خدمات كمكی همراه بیماران در بیمارستان ها در غیاب نیروهای كمك پرستاری

خدمات كمكی همراه بیماران در بیمارستان ها در غیاب نیروهای كمك پرستاری گل سپید: مدیركل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه های انسانی پرستاری ضمن اشاره به كمبود نیروی پرستاری در كشور، در عین حال درباره نیروهای كمك پرستاری اظهار داشت: طبق برآورد صورت گرفته به ازای هر چهار پرستار، به یك نیروی كمك پرستار نیاز است، اما میزان نیروهای فعلی، نیاز بیمارستان ها را برآورده نمی نماید.


احمد نجاتیان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به انجام برخی خدمات توسط همراهان بیمار در بیمارستان ها، در پاسخ به سوال ایسنا درباره امكان استفاده از نیروهای كمك پرستاری یا بهیار برای ارائه خدمات تخصصی تر به بیماران، اظهار داشت: همراه بیمار نباید در امور درمانی و مراقبتی بیمار دخالت كند و تنها مجاز است تا برای دلگرمی، كمك به غذا خوردن، كمك به دستشویی رفتن و…به بیمار كمك نماید و انجام هرگونه خدمات تخصصی توسط همراه بیمار غیرمجاز بوده و كادر پرستاری هم نمی توانند در این زمینه از همراه طلب كمك كنند.
وی ادامه داد: البته ارائه خدمات اولیه به بیمار باید در بیمارستان ها توسط كمك پرستار صورت گیرد، اما متأسفانه به سبب كمبود نیرو در این بخش، این خدمات توسط همراه بیمار انجام می شود. بطور اصولی خدمات كمكی به بیمار نظیر كمك به غذا خوردن و دستشویی رفتن و…باید توسط كمك پرستار و از طرف بیمارستان تأمین باشد و دیگر نیازی به انجام این اقدامات از طرف همراه بیمار نباشد.
وی با اشاره به حذف بهیار از سیستم رده بندی جدید خدمات پرستاری، اضافه كرد: رده كمك پرستار برای انجام خدمات اولیه بیمار اضافه شده است و همكاران بهیار باید یا نسبت به ادامه تحصیل خود برای دریافت مدرك پرستاری اقدام نمایند و یا به تدریج بازنشسته شده و از سیستم بیرون بروند. برنامه ما معرفی دوره كمك پرستاری به این افراد بود كه عده ای آموزش موردنیاز را دیده و جذب سیستم شده اند.
نجاتیان اضافه كرد: در تمام چارت های بیمارستانی، كمك پرستار آورده شده اما به سبب اینكه پرداخت حقوق و مزایا از محل درآمدهای بیمارستانی صورت می گیرد، به سبب مشكل مالی بیمارستان ها اندكی در جذب نیرو مشكل وجود دارد كه باید رفع گردد. درحال حاضر به ازای هر چهار پرستار نیاز به یك كمك پرستار داریم كه امیدواریم جذب نیرو به خوبی صورت گیرد.
او در آخر با تاكید بر ضرورت جذب نیروی كمك پرستار اضافه كرد: هم اكنون تعداد نیروی زیادی جذب شده اند، اما این میزان نیاز مارا برآورده نمی نماید. در صورت جذب نیروی بیشتر به سیستم، ارائه كلیه خدمات از طرف همراه بیمار غیرمجاز خواهد بود.
منبع:

1398/04/11
14:00:42
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: خدمات , دریا , دما , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه