سوم مرداد متوقف گردید. در چهار روز نخست از بالگردهای آبپاش و در دو روز آخر از هواپیمای آبپاش برای مهار آتش سوزی استفاده شد.
آتش سوزی در بخش عراقی تالاب حدود 20 روز طول كشید و بیش از 16 هزار هكتار از تالاب سوخت. در ایران هم 2 هزار هكتار از هور در همین مدت دچار آتش سوزی شد. دود ناشی از این آتش سوزی شهرهای خوزستان را درگیر كرده و گاهی تا 6 شهرستان همچون اهواز منتشر می شد. بنابر اعلام مركز بهداشت خوزستان دود ناشی از این آتش سوزی صدها نفر را راهی مراكز درمانی كرد.
هورالعظیم در تابستان امسال هیچ آبی از كرخه و دجله (منابع تغذیه كننده اش) دریافت نكرده است؛ بخش عراقی تالاب به كلی خشك شده و در ایران هم قسمت های وسیعی از آن خشك شده است.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور، در خوزستان قرار دارد كه یك سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.
9754 / 6037


1397/06/14
14:30:54
5.0 / 5
4963
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , بارش , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه