از درخت های كهنسال ایران چه می دانید؟

از درخت های كهنسال ایران چه می دانید؟ به گزارش گل سپید یك پژوهشگر حوزه میراث طبیعی از شناسایی ۱۹۳۸ درخت كهنسال در سراسر كشور تابحال اطلاع داد و اظهار داشت: برآوردهای انجام شده نشان داده است تعداد درختان كهنسال ایران از این تعداد بیشتر است.


به گزارش گل سپید به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مصطفی خوشنویس تاریخچه شناسایی درختان كهنسال در جهان را به سال ۱۹۵۰ یعنی حدود ۷۰ سال قبل مربوط دانست و افزود: هر چند این پویش در ایران قدمتی ۲۳ ساله دارد، اما در این مدت زمان كارشناسان موفق شده اند تا ۷۰ سال به جلو حركت كنند.
او به اهمیت شناسایی و دسته بندی درختان كهنسال اشاره نمود و اضافه كرد: بنیان ژنی و ژن پلاستی های طبیعی درختان كهنسال سبب می شود این درختان در طول سال ها استوار باقی بمانند، همینطور درختان كهنسال می توانند به مطالعات تاریخ نگاری و اكولوژی كشور كمك كنند، چون می توان از روی دوایر درختان به تعداد سال های عمر آنها پی برد.
او توضیح داد: اگر دایره های روی درختان نازك باشند مشخص می شود كه در آن سال خشكسالی وجود داشته و درخت با كمبود آب روبرو شده و اگر قطر دایره های تنه درخت بیشتر باشد نشان داده است كه سالی پربار داشته است، در نتیجه از نظر تاریخ نگاری می توان دوره های ترسانی و خشكسالی و بازه زمانی بازگشت آنها را به صورت مشخص و دقیق مطالعه كرد.
خوشنویس همینطور درباره اهمیت مطالعه درختان كهنسال در ایران اظهار داشت: ۱۹۳۸ درخت كهنسال تابحال در ایران شناسایی شده اند كه از این تعداد، هزار درخت عمری بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ سال دارند.
این پژوهشگر با بیان این كه بیشتر از ۱۰۰ درخت بالای ۱۰۰۰ سال در استان خراسان جنوبی وجود دارد و مردم این استان با وجود شرایط اقلیمی گرم و خشك به علت حرمتی كه برای درختان قائل می شوند تابحال این درختان را حفظ نموده اند، با اشاره به این كه درختان كهنسال در جذب توریست موثرند، افزود: خیلی از این درختان باید بعنوان اثر ملی ثبت و بعنوان یك میراث جهانی به دانشمندان و پژوهشگران و علاقه مندان معرفی شوند.
خوشنویس همینطور اظهار نمود: درخت های موجود در ایران از گونه های مختلف بی نظیرِ دنیا، مانند سپیدار «نظرعلی» كه قدیمی ترین سپیدار جهان است یا بلوط روستای «گاوزن محله» كه بیشتر از ۶۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین درخت جهان به حساب می آید و قابلیت ثبت در كتاب گینس را داراست، تشكیل شده اند.1398/09/07
12:14:39
5.0 / 5
4972
تگهای خبر: آب , بلوط , گردشگری , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه