همه چیز درباره گرمازدگی

همه چیز درباره گرمازدگی گل سپید: گرمی هوا احتمال مبتلاشدن به بیماری هایی كه با گرما مرتبط هستند را افزایش می دهد؛ یكی از شایع ترین این بیماری ها گرمازدگی است كه سه مرحله دارد و می تواند فرد را تا سر حد مرگ هم ببرد.دكتر غلامرضا معصومی- متخصص طب اورژانس - در گفت و گو با ایسنا با بیان اینكه گرمازدگی همچون حوادثی است كه كاملا قابل پیشگیری است، اظهاركرد: در صورت بی توجهی به علائم گرمازدگی و عدم درمان آن، فرد امكان دارد به سمت مرگ سوق پیدا كند.

وی با اشاره به اینكه گرمازدگی برمبنای علائم، نشانه ها و نحوه درمان به سه دسته تقسیم می شود، اظهار داشت: این سه دسته عبارتند از گرفتگی عضلات ناشی از گرما، خستگی ناشی از گرما و سكته گرمایی. باید توجه كرد كه این تقسیم بندی عملا سیر علائم و مشكلات ناشی از گرمازدگی را نشان داده است كه در صورت عدم درمان از هر مرحله به مرحله بعد ادامه می یابد.
عوامل موثر در شروع گرمازدگی را بشناسیم
معصومی با اشاره به اینكه اگر به عوامل گرمازدگی توجه و آنها را كنترل نماییم، از گرمازدگی و پیشرفت كردن آنها جلوگیری می شود، اظهاركرد: این عوامل شامل مواردی می شوند كه موجب بالا رفتن دما و از دست رفتن آب بدن می شوند. باید توجه كرد كه كودكان به خصوص در سنین زیر چهار سال و سالخوردگان خصوصاً افراد بالای ۶۵ سال در معرض گرمازدگی قرار دارند.

این متخصص طب اورژانس اشاره كرد: قرار گرفتن كودكان در محیط های گرم مانند داخل ماشین، پوشیدن لباس های تیره در فصل گرم، مصرف نكردن مایعات به میزان لازم در گرما، وارد شدن ناگهانی در محیط گرمی كه پیكر شخص هنوز به آن عادت نكرده است، قرار گرفتن در زیر آفتاب، قرار گرفتن در محیط گرم با رطوبت بالا، عواملی كه موجب از دست رفتن آب بدن می شوند مانند مصرف قرص های ادرار آور و الكل و چاقی همچون عوامل بروز گرمازدگی محسوب می شوند.
گرفتگی عضلات ناشی از گرما
این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینكه گرفتگی عضلانی مشخص ترین علامت گرمازدگی است، اظهاركرد: یكی از شایع ترین مثال های گرمازدگی، گرفتگی عضلانی است كه بطور مكرر در میادین ورزشی به خصوص فوتبال دیده می شود. باید توجه كرد كه درمان در این مرحله راحت و در صحنه خواهد بود و نیازی به انتقال بیمار به مركز درمانی نیست. بر طرف كردن گرفتگی با كشش در جهت مخالف عضلات انجام می شود و نوشیدن مایعات فراوان و البته نوشیدنی های ورزشی جلوی اتفاق مجدد را خواهد گرفت. اگر بیمار را به محل خنك منتقل نماییم، اساسا سیر بهبود علائم سریع تر خواهد شد.
خستگی گرمایی
معصومی اضافه كرد: اگر در مرحله گرفتگی عضلانی اقدام مناسبی انجام نشود، به خصوص در كودكان و افراد مسن، فرد وارد مرحله خستگی گرمایی خواهد شد كه به صورت تعریق شدید و ضربان قلب بالا همراه با گیجی و خواب آلودگی، احساس ضعف، كرامپ عضلانی، تهوع و سردرد همراه با افت فشار خون مشخص خواهد شد. معمولا در هوایی كه رطوبت بالا دارد، وضعیت وخیم تر می شود.

وی با اشاره به اینكه سفارش می شود در این مرحله تمام فعالیت ها قطع و فرد به مكانی خنك منتقل شود و مایعات بنوشد، اظهاركرد: اگر علائم بیمار ظرف مدت یك ساعت بهبود نیابد و یا دمای اولیه بالای ۴۰ درجه سانتی گراد باشد، باید سریعا فرد را به بیمارستان منتقل كرد.

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اقداماتی كه باید قبل و حین انتقال فرد به بیمارستان انجام دهیم، اظهار داشت: بیمار را سریعا از محیط گرم خارج كنید، لباس هایش را در بیاورید، سریعا بیمار را خنك كنید یكی از بهترین این روش ها این است كه بدن بیمار را خیس كرده و در معرض باد قرار دهید و در صورت تحمل، مایعات خنك به بیمار بنوشانید.
سكته گرمایی چیست؟
وی درباره سومین مرحله گرمازدگی یعنی سكته گرمایی نیز اظهار داشت: در ادامه سیر گرمازدگی، اگر در مرحله قبل نیز اقدام موثری انجام نگیرد، بیمار وارد فاز سكته گرمایی می شود. علائم ورود به این فاز عبارتند از عدم تمركز، كم شدن تعریق، بر افروختگی پوست، ضربان قلب بالا همین طور تنفس های تند، گیجی و منگی و نهایتا بیهوشی و مرگ.

معصومی همین طور اظهار نمود: در این فاز معمولا اقدام خاصی در بیرون از بیمارستان قابل انجام نیست. بیمار باید بلافاصله به بیمارستان منتقل و اقدامات لازم مایع درمانی و كاهش دمای بدن برایش صورت گیرد البته اگر در این شرایط امكانات درمانی در دسترس نیست یا رسیدن به این امكانات زمان بر است، می توان فرد را در آب سرد خواباند سپس بدن خیسش را در مقابل باد قرار داد. گذاشتن یخ در كنار بدن بیمار و زیر بغل و كشاله های ران نیز می تواند كمك كننده باشد.
1398/04/07
14:29:18
5.0 / 5
4796
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه