رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

مصرف سالانه ۴۲ میلیارد عدد دارو در كشور، ادامه روند كاهشی واردات دارو

مصرف سالانه ۴۲ میلیارد عدد دارو در كشور، ادامه روند كاهشی واردات دارو گل سپید: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به آمار و ارقام مصرف و همین طور تولید دارو در كشور، اشاره كرد: امسال برنامه ما شفافیت در تولید و واردات دارو است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اكتوور اظهار داشت: امسال از طرف مقام معظم رهبری با عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است و حتما ما هم برای رونق تولید و تسریع در كار تولید برنامه ریزی می نماییم. باید توجه كرد كه در ابتدای سال قبل ۵۴۰ قلم داروی وارداتی مشابه تولید داخل داشتیم، اما با اقدامات انجام شده و با حمایت تولید كنندگان داخلی دارو، این رقم در شش ماهه دوم سال ۹۷ به ۴۴۰ قلم رسید و ۱۰۰ قلم از داروهای وارداتی كم شد و به صورت تولید داخلی تأمین شد.
وی اضافه كرد: در ادامه راه در سال ۹۸ هم این مسیر را ادامه می دهیم، هم اكنون حدود ۱۶۰ میلیون دلار واردات داروهای مشابه تولید داخل داریم. این در حالیست كه شركت های تولیدی ما توان تولید این داروها را با كیفیت مناسب دارند و حتما امسال این داروها را از چرخه واردات حذف كرده و وارد چرخه تولید داخل می نماییم. در این زمینه كمیته ای در حوزه رونق تولید گذاشته ایم تا برمبنای نامگذاری امسال برای تسریع و رونق و تولید برنامه ریزی نماییم.
رئیس سازمان غذا و دارو اشاره كرد: از نظر عددی سالانه حدود ۴۲ میلیارد عدد دارو در كشور مصرف می شود كه بزرگترین تولیدكنندگان ما از نظر عددی ۲.۵ تا سه میلیون عدد دارو تولید می كردند. حال امروز با شروع به كار این كارخانه شش میلیارد عدد دارو به ظرفیت تولید كشور اضافه می شود و تقریباً ۱۵ درصد از بازار دارویی كشور را در بر می گیرد.
وی با اشاره به اینكه ما بالقطع از این میزان تولید در كشور استقبال می نماییم، اظهار داشت: اما باید بازارهای صادراتی را در نظر بگیریم. آینده كشور باید به سمت صادرات محور شدن رود و باید برای بازارهای جهانی برنامه ریزی نماییم. امسال برنامه ما شفافیت در تولید و واردات است.
پیرصالحی همین طور اظهار داشت: امسال كمیته ای را برای واگذاری امور غیر حاكمیتی به سندیكاها ایجاد كردیم و امیدواریم با واگذاری فرآیندهای غیر حاكمیتی، بتوانیم پروسه نظارت را تقویت و به تولید داخل سرعت دهیم.
وی اظهار داشت: در عین حال تفاهم نامه ای را با معاونت علمی ریاست جمهوری امضا كردیم تا بتوانیم از ۸۵ ماده اولیه و ۹۰ محصول ساخته شده حمایت نماییم تا از حوزه واردات به تولید داخل منتقل شوند. بدین سبب سیاست گذاری ما این است كه كمترین وابستگی را به واردات داشته باشیم و بتوانیم بیشتر بار بیماری ها را با داروهای تولید داخل پوشش دهیم.1398/02/01
23:18:04
5.0 / 5
5113
تگهای خبر: شركت , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه