مخالفت كشورهای اروپای شرقی با هدف كربن زدایی تا 2050

مخالفت كشورهای اروپای شرقی با هدف كربن زدایی تا 2050 به گزارش گل سپید پنجشنبه شب گذشته، سه كشور اروپای مركزی و شرقی اروپا با مخالفت با هدف جدید تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا، اقدام جهانی برای كاهش كربن را تضعیف كردند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سران اتحادیه اروپا در نشست بروكسل امیدوار بودند كه تمام اعضای اتحادیه برای كربن زدایی تا سال ۲۰۵۰ میلادی تعهد دهند اما در پایان، تنها ۲۵ كشور از ۲۸ كشور بر آن تعهد باقی ماندند.
مجارستان، لهستان و جمهوری چك از پشتیبانی از برنامه استراتژیك اتحادیه اروپا برای سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ خودداری كردند. این طرح از جانب بروكسل مطرح شده بود و در هفته های اخیر، پشتیبانی قابل توجهی كسب كرده بود.
در نتیجه این مخالفت، هدف نهایی "كاهش گازهای گلخانه ای به صفر تا ۲۰۵۰" از پیش نویس نهایی حذف شد و جای آنرا پی نوشتی با این مضمون گرفت: اكثریت كشورهای عضو اتحادیه باید تا سال ۲۰۵۰ به هدف كاهش گازهای گلخانه ای دست یافته باشند.
عدم پذیرش این هدف، ضربه ای به توافق نامه پاریس است كه هدف آن پیشگیری از روند افزایش میزان گرمایش جهانی، محدود كردن آن روند به زیر دو درجه سانتیگراد و كوشش برای رساندن آن به یك و نیم درجه سانتیگراد است.
بنابر این گزارش، برای همراه كردن همه كشورهای اروپایی با هدف اقلیمی اتحادیه اروپا، باز هم تلاش خواهد شد. ریاست این نشست ها دوره ای است و پیگیری مبحث این نشست در انتها این ماه به فنلاند سپرده می شود. دولت فنلاند به مقابله با تغییرات آب و هوایی بسیار تمایل دارد و به تازگی خویش را به هدفی حتی بلندپروازانه تر برای كاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۵ متعهد ساخته است. با این وجود، احتمال اضافه شدن آن هدف به دستوركار استراتژیك اتحادیه اروپا، در این مقطع از دست رفته است.
گروه های مدافع محیط زیست با ابراز خشم به این خبرها واكنش نشان دادند و سران اتحادیه اروپا را به برگزاری یك نشست اضطراری در پاییز برای توافق بر روش های كلیدی مقابله با تغییرات اقلیمی فراخواندند.
سباستیان منگ، مشاور رویه های اقلیمی صلح سبز اتحادیه اروپا، اظهار داشت: سخنان پوچ نمی تواند خانه ای را كه زیر گل ولای مدفون شده، باردیگر بسازد یا به كشاورزی كه محصولش را به خاطر خشكسالی از دست داده است، خسارت پرداخت كند. مركل و مكرون نتوانستند لهستان را متقاعد و دیگران را با خود همراه كنند. با عنایت به مردمی كه در خیابان ها خواهان اقدام مقامات هستند و با وجود هشدارهای دانشمندان در خصوص آن كه فرصت دارد با سرعت از دست می رود، دولت های ما این امكان را داشتند كه اروپا را در روندی سریع برای كربن زدایی كامل، رهبری كنند؛ ولی خرابش كردند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، باآنكه نسخه ساده شده نهایی نتوانست دولت های مخالف را با خود همراه كند اما افزایش تعداد دولت های عضو در پشتیبانی از هدف ۲۰۵۰ در هفته های اخیر و حمایت ۲۵ كشور از آن، نشانگر افزایش چشم گیری نسبت به هشت كشوری است كه در ماه مارچ از این هدف حمایت می كردند.
به دنبال اعتراضات گسترده همچون اعتراضات مدارس در سراسر قاره اروپا و اقدامات گروه «شورش ضد انقراض» در ماه های اخیر، تغییرات آب و هوایی در صدر دستور كارهای سیاسی در اروپا قرار گرفته است. احزاب سبز هم در ماه مه در انتخابات اروپا دستاوردهای قابل توجهی كسب كرده اند.1398/04/03
14:28:29
5.0 / 5
4961
تگهای خبر: آب , كشاورزی , گلخانه , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه