توسعه و تغییر اقلیم عوامل تهدید پرندگان مهاجر

توسعه و تغییر اقلیم عوامل تهدید پرندگان مهاجر گل سپید: فردا روز جهانی پرندگان مهاجر است. یك پرنده شناس ضمن تعریف پرندگان مهاجر، تخریب زیستگاه را مهمترین عامل تهدید بقای پرنده های مهاجر دانست.مسعود حسینی - رئیس گروه پرندگان دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه روز جهانی پرندگان هر ساله با شعار خاصی پاس داشته می شود، اظهار داشت: شعار هجدهمین سالگرد روز جهانی پرندگان «برای حفاظت از پرندگان چاره ای برای آلودگی های پلاستیكی بیاندیشیم» است.

وی با اشاره به اینكه به كلیه پرنده های آبزی و كنارآبزی كه به منظور تغذیه و زاد و ولد از مكانی به مكانی دیگر جابه جا می شوند، پرنده مهاجر گفته می شود، اظهاركرد: این پرندگان معمولاً زادآوری را در یك منطقه سردسیرتر و تغذیه را در منطقه ای گرمسیرتر انجام می دهند. فاصله این دو نوع منطقه امكان دارد ۱۰ كیلومتر یا صدها كیلومتر باشد.

این پرنده شناس در ادامه در مورد تهدیدات پرندگان اشاره كرد: در كشور ما بعنوان یك كشور در حال توسعه، توسعه بی مهابا، یك جانبه و ناپایدار سبب از بین رفتن زیستگاه های پرندگان شده و بزرگترین تهدید تخریب زیستگاه بعنوان محل زادآوری و تغذیه پرنده ها است.

رئیس گروه پرندگان دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست افزود: متاسفانه در شرایط موجود پرنده خسته ای كه برای مهاجرت از نقطه ای به نقطه دیگری در حال عبور است به هنگام فرود می بیند محل استراحت و تغذیه اش كه قبلاً در آن اتراق می كرده تبدیل به كشتزار شده یا خشك شده است یا در محل اتراق، برج های پتروشیمی سر بر آورده است.

حسینی با تاكید بر اینكه خشك شدن تالاب ها و تغییر كاربری سبب تخریب زیستگاه پرندگان شده است، اظهار داشت: عواملی مثل شكار و توسعه دام و گسترش خشكسالی ها هم در تخریب زیستگاه پرندگان موثر بوده است.

وی در مورد تاثیر تغییر اقلیم بر از بین رفتن فرصت های جابجایی پرندگان اظهاركرد: سرعت تغییر اقلیم به حالت طبیعی می تواند متوازن با سرعت تغییرات اكولوژیك باشد اما توسعه لجام گسیخته و فعالیت های انسانی سبب سرعت گرفتن تغییر اقلیم و عوارض ناشی از آن شده است كه بالقطع تاثیر مستقیمی روی تغییر ماهیت زیستگاه پرندگان و در نهایت انقراض آنها می گذارد.

این پرنده شناس با تاكید بر ارزشمندی همه حیات وحش و پرندگان اظهار داشت: برخی حیوانات در معرض خطر انقراض قرار دارند و جمعیتشان كم شده و سرعت انقراض شدت گرفته است بدین سبب شرایط آنها حساس تر و مهم تر است و بیشتر مورد توجه هستند.

حسینی درانتها اظهار داشت: كلیه پرنده هایی كه در فهرست IUCN قرار دارند، از اهمیت بالایی برخوردار می باشند و در اولویت تهیه برنامه عمل حفاظت جمعیتی قرار دارند. پلیكان خاكستری، درنای سفید، غاز پیشانی سفید ( برنامه حفاظتی برای آن تهیه شده و در حال اجراست) و اردك سرسفید (كه برنامه حفاظت آن در حال تهیه است) همچون مهمترین پرندگان مهاجر هستند كه از عرصه های موجود در خاك ایران برای اتراق و استراحت استفاده می نمایند.
1398/02/20
13:40:11
5.0 / 5
4883
تگهای خبر: آب , آلودگی , پرنده , پلاستیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه