با حذف كاغذ از پایان نامه های تحصیلات تكمیلی طی ۴ ماه محقق شد

صرفه جویی 16هزار برگ كاغذ و 5 هزار لیتر آب در دانشگاه صنعتی ارومیه

صرفه جویی 16هزار برگ كاغذ و 5 هزار لیتر آب در دانشگاه صنعتی ارومیه گل سپید: دانشگاه صنعتی ارومیه در امتداد اعمال مدیریت سبز، با حذف كاغذ از پایان نامه های تحصیلات تكمیلی و گزارش طرح های پژوهشی، توانست 16هزار برگ كاغذ و پنج هزار لیتر آب در چهار ماه اخیر صرفه جویی كند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، در امتداد دستیابی به اهداف برنامه مدیریت سبز دانشگاه ها و مراكز پژوهشی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حذف كاغذ از پایان نامه های تحصیلات تكمیلی و گزارش طرح های پژوهشی از تیرماه ۱۳۹۸ با تصویب شورای تحصیلات تكمیلی و شورای پژوهشی دانشگاه در دستور اجرا قرار گرفت.

بررسی آماری تعداد جلسات دفاع از پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تكمیلی و طرح های پژوهشی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه نشان میدهد با حذف بیشتر از ۱۵۰ جلد گزارش كاغذی، در مصرف حدود ۱۶ هزار برگ كاغذ در چهار ماه اخیر صرفه جویی شده است.

بررسی های علمی نشان می دهد، از هر درخت تنومند با ارتفاع ۱۲ متر، به طور متوسط ۱۶ بسته ۵۰۰ برگی كاغذ A4 تولید می شود. بنابراین، با درنظر گرفتن حدود ۱۵۶ لیتر آب مصرفی برای تولید هر بسته ۵۰۰ برگی كاغذ A4، آمار فوق بیان كننده صرفه جویی در مصرف حدود پنج هزار لیتر آب و جلوگیری از قطع حداقل دو اصله درخت تنومند در چهارماه اخیر است.

با عنایت به جمعیت ۶۰۰ نفری دانشجویان تحصیلات تكمیلی و تعداد ۱۱۱ نفر عضو هیات علمی در این دانشگاه، بنظر می رسد اجرای طرح حذف كاغذ از پایان نامه های دانشجویی و گزارش های علمی - تحقیقاتی در دانشگاه های صاحب جمعیت بزرگ دانشجویی، در طولانی مدت دستاوردهای قابل توجهی در حوزه مدیریت سبز و محیط زیست به دنبال خواهد داشت.

برمبنای اعلام وزارت علوم، قبل از این، حذف كاغذ از پایان نامه ها و گزارش های علمی در ابلاغ شماره ۷۳۳۹۲/۲ مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ از طرف معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رؤسای دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی سفارش شده بود.
1398/08/16
19:37:49
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه