سازمان جهانی هواشناسی:

ال نینو تا آخر سال احیانا بازمی گردد

ال نینو تا آخر سال احیانا بازمی گردد گل سپید: تهران- سازمان جهانی هواشناسی روز دوشنبه اعلام نمود: 70 درصد احتمال دارد پدیده اِل نینو El Niño بار دیگر در زمستان امسال رخ دهد و در انتها یكی از گرمترین سال ها، باعث اختلال در آب و هوای جهان شود.


به گزارش گروه اخبار علمی از بی بی سی ورلد، پدیده قبلی ال نینو سال 2015 رخ داد و الگوهای آب و هوایی سراسر جهان را متاثر كرد، با این وجود محققان می گویند كه پدیده جدید احیانا به شدت قبل نخواهد بود؛ هر چند تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.
سازمان جهانی هواشناسی همینطور می گوید كه تغییر اقلیم در حال تغییر الگوهای سنتی چرخه های آب و هوایی است.
ال نینو رویدادی طبیعی و یك نوسان در سیستم جوی - اقیانوسی در ناحیه حاره ای اقیانوس آرام است كه تاثیرات بسیار بزرگی روی آب و هوا در سراسر كره زمین دارد.
این رویداد در سال 2015 یكی از قویترین پدیده های ال نینوی ثبت شده را رقم زد و شدت اثرگذاری ان روی دمای جهانی، باعث شد كه سال 2016 بعنوان گرمترین سال ركورد بزند.
این پدیده در سال 2015 علاوه بر گرما، به خشكسالی در آفریقا هم منجر گردید كه بر اثر آن، كشاورزی و تولید اقلام غذایی در خیلی از مناطق این قاره به شدت كاهش پیدا كرد و افزون بر این، جنوب قاره آمریكا هم شاهد وقوع سیل هایی در برزیل، آرژانتین و اروگوئه بود.
براساس این گزارش، در سال 2018 چرخه آب و هوایی جهان وارد مرحله ای مخالف ال نینو موسوم به لانینا La Niña شد كه بر اثر آن، دماهای سطح آب در اقیانوس آرام سردتر از میانگین آن بود.
این پدیده حال از بین رفته است و بر مبنای الگوهای سازمان جهانی هواشناسی، 70 درصد احتمال دارد تا آخر سال ال نینوی دیگری رخ دهد.
به گفته پتری تالاس Petteri Taalas دبیر كل سازمان جهانی هواشناسی، پیش بینی وقوع پدیده جدید ال نینو، به نجات جان انسان ها و جلوگیری از صدمه های اقتصادی قابل توجه كمك می نماید.
تالاس معتقد است: ال نینو به صورت عادی هر پنج تا هفت سال رخ می دهد؛ بر این اساس، بازگشت زودهنگام آن در امسال و كم بودن فاصله دو رویداد قبلی و جدید، حاكی از تبعات گرمایش هوای زمین است كه در حال تغییر الگوهای ال نینو و لانینا و هم تاثیرات آنها است.
علمی**9259*2017


1397/06/20
15:58:02
5.0 / 5
5402
تگهای خبر: آب , دما , سیستم , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه