یك قلاده گربه شنی در محیط طبیعی ایرانشهر رها گردید

یك قلاده گربه شنی در محیط طبیعی ایرانشهر رها گردید گل سپید: زاهدان - رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان موفق شدند یك قلاده گربه شنی گرفتار در تله را آزاد و به دامان طبیعت باز گردانند.


محمد انور هاشمزهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این گربه در تله زنده گیری شكارچیان برای گرفتن پرندگان گرفتار شده بود.
وی اضافه كرد: گربه شنی كه به زبان محلی به آن «گیابان گربه» می گویند بعنوان نماد حیات وحش شهرستان ایرانشهر معرفی شده است.
وی از مردم ایرانشهر خواست از گربه شنی حفاظت كنند و اجازه ندهند شكارچیان پرندگان با تله های شكار خود جان این گونه كمیاب را به خطر اندازند.
رئیس یگان حفاظت محیط زیست ایرانشهر اظهار داشت: تابحال حدود 50 قلاده گربه شنی در شهرستان های ایرانشهر و دلگان واقع در جنوب سیستان و بلوچستان شناسایی شده اند.
وی اضافه كرد: گربه شنی یكی از هشت گربه سان وحشی ایران و كوچكترین آنها به حساب می آید كه سازگاری منحصر به فردی با مناطق بیابانی بخصوص تپه زارهای ماسه ای دارد.
گربه شنی كمی از گربه های خانگی بزرگتر است، سری پهن، گوش بزرگ و دست و پای كوتاه دارد و در كف پنجه ها موهای بلند قهوه ای یا سیاه دارد كه آن ها را از گرمای شدید كویر حفظ می نماید و با پراكندن وزن بدن باعث می گردد تا به خوبی بر روی شن های روان حركت كنند. رنگ موهای پشت زرد، و با نوارها و خال های نسبتاً تیره، ولی زیر بدن سفید است. شنوایی فوق العاده قوی دارند كه حتی امواج ماورای صوت ناشی از حركت جانوران در زیر زمین را هم دریافت می كند.
طول سر و تنه به صورت میانگین ۵۰ سانتی متر و دم ۲۸ سانتی متر است. ارتفاع بدن در ناحیهٔ شانه ۲۴ تا ۳۰ سانتیمتر و میانگین وزنش ۲٫۷ كیلوگرم است.
ایرانشهر در 337 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
7314 **6081


1397/06/23
19:26:24
5.0 / 5
5090
تگهای خبر: دریا , شكار , طبیعت , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه