تولید بنزین یورو در ایران چقدر است؟

تولید بنزین یورو در ایران چقدر است؟ به گزارش گل سپید روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو در ایران تولید می شود كه طبق اعلام مسئولان نفتی، این فراورده نفتی به لحاظ آلایندگی ها (الفین، آروماتیك، بنزن و گوگرد) در كیفیت كاملا استاندارد قرار دارد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، درحال حاضر در پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین باكیفیت تولید می شود كه از لحاظ مولفه های آلایندگی استاندارد یورو ۵ را دارد (میزان گوگرد تا ۵۰ پی پی ام) و میزان گوگرد آن از شاخص استاندارد یورو ۵ هم كمتر و در حد ۰.۵ پی پی ام است. زمانی كه این بنزین با بنزین تولیدی در دیگر پالایشگاه ها مخلوط می شود، میزان گوگرد آن به ۲۴.۵ پی پی ام می رسد كه این عدد را هم سازمان ملی استاندارد تایید كرده است.
از جانب دیگر، به صورت میانگین روزانه ۱۷ میلیون لیتر بنزین یورو در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو در پالایشگاه اصفهان، ۱۲میلیون لیتر بنزین یورو در پالایشگاه بندرعباس و ۳ میلیون لیتر بنزین یورو در تبریز تولید می شود؛ در مجموع با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین با كیفیت استاندارد یورو در كشور تولید می شود.
هم چنین طبق اعلام سازمانهای مربوطه، روزانه ۲۸ میلیون لیتر نفت گاز یورو در پالایشگاه های اصفهان، امام خمینی (ره) شازند و تهران تولید می شود كه میزان گوگرد آن تا چند سال قبل حدود ۱۰ هزار پی پی ام بود و امروز به كمترین حد ممكن رسیده است.
اما با افزایش سطح تولید نفت گاز یورو در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به روزانه ۱۵ میلیون لیتر (حدود ۴ پی پی ام) و در پالایشگاه اصفهان به روزانه ۲۰ میلیون لیتر، میزان نفت گاز تولیدی یورو (گوگرد كمتر از ۱۰ پی پی ام) در كشور به روزانه ۷۳ میلیون لیتر خواهد رسید.
این در شرایطی است كه ایران در سال ۱۳۹۱ تولید بنزین یورو نداشت، اما پارسال مقدار تولید روزانه بنزین با كیفیت یورو طبق اعلام وزیر نفت به ۷۶ میلیون لیتر رسید و الان در كلانشهرها بنزین یورو تولید می شود. در پالایشگاه تبریز كه اخیرا چند طرح آن با حضور رئیس جمهوری راه اندازی شد و در پالایشگاه بندرعباس، بنزین باكیفیت و عالی تولید می شود.
از جانب دیگر، بهبود وضع هوا با دو مبحث بنزین و گازرسانی مرتبط می باشد. آزاد شدن تردد خودرو های قدیمی نیمه سنگین كه شب تا بامداد در خیابان های كلانشهرها تردد می كنند و هیچ كدام دارای استاندارد نیستند، طبق تاكید زنگنه در آلودگی هوای كلانشهرها تاثیر فراوانی دارد. بر این اساس، خودرو های نیمه سنگین فرسوده بسیار بد و غیرعادی گازوئیل مصرف می كنند، در حالیكه مقدار آلودگی هوا از شب تا بامداد باید كاهش پیدا كند، اما با تردد این خودرو ها مردم هر بامداد با بالاترین مقدار آلودگی هوا روبه رو می شوند.
اما همچون اقدام های انجام شده برای كاهش آلودگی هوای كلانشهرها، استفاده از گاز طبیعی در شهرها و در نیروگاه های اطراف شهرهای بزرگ است كه سبب می شود آلودگی نیروگاه ها بر هوای شهرها تاثیر منفی نداشته باشد. برای نمونه، آلودگی نیروگاه تبریز بر آلودگی هوای شهر تبریز، آلودگی نیروگاه شهید رجایی و نیروگاه منتظرقائم بر هوای تهران و آلودگی نیروگاه اصفهان بر هوای شهر اصفهان تاثیر می گذارد.
بر این اساس، اتصال این نیروگاه ها به شبكه گاز طبیعی اهمیت بسیار زیادی داشته و سبب گشته است كه مقدار آلودگی هوای شهرها به صورت محسوسی تغییر كند؛ به صورتی كه چندی قبل وزیر نفت در اینباره تصریح كرده بود حالا من از اتاق كارم در ساعات ظهر و عصر می توانم كوه های تهران را ببینم، در حالیكه تا دو یا سه سال پیش كوه های تهران به علت وجود غبار قابل مشاهده نبود.1398/07/26
18:54:49
5.0 / 5
4930
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه