ماهی قرمزها می توانند ناقل كروناویروس باشند؟

ماهی قرمزها می توانند ناقل كروناویروس باشند؟ به گزارش گل سپید یك دامپزشك اظهار داشت: زیرخانواده ای از كرونا ویروس ها در مدفوع ماهی های زینتی همچون ماهی قرمز دیده شده است اما تابحال هیچگونه گزارش علمی در خصوص اینكه این ماهی ها می توانند ناقل كروناویروس جدید (كووید 19 ) باشند، منتشر نشده است.پیمان محمدزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تصور بیشتر افراد جامعه این است كه ماهی قرمزها از كشور چین وارد می شوند درحالی كه این تصور اشتباهی است. طی سالیان دور ماهی قرمزها برای نخستین بار از مبدا چین وارد كشور ما شدند اما این نوع از ماهی ها هم اكنون كاملا در داخل كشور پرورش می یابند.

محمدزاده با تاكید بر اینكه هم اكنون منشا ورود این ماهی ها به ایران كشور چین نیست، اشاره كرد: در كشور ما سالانه ۷۰ میلیون ماهی قرمز تولید می شود.

این دامپزشك در ادامه درباره اینكه آیا ماهی قرمزها می توانند به ویروس كرونا مبتلا شوند، توضیح داد: خانواده كروناویروس ها خانواده بزرگی هستند و یكی از زیر خانواده های آن تورو ویروس (toro virinae) است. در این زیر خانواده كروناویروس ها، بافینی ویروس ها ( bafini virus) وجود دارند كه در مدفوع ماهی ‍ های زینتی همچون ماهی قرمزها مشاهده شده است.

وی افزود: با وجود اینكه زیر خانواده ای از كروناویروس ها در ماهی قرمزها دیده شده است اما تابحال هیچ گزارشی علمی در خصوص اینكه ماهی های زینتی همچون ماهی قرمزها می توانند میزبان كروناویروس جدید( كووید ۱۹) باشند، منتشر نشده است.
برای احتیاط امسال ماهی قرمز نخرید
محمدزاده با تاكید بر اینكه برای احتیاط مردم تا جایی كه امكان دارد از خرید ماهی قرمز اجتناب كنند، اشاره كرد: هم اكنون سفارش وزارت بهداشت قرنطینه خانگی است و بهتر است كه عموم افراد برای خریدهای نوروزی همچون ماهی قرمز از خانه خود خارج نشوند.

این دامپزشك درانتها اصرار كرد كه چنانچه افراد با ماهی قرمز تماس فیزیكی داشتند بلافاصله دست های خودرا با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه بشویند.

منبع:

1398/12/19
23:19:14
5.0 / 5
3751
تگهای خبر: آب , بهداشت , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه