رئیس سازمان محیط زیست:

هوای پاك به یك آرزو تبدیل گشته است

هوای پاك به یك آرزو تبدیل گشته است به گزارش گل سپید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با افزایش جمعیت و افزایش مصرف سوخت فسیلی كار به جایی رسیده كه هوای پاك در مقاطعی از سال نیز به یك آرزو بدل شده است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری امروز در نشست رونمایی سامانه ملی تهیه لیست انتشار آلاینده های هوای كلانشهرهای كشور كه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار نمود: هوای پاك همچون حقوق شهروندی است و هوای ناسالم بمراتب خطرناك تر از آب و غذای ناسالم می باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه در گذشته جمعیت ما كمتر بود و به تبع آن مصرف انرژی نیز كمتر بود، اشاره كرد: بدین جهت هوای سالم بیشتری در اختیار داشتیم ولی با افزایش جمعیت و مصرف سوخت فسیلی و با اسراف در مصرف انرژی كار به جایی رسیده كه هوای پاك نیز به یك آرزو تبدیل گشته است.

كلانتری اضافه كرد: دولت ها هیچ وقت نه فكر این را كرده بودند و نه آمادگی آنرا داشتند كه برای هوای پاك باید هزینه كرد. هم اكنون نزدیك به ۸۳ میلیون نفر روزانه ۱۴۰ میلیون لیتر سوخت فسیلی مصرف می كنند و بنا بر این متأسفانه هوای پاك در مقاطعی از سال به یك آرزو برای شهروندان تبدیل گشته است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینكه به دست آوردن هوای پاك بدون صرف هزینه نا ممكن است، اشاره كرد: برای به دست آوردن هوای پاك هیچ بودجه ای در هیچ یك از برنامه های پنج ساله جمهوری اسلامی پیش بینی نشده بود.

به گفته كلانتری ما سالانه بیشتر از ۱.۵ میلیون خودرو به سیستم های شهری اضافه می نماییم بدون اینكه تعداد خودرو ها را كاهش دهیم و در بهترین حالت كمتر از ۵ درصد خودروهایی كه به چرخه تولید اضافه می شوند از چرخه حذف می شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اینكه هم اكنون ۸۷ درصد مینی بوس های كشور و ۸۱ درصد موتورسیكلت های كشور اسقاطی هستند، اظهار داشت: از این بین ۷۳ درصد اتوبوس ها و ۶۱ درصد كامیون های ما نیز اسقاطی هستند.

وی به خودرو های فرسوده اشاره و اظهاركرد: درحالی كه ما كشور اسقاطی ها شده ایم انتظار هوای پاك داریم. اگر كوشش های وزارت نفت طی سال های اخیر نبود و كیفیت سوخت های ما مانند پنج سال پیش بود، امروز كشور غیرقابل اِسكان می شد.
معاون رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: متأسفانه چون نیازی نداشتیم در گذشته برای هوای پاك هیچ هزینه ای نمی كردیم. هم اكنون حدود ۹.۶ میلیون از ۱۱ میلیون موتورسیكلت در كشور اسقاطی هستند اما می گویند كه این ها ابزار رزق و روزی مردم هستند و باید حركت كنند و هوای آلوده تولید كنند.

كلانتری با اشاره به اینكه هر موتورسیكلت اسقاطی ۷ تا ۸ برابر یك خودرو آلودگی تولید می كند، اظهار داشت: نزدیك به ۵۶۰ هزار كامیون اسقاطی در كشور در حال تردد هستند و در فصل سرما ۶۱ درصد آلودگی هوا را خودرو های دیزلی ایجاد می كنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما هزینه ای نكرده ایم كه انتظار داشته باشیم روز ناسالم نداشته باشیم. از طرف دیگر تحریم ها باعث شده است كه وزارت نفت نتواند مازوت تولیدی خودرا صادر كند. هنگامی كه جلوی مصرف مازوت در نیروگاه ها را گرفتیم، پالایشگاه ها پر از مازوت شدند بدین سبب به ناچار نیروگاه ها باردیگر به مازوت سوزاندن روی آوردند و گرفتار هوای آلوده شدیم. گرفتار سیكل بسته ای شده ایم كه نمی دانیم در این شرایط، چطور از آن بیرون بیاییم؟

وی اضافه كرد: هوای پاك هزینه می خواهد. اگر دولت ها می خواهند برای مردم هوای پاك ایجاد كنند باید سرمایه گذاری كنند. در غیر این صورت تعطیل كردن مدارس و دانشگاه ها مشكل گشا نیست.

به گفته كلانتری ۸۳ درصد منبع آلودگی گازی كشور خودرو ها و ۶۱ درصد منبع آلودگی ذرات معلق كمتر ۱۰ میكرون، خودرو های دیزلی هستند. طبق گزارش نیروی انتظامی، شش خودرو های سواری و كل خودرو های دیزلی ما اسقاطی هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما ناچار شدیم كه در تولید سواری از بسیاری استانداردها چشم پوشی نماییم و اگر بخواهیم این استانداردها را اعمال نماییم كل خودروسازی كشور باید تعطیل شود. توان اصلاح بطور كامل خصوصاً در شرایط تحریم وجود ندارد و اگر كوشش های وزارت نفت نبود اوضاع بمراتب بدتر از این می شد. دو سال پیش در مشهد گازوییل با ۱۲ هزار پی پی ام سولفور تولید می شد كه باوركردنی نیست و الان این رقم به زیر ۱۵۰ و ۱۶۰ پی پی ام رسیده است.

كلانتری درانتها اظهار داشت: ناوگانی كه هم اكنون در كشور داریم هوایی غیر از این به بار نمی آورد و ما اگر سرمایه گذاری در حوزه آلودگی هوا نكنیم نمی توانیم امیدوار باشیم هوایی بهتر از این داشته باشیم.
منبع:

1398/10/29
15:57:39
5.0 / 5
4390
تگهای خبر: آب , آلودگی , تردد , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه