در دیدار وزیر بهداشت و قائم مقام وزارت بهداشت پاكستان مطرح شد

تعامل ایران و پاكستان برای ایجاد آزمایشگاه های كنترل و ایستگاه های قرنطینه بین مرزی

تعامل ایران و پاكستان برای ایجاد آزمایشگاه های كنترل و ایستگاه های قرنطینه بین مرزی به گزارش گل سپید وزیر بهداشت اظهار داشت: لزوم دارد كه كشور پاكستان با دانشگاه های علوم پزشكی زابل، زاهدان و ایرانشهر نیز همكاری كرده و مراودات نزدیك تری داشته باشند؛ چونكه این دانشگاه ها بعنوان استان های همجوار شما، در اجرای برنامه های مشترك دو كشور بسیار تاثیرگذارند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در دیدار دكتر الله بخش ملك، قائم مقام وزارت بهداشت پاكستان، اظهار نمود: مسائل بهداشتی و درمانی كشور پاكستان برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد. چونكه علاوه بر ارتباطات دوستانه دو كشور ایران و پاكستان، در زمینه كنترل بیماری ها و گسترش زیرساخت های سلامت نیز می توانیم بر یكدیگر تاثیرات زیادی بگذاریم.

وی ادامه داد: از حدود ۳۰ سال قبل كه معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم با همراهی همكارم دكتر آسایی، در زمینه كنترل بیماری مالاریا با همكاری كشور پاكستان، تجربه خوبی رقم خورد. ما در این كار مشترك توانستیم ضربه بزرگی را به رشد بیماری مالاریا در منطقه بزنیم. این موفقیت در مورد بیماری های مشترك انسان و دام، فلج اطفال و برخی از بیماری های عفونی و غیرعفونی دیگر نیز حاصل شد.

وزیر بهداشت بیان كرد: ما در حاشیه جلسه ژنو با دكتر ظفرمیرزا، وزیر بهداشت كشور پاكستان جلسات خوبی داشتیم. وجود دكتر آسایی نیز بعنوان نماینده سازمان بهداشت جهانی كه سال ها در پاكستان زیسته و مشاور عالی بنده در امور بهداشتی است و همین طور آشنایی و اشراف همكارانم در زمینه مسائل بهداشتی كشور پاكستان، می تواند در امتداد همكاریهای دوجانبه راهگشا باشد.

نمكی اشاره كرد: این آمادگی را داریم كه در انتقال تجارب مان در توسعه نظام مراقبت های اولیه بهداشتی و خدمات بهداشتی اولیه در پاكستان و همین طور پوشش همگانی سلامت بعنوان كشوری كه این تجربه را در منطقه داراست، گام برداریم. همین طور در نخستین فرصت به كشور پاكستان آمده و در مورد همكاریهای دوجانبه بیشتر مذاكره خواهیم كرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اضافه كرد: ایران دارای تجربه بسیار طولانی در زمینه استقرار مراقبت های اولیه بهداشتی است. بهترین راه برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت نیز استقرار نظام مراقبت های اولیه بهداشتی است. پس آمادگی داریم به كشور دوست و برادرمان در زمینه تكمیل نظام مراقبت های اولیه بهداشتی در پاكستان كمك نماییم.

وی اشاره كرد: از همكاری وزارت بهداشت پاكستان با دانشگاه های علوم پزشكی تبریز و مشهد استقبال می كنم، اما لزوم دارد كه شما با دانشگاه های علوم پزشكی زابل، زاهدان و ایرانشهر نیز همكاری كرده و مراودات نزدیك تری داشته باشید؛ چونكه این دانشگاه ها بعنوان استان های همجوار شما، در اجرای برنامه های مشترك دو كشور بسیار تاثیرگذارند.

وزیر بهداشت بیان كرد: با دكتر ظفرمیرزا در مورد ایجاد آزمایشگاه های بین مرزی برای كنترل و ایستگاه های قرنطینه صحبت كردیم كه بتوان روی بیماری های عفونی و بیماری های مشترك انسان و دام، برنامه های مشتركی اجرایی نماییم.

وزیر بهداشت درباب همكاریهای دو كشور در حوزه درمان نیز اظهار داشت: در زمینه مسائل درمانی نیز می توان همكاری كرد؛ چونكه هم اكنون بخش های تخصصی و فوق تخصصی درمانی زیادی در كشور ما به وجود آمده است.


تمایل پاكستان برای همكاری با ایران در حوزه آموزش پزشكی

در ادامه این جلسه، دكتر الله بخش ملك - قائم مقام وزارت بهداشت پاكستان نیز با اشاره به مناسبات عمیق دو كشور ایران و پاكستان، اظهار داشت: تجربه ایران در زمینه استقرار نظام PHC و UHC در كشور، برای ما جذابیت زیادی دارد. همچنین، ایران در زمینه آموزش و پژوهش در زمینه علوم پزشكی نیز پیشرفت های خوبی داشته كه علاقمند هستیم دراین زمینه نیز با روش ها و مدلهای شما بیشتر آشنا شویم.

وی ادامه داد: كشور پاكستان مایل است كه در زمینه توسعه زیرساخت ها در حوزه سلامت با كشور ایران همكاری بیشتری داشته باشد.

دكتر ملك با اشاره به بازدید اخیرش از دانشگاه علوم پزشكی مشهد، بیان كرد: در بازدید از دانشگاه علوم پزشكی مشهد فرصت ها را بررسی كردیم و علاقمند هستیم كه با این دانشگاه به سبب زیارتی بودن آن همكاری و تعامل بیشتری داشته باشیم. البته نقطه ایده آل آنجاست كه بتوانیم با تمام دانشگاه های علوم پزشكی ایران ارتباط برقرار نماییم و از ظرفیت سایر بخش ها نیز بهره بریم.

او در آخر از دكتر نمكی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای حضور در كشور پاكستان و ادامه گفت وگوها برای توسعه همكاری ها در حوزه سلامت، دعوت كرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دكتر الله بخش ملك - قائم مقام وزارت بهداشت پاكستان در مسافرت به ایران، از دانشگاه علوم پزشكی مشهد بازدید كرده و بازدید از دیگر دانشگاه ها همچون دانشگاه علوم پزشكی تبریز نیز همچون برنامه های این سفر خواهد بود.
منبع:

1398/09/16
23:54:25
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , دانش , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه