هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم چه می كند؟

هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم چه می كند؟ به گزارش گل سپید همزمان با روز جهانی هواشناسی، رئیس سازمان هواشناسی كشور اهمیت این روز را با عنایت به شعار انتخابی امسال تشریح و وظایف سازمان هواشناسی را در مورد پدیده تغییر اقلیم اعلام نمود.سحر تاجبخش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه روز سوم فروردین همزمان با ۲۳ مارس «روز جهانی هواشناسی» است كه امسال با شعار «خورشید، زمین و هوا» پاس داشته می شود، اظهاركرد: دلیل انتخاب این شعار از جانب سازمان هواشناسی جهانی آن است كه بر نقش سیال هوا و انرژی خورشید روی فعالیت های انسانی تاكید كند.

وی با تاكید بر اهمیت مسئله مبحث گرمایش جهانی در سطح بین المللی اظهار نمود: در دهه های اخیر تأثیرات افزایش دمای كره زمین در چارچوب تغییر اقلیم باعث نگرانی جامعه جهانی شده است و حركت های گسترده ای برای اطلاع رسانی در این باره و كنترل گرمایش زمین در حال انجام می باشد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه گرمایش جهانی یا افزایش دمای كره زمین بر اثر فعالیت های انسانی بوده است، خاطرنشان كرد: فعالیت های صنعتی بشر به صورت مستقیم بر افزایش گازهای گلخانه ای بخصوص دی اكسیدكربن تأثیرگذار است كه این افزایش گازهای گلخانه ای افزایش دما و پدیده گرمایش جهانی را به دنبال داشته است.

تاجبخش با اشاره به این كه هدف اصلی ما در جهت اجرای اسناد بالادستی بخصوص تأكیدات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، عرضه خدمات و سرویس های بهتر است، اظهار نمود: سال های بسیاری در حوزه پیش بینی های عددی فعالیت شده است. ما تلاش می نماییم در جهت تقویت این حوزه با جدیّت كار نماییم.

وی با اشاره به اینكه شعار امسال روز جهانی هواشناسی هم تلنگری برای كنترل مصرف سوخت های فسیلی و به تبع آن كاهش گازهای گلخانه ای جو و در نهایت كنترل دمای كره زمین است، اظهار داشت: متأسفانه كشورهای مختلف دنیا طی دهه های اخیر شاهد تأثیر گرمایش جهانی و پدیده تغییر اقلیم هستند. تغییر اقلیم می تواند در یك منطقه به شكل افزایش میزان بارش های سیل آسا و در نقطه ای دیگر در چارچوب خشكسالی های متمادی و كم بارشی شدید نمود پیدا كند.

نظر به اینكه سازمان هواشناسی مرجع ملّی هیأت بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) بوده و دبیر خانه این هیأت است، تاجبخش در پاسخ به این پرسش كه سازمان هواشناسی ایران در جهت كنترل گرمایش و آثار ناشی از تغییر اقلیم چه وظایفی برعهده دارد، اظهاركرد: سازمان هواشناسی بر مبنای وظایف محوله، مكلف است پایش و پیش بینی شرایط جوی و بررسی داده های بلندمدت و تحلیل این اطلاعات و عرضه آنرا انجام دهد.
1398/01/03
15:05:43
5.0 / 5
5041
تگهای خبر: بارش , خدمات , خورشید , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه