همتی: اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار تخلف است

همتی: اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار تخلف است گل سپید: یك عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار را تخلف دانست و اظهار داشت كه احتمال وجود رانت ها و باندهایی در انجام این تخلفات وجود دارد كه باید مجلس شورای اسلامی به آن ورود كرده و برخورد كند.


احمد همتی در گفت و گو با ایسنا در واكنش به اظهارات اخیر معاون بهداشت درباره اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار و ارز نیمایی برای واردات توتون، اظهار نمود: اساسا باید در كشورمان مبنای همه چیز قانون و مصوبات قانونی باشد. طبق مصوبه ای ارز دولتی باید برای واردات كالاهای اساسی، داروها و تجهیزات پزشكی اختصاص یابد چون ما در شرایط فعلی از نظر منابع ارزی محدودیت داریم. به عبارت دیگر ارز دولتی صرفا باید برای كالاهای اساسی مورد نیاز مردم به خصوص طبقات كم درآمد و دارو و تجهیزات پزشكی داده شود و تخصیص ارز برای غیر از این موارد برخلاف قانون است.
وی افزود: در صورت صحت رخ دادن این اتفاق یعنی اختصاص ارز دولتی برای واردات سیگار باید مجلس شورای اسلامی ورود و برخورد كند. ما اساسا پیگیر این مساله می شویم.
همتی اختصاص ارز دولتی به سیگار را تخلف دولت دانست و درباره ی وجود دست های پشت پرده و مافیا در این زمینه، اظهار نمود: این احتمال وجود دارد ولی دادن نظر قطعی منوط به بررسی مستندات است، پس احتمال می رود رانت ها و باندهایی وجود داشته باشند كه منجر به اینگونه تخلفات شود.
این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه باید با فرهنگ سازی به سمت كاهش مصرف دخانیات رفت، اظهار داشت: افزایش عوارض بر مصرف دخانیات هم می تواند نقش آفرین باشد اما مهم ترین چیز آگاهی سازی در جامعه است. بدان معنا كه عوارض مصرف دخانیات برای مردم تشریح و تكرار شود. حالا سن مصرف سیگار و اعتیاد پایین آمده و به قشر نوجوان رسیده است، پس باید برنامه های جایگزینی برای نوجوانان و جوانان داشت یعنی برای آنها تفریح مناسب و فضای بانشاط و ورزشی ایجاد كرد تا آنها كمتر به دنبال مصرف دخانیات روند تا زمانی كه نتوانیم فضای بانشاط تفریحی را برای جوانان و نوجوانان ایجاد نماییم طبعا تمایل آنها برای رفتن به این مسائل بیشتر می شود.
منبع:

1398/03/29
15:05:00
5.0 / 5
4531
تگهای خبر: بهداشت , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه