رییس انجمن ژنتیك اعلام كرد

نقش 75 درصدی شركت های دانش بنیان حوزه بایوتك در صادرات دارو

نقش 75 درصدی شركت های دانش بنیان حوزه بایوتك در صادرات دارو به گزارش گل سپید رئیس انجمن ژنتیك ایران با اشاره به نقش شركت های دانش بنیان در توسعه علوم بیولوژی اظهار داشت: هم اكنون 75 درصد درآمدهای صادراتی داروی كشور ماحصل شركت های دانش بنیان حوزه بایوتك است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا دكتر محمود تولایی در اولین سمپوزیوم بین المللی ژنتیك پزشكی كه امروز در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری برگزار شد، اظهار نمود: بشر امروز با كشف رازهای خلقت، فرایندهای مولكولی و رخدادهای زیر سلولی و روابط ژن ها و همین طور فرایندهای منجر به لطمه را شناسایی كرده است.
وی با تاكید بر اینكه شناسایی این فرایندها منجر به توسعه درمان های نوین و روش های تشخیص عارضه پیش از پیشرفت شده است، اظهار نمود: بشر همین طور در بیماری هایی چون زوال عقل، پاركینسون و آلزایمر با كشف مكانیزم هایی توانست با تغییر در سامانه كلاف های عصبی و یا از كار انداختن مكانیزم های مولكولی در نورون ها، راهكارهایی برای درمان عرضه نماید.

تولایی افزود: بشر برای پیش گیری از بروز بیماری زوال عقل با انجام طیف های اندازه گیری پروتئین مسبب این بیماری در خون و مایع مغزی_ نخاعی، تشخیص این بیماری را ممكن كرد تا با تولید داروهای خاص مانع از تجمع این پروتئین در مغز شود.

رییس انجمن ژنتیك ایران با تاكید بر اینكه بشر امروز ویرایش ژنی را از آرزو به عمل تبدیل نموده است، افزود: علاوه بر آن پژوهشگران توانستند فرایندهای ژن درمانی و اصلاح ژنی را انجام دهند كه در آن یك ژن جایگزین به بدن اضافه می شود یا توانستند یك ژن بیماری زا در پیكر شخص بیمار را غیر فعال كنند و این روش ها هم اكنون، به عرصه تجاری در پزشكی مولكولی نزدیك شده است.
تولایی با اشاره به ورود فناوری هایی چون ربات ها، الگوریتم های هوش مصنوعی و پهپادهای دارورسان به عرصه پزشكی، اشاره كرد: تولید زیستی اندام های مختلف برای انسان و دام با پرینترهای سه بعدی به بهره برداری رسیده است و این فناوری ها در كشف بافت قلب، مری و ریه پیشرفت هایی را فراهم نموده اند.
وی با تاكید بر اینكه مرز بین علوم برداشته شده و بهره برداری از گنجینه های ژنومی بدون پیوند بیولوژی با آی تی، هوش مصنوعی و... ناممكن است، اضافه كرد: علوم مهندسی در شقوق مختلف در طراحی، ساخت و بازیابی سلولی به كمك حوزه های علوم زیستی آمده است.
تولایی با اشاره به اینكه توسعه علمی، افزایش قدرت ملی را به همراه دارد، تصریح كرد: امروزه ۷۵ درصد درآمدهای صادراتی دارویی كشور ماحصل شركت های دانش بنیان حوزه بایوتك است.
رئیس انجمن ژنتیك ایران اظهار نمود: وزارت بهداشت همواره با یك رویكرد آینده نگر از حوزه بیوتكنولوژی و ژنتیك استقبال كرده و همواره حامی این بخش بوده است و یكی از آثار این حمایت ها این است كه امروز ۷۵ درصد صادرات دارویی در كشور ما صادرات داروهای بیوتك و دانش بنیان هستند كه جای افتخار دارد.
منبع:

1398/08/18
15:10:32
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: بهداشت , پارك , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه